Palcem po mapie # 2 – ciąg dalszy nowego cyklu zbierającego ciekawe mapy, wizualizacje i zdjęcia. Jak będzie wyglądać Ziemia jak się przestanie kręcić? Mapa inwestycji drogowych, jak oszukują nas mapy i ich odwzorowania, Wrocław według dawnej mapy, niewolnictwo w USA, populacja, policja, samobójstwa a na koniec do tego wszystkiego jeszcze Jowisz. Zapraszam! 


Tak wyglądałaby Ziemia gdyby przestała się kręcić wokół własnej osi.

Oczywiście przy założeniu, że proces nie będzie gwałtowny tylko potrwa kilkadziesiąt lat. Aktualny zasięg mórz to wypadkowa sił grawitacji i odśrodkowych wynikających z ruchu wirowego Ziemi. Wszystko się utrzymuje po i masa planety i jej prędkość są niezmienne… a jak by to wyglądało, gdyby nagle zabrakło wirowania?

po mapie # 2
Tak wyglądałaby Ziemia gdyby przestała się kręcić. Arcanagis.pl

Mapa inwestycji drogowych w Polsce

Się buduje, planuje, przesuwa… ale coś się cały czas dzieje.

po mapie # 2


Zobacz również: Pamięć Ziemi – ślady ludzi na naszej planecie. Poligon nuklearny, napis widziany z kosmosu, pole bitewne z I wojny światowej. Zapraszam


A gdyby tak przesunąć USA do Europy

Takie zestawienie świetnie pokazuje jak wielkim krajem są Stany Zjednoczone oraz jakie są odległości pomiędzy miastami na jednym wybrzeżu a drugim.

po mapie # 2
Źródło: buzzfeed.com

Nie wszystko wygląda tak w rzeczywistości

Zostając w temacie USA. Mapa poniżej pokazuje jak mapy zmieniają rzeczywiste kształty na naszej planecie. Przykładowo jakiego rozmiaru byłyby Stany gdyby ustawić je na miejscu Kanady lub na równiku.

po mapie # 2
Źródło: buzzfeed.com

Kraje w których żyje mniej ludzi niż w mieście Shanghai

Shanghai jest największym miastem w Chinach. W 2011 roku liczył sobie 24 150 000 mieszkańców. Poniżej mapa przedstawiające kraje, które mają mniejszą populacje niż jedno miasto.

 

po mapie # 2


Zapraszam również do przeczytania wpisu o największej aglomeracji miejskiej w Chinach – Miasto po chińsku


Wrocław wizualizacja

Wizualizacja mapy Wrocławia z 1562 roku wg planu Weinerów

Zaufanie do policji

Ciekawe zestawienie zaufania do policji w poszczególnych krajach Europy. Tendencja zniżkowa im dalej na wschód

po mapie # 2


Przeczytaj również: O podziemnym mieście w Turcji, wykutym w skale, z własnym systemem klimatyzacji, wodą, szkołą, kaplicą i stajniami. Derinkuyu podziemne miasto


Rozmieszczenie niewolników w USA

Mapa z 1860 roku przedstawiająca zasięg niewolnictwa w Stanach.

po mapie # 2

Jeśli ktoś przegapił – zapraszam do wpisu o historii niewolników w Ameryce Południowej:  „Quilombo dos Palmares – państwo niewolników”

Samobójstwa w Europie

Liczba samobójstw przypadających na 100 000 mieszkańców w skali roku.

po mapie # 2
Palcem po mapie # 2 Źródło: jakubmarian.com

Jowisz widziany od południowej strony

Ha, od tej strony tego pana jeszcze nie znałem

po mapie # 2


Przeczytaj również o największej tamie na świecie, jej wybudowanie miało wpływ na całą naszą planetę. Zapora Trzech Przełomów


Świat według sztucznej inteligencji

Jak będzie wyglądał świat jak jego dzieje oddamy w ręce sztucznej inteligencji (a dokładnie 42 oddzielnych sztucznych inteligencji)? Taką symulację przeprowadzono w oparciu o grę „Cywilizacja V” w której gracz kształtuje losy swojego narodu od 4000 p.n.e do… zwycięstwa. Użytkownicy serwisu Reddit w głosowaniu wybrali 42 kraje, ustawiono im historyczne cechy, dzięki którym w prawdziwej historii osiągnęły największe zdobycze terytorialne (np. jest III rzesza, ZSSR Stalina, Francja Napoleona). Następnie zniesiono wszystkie ograniczenia i … puszczono rozgrywkę.

Jak wygląda świat po 297 turach? A tak:

po mapie # 2

O samej grze „Cywilizacja” pisałem już na Linkowskazie – Tutaj „Jeszcze jedna tura”, gra jest świetna.


To wszystko co zebrałem w „Palcem po mapie # 2”, zapraszam do poprzedniej serii – TUTAJ – Palcem po mapie # 1


Zostaw po sobie ślad!