Przydatne #5 Darmowe programy (grafika/video/audio)


gimp

GIMP

Darmowy program do pracy z grafiką. Spokojnie może być wykorzystywany do edycji podstawowej jak i zaawansowanej. Projekt oparty jest o system warstw oraz kanałów, znanym z najpopularniejszych rozwiązań – np. Photoshop. Rozbudowane narzędzia edycyjne, najróżniejsze pędzle. Wzbogacony o pakiet animacji (Gimp Animation Package) pozwala na tworzenie własnych projektów skierowanych na dynamiczne rozwiązania.

Siłą programu są liczne dodatki, rozwijane przez fanów programu. Jego otwarty kod oraz idea darmowego oprogramowania pozwalają na bardzo duże modyfikacje i usprawnienia.

Gimp nie jest zamiennikiem rozwiązań komercyjnych, lecz dla zwykłego użytkownika całkowicie wystarczy, a i profesjonaliści znajdą w nim rozwiązania, dzięki którym przyśpieszą swoją pracę.

Z racji swojej popularności wśród darmowych programów, Gimp posiada bardzo rozbudowane zaplecze najróżniejszych szkoleń i tutoriali dostępnych w sieci.

Pobierz program

Zbiór kilkuset wtyczek do programu

Tutoriale (język angielski)

Tutoriale (język polski)


krytia
KRITA

Drugi program do tworzenia grafiki, tym razem bardziej nastawiony na grafikę rastrową oraz edycję zdjęć (prościej mówiąc, aplikacja dla „malujących” artystów. Wyposażony w liczne narzędzia, system warstw, maski, pędzle – czyli wszystko, czego współczesny artysta potrzebuje. Twórcy za cel obrali sobie konkurowanie z czołową płatną aplikacją – Corelem, ambitnie.

Krita jest darmowym oprogramowaniem, opartym o licencję GNU. Najnowsza wersja powstała dzięki wsparciu fanów, którzy dotowali zbiórkę funduszy. W zamian, autorzy obiecali dodawanie konkretnych funkcjonalności, zależnie od maksymalnej stawki, którą zbiorą. Udało się uzbierać na 12 ulepszeń. Wydana 8 miesięcy później, w styczniu 2015 roku wersja 2.9 posiadała zaimplementowane 11 obiecanych rozwiązań. To bardzo dobry wynik, jeśli ktoś orientuje się w „realizacji” kickstarterowych pomysłów.

Mocną stroną programu jest wsparcie dla tworzenia w oparciu o tablety a nawet ekrany dotykowe telefonów.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany aplikacją

Pobierz program

Tutoriale (język angielski)


blender

BLENDER

Chyba najbardziej znany darmowy program z dzisiejszego przeglądu. Rozwijany od wielu lat, od 2002 przez specjalnie powołaną fundację, która odkupiła prawa autorskie od bankrutującej firmy NaN (za 100 000 dolarów, zebranych w publicznej zbiórce). Od tej pory program działa na licencji GPL i jest całkowicie darmowy, tak dla użytkowników domowych jak i komercyjnych.

Blender łamie „złote zasady” wypracowane przez czołowe oprogramowanie do modelowania grafiki trójwymiarowej (Maya, 3ds Max). Osoby pracujące na tamtych programach mają ogromne problemy z kompletnie inną filozofią. Prawdą jest, że Blendera można pokochać albo wyrzucić do kosza, pośredniej drogi nie ma.

W ostatnich latach rozwój programu bardzo przyśpieszył. Został wyposażony w nowy, bardzo dobry silnik renderujący Cycle, często przebijający znane rozwiązania komercyjne. Dodatkowo, podobnie jak Gimp posiada ogromną bazę rozszerzeń, dzięki którym wszystko jest możliwe.

Oprócz możliwości tworzenia trójwymiarowych scen, blender posiada funkcjonujące symulatory praw fizycznych, pozwala na tworzenie animacji, ma zaszyty silnik do tworzenia gier.

Pobierz program

Tutoriale (język angielski)

Rozszerzenia do Blendera


 

natron

NATRON

Ściśle współpracujący z Blenderem program do kompozycji oraz obróbki video. Wyglądem zbliżony do Nuke, programu, który zdominował wszystkie szanujące się komputerowe efekty specjalne. Twórcy Natron’a tłumaczą to tym, że program skierowany jest do osób, które w domowym zaciszu chcą spróbować sił z vfx, a jeśli im się to spodoba – łatwiej będzie przesiąść się na coś poważniejszego (czytaj Nuke). Szczególnie ważne jest to, że o ile w innych dziedzinach, programów otwarto źródłowych jest sporo, tak w edycji video widać dużą lukę do zapełnienia.

Program rozwijany jest przez francuski ośrodek naukowy, jednak coraz bardziej staje się niezależnym produktem, wspieranym przez fanów.

Pobierz program


 

audacity

AUDACITY

Zaawansowany i wielościeżkowy edytor plików dźwiękowych. Do głównych zadań programu należy nagrywanie i zapisywanie dźwięków oraz ich późniejsza edycja. Wyposażony w dużo różnej maści kompresorów, emulatorów, filtrów i czego tam jeszcze człowiek nie znajdzie. A przy tym bardzo prosty w obsłudze. Polecany tak dla zawodowców, jak i osób, które potrzebują nagrać wykład lub zgrać ścieżkę z filmu.

Pobierz program

Zostaw po sobie ślad!