Kolejna odsłona ciekawych pomników z całego świata. Pomnik – ciekawostki część pierwsza – pierwsze wydanie do zobaczenia tutaj. Tym razem utopione dzieci, znudzony Zygmunt Freud, zabawka-czołg naturalnych rozmiarów, metalowe dmuchawce, kobieca torebka i jeszcze kilka innych. Zapraszam do wyboru.

Pomniki: miłość

Co roku, na pustyni w Nevadzie odbywa się festiwal Burning Man. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi pojawia się na środku pustyni i tworzy alternatywne społeczeństwo. Przez okres trwania festiwalu każdy uczestnik ma prawo wystawić swoje dzieło sztuki, pomniki, rzeźby, instalacje. Zrobił tak Alexandr Milov, ukraiński artysta – ustawił rzeźbę przedstawiającą dwójkę dorosłych, odwróconych od siebie a wewnątrz nic dzieci, patrzące na siebie.

Autor nie chciał narzucać jednej interpretacji dzieła, jednak na stronie festiwalu znaleźć można jego własne zdanie:

–To pokazuje konflikt między mężczyzną a kobietą oraz zewnętrznej i wewnętrznej ekspresji ludzkiej natury. Ich wnętrze jest przedstawione w postaci przejrzystych dzieci, które wyciągają swoje ręce przez kraty. Gdy robi się ciemno, zaczynają świecić. To lśnienie jest symbolem czystości i szczerości, które łączy ludzi i daje szansę naprawy w chwili, kiedy nadejdzie zły czas – mówi Milow.

Ciekawe pomniki
Ciekawe pomniki – Love

To nie jest zabawa

Lorenzo jest synem słynnego aktora Anthony’ego Quinna. Jednak pracuje na swój własny rachunek – tworząc ciekawe i ponadczasowe dzieła sztuki. Jednym z nich jest stworzony w 2011 roku pomnik-instalacja „This is not a game” / „To nie jest zabawa”. Znajduje się w Wenecji, na platformie obok Międzynarodowego Uniwersytetu Weneckiego.

Wykorzystany został prawdziwy radziecki czołg T55

Ciekawe pomniki
Ciekawe pomniki – To nie jest zabawa

Przeczytaj również: „Zdrowych snów” Jedna nieprzespana noc poważnie zaburza naszą pamięć. Czym jest sen, po co jest nam tak potrzebny i dlaczego nie możemy go ograniczać


Pomnik kobiecej torebki

Jeśli w którymś kraju miał powstać pomnik kobiecej torebki to musiały to być Włochy. Zastanawiające jest tylko, że powstał na wystawę „Wątpliwości. Przestrzeń. Dialog pomiędzy naturą a wyobraźnią”

Ciekawe pomniki
Ciekawe pomniki – Pomnik torebki

Metalowe dmuchawce

Kolejnym wartym poznania rzeźbiarzem jest Robin Wight. Wyspecjalizował się on w obróbce metali i tworzeniu z nich ulotnych i delikatnych dzieł. Jednym z jego ulubionych tematów są dmuchawce.

Ciekawe pomniki
Ciekawe pomniki – Dmuchawce

Jego prace znaleźć można w ogrodach Trentham w Wielkiej Brytanii oraz u prywatnych kolekcjonerów – autor tworzy je na zamówienie.


Przeczytaj również: „Spiżarnia” Jest to miejsce, które przechowuje „wiedzę” biologiczną naszej planety. Głęboko w skale i wiecznej zmarzlinie znajdują się korytarze a w nich pudła. Każdy kraj ma swoje własne a w nim przechowuje się wiedzę o nim i szansę odzyskania utraconego.


Expansion

Paige Bradley wiedziała, że będzie artystką od dziecka, szkicowała akt gdy miała 10 lat a w wieku 17 odlała swój pierwszy posąg z brązu.

Sztuka nie jest rozrywką.
Sztuka nie jest dobrem luksusowym.
Sztuka jest kultura.
To ty i ja.

Od momentu gdy się rodzimy, świat zmierza do tego aby nas zaszufladkować. Numer polisy ubezpieczeniowej, rasa, orientacja seksualna, profesja, poziom I.Q. Paige zastanawia się, czy to zaszufladkowanie nie określa nas bardziej niż to, kim jesteśmy w nas samych. Czy poznamy sami siebie, gdy nagle nasze wewnętrzne ja opuści ciało. Czy nadal będziemy zdolni do istnienia, pozbawieni wszystkich zewnętrznych cech, które nas określają?

Ciekawe pomniki
Ciekawe pomniki – Expansion

Wisielec

David Černý należy do kręgu artystów słynnych oraz kontrowersyjnych. Rycerz na odwróconym koniu, rzeźba człowieka, któremu można zajrzeć w tyłek czy cztery ogromne pistolety mierzące do siebie to jego spokojniejsze rzeźby.

„Wisielec” jest rzeźbą przedstawiającą Zygmunta Freuda zwisającego nad ulicą i trzymającego się jedną ręką żerdzi.

Początkowo rzeźba wystawiona została w Chicago, gdzie wywołała alarm wśród strażaków i policji – dostawali informacje o próbie samobójczej. Aktualnie Zygmunta można oglądać nad ulicą Husa w Pradze. Wisiał również w Berlinie, Sztokholmie, Wrocławiu, Londynie, Barcelonie.

– A o czym jest ta rzeźba? – dociekał Polak.
– Gdy wisiał w Szwecji, to Szwedzi pisali, że jest o Szwedach, Niemcy, że o Niemcach. A Czesi piszą, że jest o Czechach.

Po prostu gdziekolwiek na świecie „Wisielec” zawiśnie, tam ze swoim obojętnym wyrazem twarzy natychmiast staje się syntezą epoki.

Ciekawe pomniki
Ciekawe pomniki – Wisielec

Przeczytaj również „Historię hymnów”. Dlaczego w każdym zakątku świata śpiewa się hymn Wielkiej Brytanii, czemu w USA śpiewa się o „Gwiaździstym sztandarze” i ile tysięcy propozycji nowego hymny otrzymały włądze w Chinach 


Rekin wbity w dach

Wbrew wszystkiemu ten pomnik ma ważne i głębokie przesłanie. Rzeźba znajduje się w Anglii, w miasteczku Headington, ustawiona została 9 sierpnia 1986 roku.

„Rzeźba była wyrazem bezsilności, wściekłości, rozpaczy… mówi coś o energii nuklearnej, Czarnobylu, Nagasaki”. Jest to wizja pięknej a jednocześnie zabójczej broni spadającej z nieba.

Burmistrz miasteczka próbował usunąć rzeźbę i przenieść ją na budynek pobliskiego basenu. Sprawa trafiła nawet na biurko premiera Wielkiej Brytanii, który zdecydował, że rekin może pozostać w dachu budynku.

Ciekawe pomniki
Ciekawe pomniki – Rekin

Jason Decaires Taylor jest bardzo specyficznym rzeźbiarzem. Jego dzieła szybko kończą w wodzie, specjalnie zatopione. Jest on współtwórcą pierwszego podwodnego parku rzeźb oraz również pionierskiego podwodnego muzeum.

Viccisitudes

„Zmienne koleje losu” powstały w 2007 roku i momentalnie zostały odczytane odmiennie od intencji autora. Publika widziała w rzeźbie hołd oddany Afryce i niewolnikom.

W wizji twórcy miał to być cykl życia oraz podkreślenie znaczenia stworzenia stabilnego i dobrze zarządzanego środowiska dla przyszłych pokoleń, jak również zdolność dzieci do dostosowania się do nowych warunków.

Jason jest również działaczem ekologicznym – dlatego jego prace oprócz walorów artystycznych mają również inne zadanie – z biegiem czasu mają stać się szkieletem rafy koralowej, która powinna zaadoptować je do swojej struktury. Dzięki temu, powstaną nowe rafy a stare, naturalne może będą mniej nękane przez turystów.

Ciekawe pomniki
Ciekawe pomniki – Viccisitudes

Przeczytaj również: gdzie jest pomnik lewatywy? Kto stawia rzeźby kaloryferów, w którym mieście w budynku można zobaczyć kamiennego łososia? Interesujący pomnik – ciekawostki część pierwsza.


One Reply to “Wyjątkowe pomniki – część druga”

  1. Ciekawe rzeczy, choć może trochę łopatologiczne przekazy w niektórych przypadkach. Najbardziej mnie interesują te dmuchawce, konkretniej jak one wyglądają naocznie.

Zostaw po sobie ślad!