Nastał cudowny okres wakacji. Ja urlop mam już za sobą i dzięki temu mogę się z Wami podzielić kilkoma sprawdzonymi aplikacjami, które mogą się przydać podczas szykowania i samego urlopowania.
Notka techniczna: Jestem posiadaczem telefonu z systemem Android dlatego aplikacje będą głównie z tej platformy ALE gdzie się dało to wrzucałem i linki do innych systemów.
Zapraszam zatem do instalowania, testowania no i oczywiście wypoczywania, już niekoniecznie z telefonem w rękach.

Yanosik

Bardzo dobra nawigacja oparta o mapy OpenStreetMaps. Oprócz aktualnych tras posiada wprowadzane 24/7 informacje o wypadkach, utrudnieniach, fotoradarach i kontrolach. Informuje nas również o dopuszczalnej prędkości (oraz o aktualnej naszej).

Dodatkowo posiada możliwość nagrywania naszej trasy, wyszukania najbliższej stacji paliw, WC lub restauracji.

yanosik

Fajnym „dodatkiem” jest zbieranie punktów za przepisową jazdę czy naniesienie informacji o np. wypadku.

Android |  Apple |  Windows

Google Maps

Mapy od Google – z nawigacją, wyznaczaniem trasy, korkami. Dodatkowo informacje o ważnych miejscach na całym świecie. 220 krajów, dodatkowo informacje o komunikacji miejskiej dla ponad 15 000 miast.

googlempas

Opcje dojazdu samochodem, pociągiem, samolotem, rowerem i na piechotę.

Android |  Apple

Jak Dojadę

Wyszukiwarka dostępna w internecie (jakdojade.pl) oraz poprzez aplikacje mobilne. Oferuje informacje o połączeniach komunikacji miejskiej, przystanki, godziny odjazdów, rozkłady. Bardzo przydatna dla osób, które nie chcą w wakacje wszędzie pakować się samochodem

jakdojade

Android | Apple | Windows

TripAdvisor

Aplikacja służąca do planowania naszej podróży. Pozwala na wyszukanie hoteli i restauracji w wybranym miejscu (lub w naszym pobliżu). Dzięki niej mamy możliwość na zapoznanie się z recenzjami osób, które były tam wcześniej oraz z cenami np za hotel.

tripadv

Android | Apple | Windows

Triposo

Kolejna aplikacja podróżnicza. Tym razem Triposo przewodnik po prawie całym świecie – w swojej bazie ma informacje o większości państw i miast. Działa w wersji online ale również offline – wtedy należy pobrać dane wcześniej (Cała Polska to około 180MB).

tripo

Sugerowane miejsca do odwiedzenia, podział na zabytki, gastronomię, hotele ale również aktualne koncerty, imprezy.

Android | Apple

Zabytki w Polsce

Aplikacja wydana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Dzięki niej możemy zorientować się co warto zwiedzić w okolicach miejsca, w którym się znajdujemy. Program wyświetla nam listę zabytków wraz z podaną odległością oraz zdjęciami.

zabytkiw

Prosta aplikacja jednak doskonale podaje to do czego została stworzona, bez dodatkowych funkcjonalności i zapychaczy.

Android 

Pyszne.pl

Aplikacja służąca do organizowania sobie jedzenia. Pozwala na określenie miejsca w którym się aktualnie znajdujesz i wyświetlenia – w formie listy lub mapy miejsc w których można zjeść.

Po wybraniu konkretnego lokalu dowiadujemy się w jakich godzinach jest otwarty, jakie ma oceny i opinie oraz można zapoznać się z proponowanym menu.

wakacje linkowskaz

Później zostaje tylko się tam wybrać albo zamówić z dowozem. Portal pyszne.pl oferuje również ciekawe bonusy za zbierane podczas zamówienia punkty.

Android | Apple

Booking

Jeszcze jedna aplikacja służąca do zaklepywania miejsc hotelowych – rozbudowana oferta, sporo filtrów pozwalających na dobranie miejsca najlepszego dla nas. Dodatkowo mapa pokazująca nam oferty oraz ich oddalenie od naszej aktualnej pozycji.

booking

Dobrze jest porównywać oferty z Booking np. z wymienianym wcześniej TripAdvisor – często oferty różnią się i można wyłowić jeszcze lepszą ofertę.

Ps. z doświadczenia – wyświetlana informacja „Został tylko jeden pokój” zazwyczaj wcale nie oznacza, że zbraknie nam miejsc.

Android | Apple

Meteo

Serwis meteorologiczny ICM. Szczegółowe informacje o temperaturze, opadach, ciśnieniu, wietrze, zachmurzeniu. Prognoza dla konkretnych miast oraz całkiem niezła sprawdzalność.

meteo

Warto mieć zainstalowaną, tak aby „pogoda zgadzała się na wakacje”.

Android | Apple | Windows

Pierwsza Pomoc

Apek do pierwszej pomocy jest bardzo dużo – i dobrze! Ja wybrałem oferowaną przez Orange Polska. Jest czytelna, szybka w obsłudze (co w sytuacji zagrożenia jest bardzo ważne.

Zaraz po uruchomieniu mamy duży czerwony przycisk „Widzę nieprzytomną osobę” – po jego naciśnięciu dostajemy przewodnik w kilku krokach opisujący (i pokazujący w obrazkach) nam jak się mamy zachować.

pierwszapomoc

Dodatkowo możemy wprowadzić dane naszych bliskich, informacje o lekach jakie przyjmują etc. Dzięki temu pomoc takiej osobie będzie mogła być udzielona szybciej i skuteczniej, niezależnie gdzie wyjechaliśmy na wakacje.

Fajną opcją jest również test wiedzy, dzięki któremu możemy się dowiedzieć czy jesteśmy przygotowani na wypadek… wypadku.

Na koniec mamy bardzo dużą bazę wiedzy o pierwszej pomocy gdzie możemy wyszukać informacje o drgawkach, oparzeniach etc.

Android | Android | Windows

Google translator

Znana ale i bardzo użyteczna aplikacja pomocna dla każdego, kto wybiera się na wakacje poza granice naszego kraju. Możliwość pobrania słowników 52 języków dzięki czemu nie potrzebujemy dostępu do internetu.

Dodatkowo możliwość tłumaczenia „w locie” przez użycie kamery – wystarczy podstawić telefon pod menu w obcym języku i …. robi się w naszym, genialna sprawa.

a jak to działa? a o tak:

Do pobrania tutaj: Android | Apple

iPolak

Wybierając się poza granice naszego kraju warto również zaopatrzyć się w aplikację naszego MSZ.

Zaraz po uruchomieniu dostajemy listę państw. Po wybraniu miejsca w które się chcemy udać pojawiają się informacje o walucie, warunkach wjazdu, bezpieczeństwie, porady dotyczące ubezpieczenia, zdrowia, podróżowania po kraju, respektowaniu (lub nie) naszych dokumentów oraz przepisach prawnych, religijnych, obyczajach.

wakacje linkowskaz

Znajdzie się tam również informacja o najbliższych placówkach dyplomatycznych oraz najnowsze komunikaty wydane przez MSZ.

Android | Apple | Windows

Dodatkowo na wakacje

Zapraszam również do zapoznania się z serią „Jak zmarnować czas”, bo przecież nie samą nawigacją w telefonie człowiek żyje.

Zostaw po sobie ślad!