Witajcie w kolejnym, 94 wydaniu linków na niedzielę. W tym tygodniu będą jeże, sporo gór i o górach, matematyka, kosmici, reklamy butów, kalafiory i trochę też poważniejszych tematów. Nie przedłużam, zapraszam do czytania i oglądania.


94 ZDJĘCIA

Pamiętacie jak we wcześniejszych linkach była galeria z wiewiórkami? ( przypomnienie tutaj ) Tym razem pora na jeże.

Świetne zdjęcia wykonane przez hedgehog_azuki

PODRÓŻE

Nie wyczekiwałam kolejnych miejsc, starłam się być tu i teraz i to było wzbogacające. Koła kolei leniwie toczyły się do przodu, tukot usypiał, wprawiają w letarg. Myśli zataczały kręgi, a wzrok podążał za monotonnym krajobrazem. To podróż, którą każdy przezywa inaczej. W zależności od nastawienia, oczekiwań, wrażliwości i wiedzy. Nie ma sposobów najlepszych, ja opowiem Wam o tym, czego mnie nauczyła ta podróż, co z niej wyniosłam. Gotowi?

Kolej Transsyberyjska. Czego mnie nauczyła ta podroż?64

Potęga przyrody uchwycona w obiektywie.

DO PRZECZYTANIA 94

Prawdziwy kłopot będziesz miał jednak wtedy, jeśli dziś całą energię wkładasz w to, by jak najmniej odprowadzić do ZUS. Umowa o dzieło? Czemu nie, prawda? Problem w tym, że taka umowa nie liczy się do stażu ubezpieczeniowego, a więc nici nawet z emerytury minimalnej. Ci, którzy większość życia przepracowali na nieozusowanych umowach śmieciowych, dostaną tyle, ile zebrali. To może oznaczać nawet groszowe emerytury. I nie ma w tym zdaniu przesady. Najniższa wyliczona ostatnio przez ZUS emerytura wynosiła kilka groszy. Z czego będziesz wtedy żył, dzisiejszy czterdziestolatku?

Czterdziestolatek 30 lat później. To pokolenie może sprowadzić świat na krawędź zapaści

64Gdyby Ahonen miał wybrać swój ulubiony film Jarmuscha, pewnie nie byłaby to „Noc na ziemi”, a raczej „Kawa i papierosy”. – Gdyby moje śniadanie wyglądało tak jak to, które zaserwował nam Janne, na pewno nic bym nie osiągnął w sztukach walki – stwierdził zawodnik MMA Makwan Amirkhani po tym, jak w reality show „Merteranta ja legendat”, został „ugoszczony” przez wybitnego skoczka. – Podał nam bardzo mocną kawę i zaproponował do tego papieroska. To było przerażające. Jako sportowiec nigdy w życiu nie zaczęłabym dnia w ten sposób – dodawała mocno skonfundowana była mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Heli Rantanen.

Wódka, strzykawki i dziura budżetowa – tak upadły fińskie skoki


REKLAMA


HISTORIA

Film pokazujący stary a jednocześnie nowy Lublin, bardzo fajna praca.

64

Kilka tysięcy zaprawionych w bojach wojowników starło się na terenie obecnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego, niedaleko granicy z Polską. Bitwa odbyła się ok. 3200 lat temu, pół tysiąclecia przed założeniem Rzymu. Nie zachowały się żadne przekazy na temat starcia, znamy je wyłącznie dzięki badaniom archeologicznym.

Bitwa nad rzeką Tollense – tajemnicze starcie w starożytnej Europie Środkowej


Zapraszam do wpisu o historii niewolników w Ameryce Południowej, ich państwie, walce o wolność i echach współczesności: „Quilombo dos Palmares – państwo niewolników”


MUZYKA

Chester Bennington wykonuje jeden z utworów promujących ich nową (a zarazem ostatnią) płytę. Linkin Park w hołdzie Chrisowi Cornellowi. Kilkanaście tygodni później Chester popełnił samobójstwo – dla mnie sama piosenka, jej wykonanie i atmosfera mają coś… wyjątkowego.

WYWIAD

Wywiad z jednym z moich ulubionych pisarzy. Ken Follett, autor „Filarów Ziemi” wydał właśnie kolejny tom tej świetnej i ogromnej serii. Wraz z premierą książki „Słup ognia” zadano pisarzowi kilka pytań – o jego pisarstwo, postrzeganie świata i oczywiście samą książkę.

W Polsce mamy ciut inaczej – u nas fundament, na którym budujemy, to właśnie zaprzeczenie wolności wyznania. Czy raczej budowanie modelu, który polega na tym, że ktoś może sobie wierzyć, w co chce, ale nasza wiara jest najważniejsza i jeśli jego wchodzi w kolizję z naszą, to właśnie jego ma się wycofać.
Ale to nic dziwnego. Raz – budowanie monolitu: jedno państwo, jedno wyznanie, jeden rząd to także doskonale znany z historii mechanizm, który nie prowadzi w finale do niczego dobrego. I to już na świecie widać. Pytanie, dokąd separatystyczne, nacjonalistyczne ruchy nas zaprowadzą? Czy zaciągniemy w odpowiednym momencie hamulec, czy powtórzymy to, co działo się wcześniej?

Populizm szuka wroga

64

Miałem ostatnio przyjemność słuchać Kingi Baranowskiej na żywo. Jej opowieści o zdobywaniu poszczególnych szczytów, ogromie pracy i poświęcenia oraz wielkim wysiłku jaki towarzyszy podczas wspinaczki były bardzo inspirująca. Poszukałem w sieci i podrzucam wam wywiad z tą niesamowitą kobietą. Poniżej część pierwsza a pozostałe tutaj: część druga / część trzecia


Zobacz również jak wyglądałaby Ziemia gdyby przestała się kręcić, jak wielkie są Stany, czy ufamy w Europie policji i jak wygląda Jowisz od dołu – Palcem po mapie 2


TECHNOLOGIA

W dniu 14 maja 2005 r. Eurocopter AS350 B3 ląduje na Mount Everest na 8850 m npm! Właściwie był to pseudo zawis z symbolicznym dotykaniem szczytu (silnik cały czas pracował na pełnej mocy), ponieważ nie da się realnie wylądować na Evereście i wznieść się na tak dużej wysokości.
Rekord pobił model specjalnie przystosowany (wzmocniony) do wysokich lotów, gdyż standardowo pułap dla tego modelu AS350 wynosi „tylko” 4650 m. Poprzedni rekord lądowania z 2004 r. wynosił 7670 m npm.

64Odkrycia bardzo często nie pytają „czy coś ma sens” – zwyczajnie się dzieją. Dlatego odpowiedzią na pytanie, czy obkładanie starego dobrego maluszka panelami słonecznymi, wsadzanie do bagażnika akumulatorów i ogólne przedefiniowanie tego samochodu – będzie „ależ oczywiście, że ma to sens!” Zobaczcie sami

Konwersja malucha na pojazd elektryczny. Czy to ma sens?

OGLĄDANIE

NAUKA

Odkrycie, że malaria może posłużyć do walki z rakiem, zostało dokonane przypadkiem. W 2015 r. międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem profesora Aliego Salantiego odkrył bardzo użyteczną właściwość tego pierwotniaka.

Szukano wtedy nowych sposobów na leczenie malarii u kobiet w ciąży. Podczas tych badań okazało się, że łańcuch węglowy, z którego malaria „korzysta”, aby połączyć się z łożyskiem wewnątrz ciała kobiety, ma taką samą strukturę, jak ten który występuje w komórkach rakowych. Jednym słowem: okazało się, że malarię można wykorzystać do namierzania komórek rakowych w organizmie.

Potrafimy zmusić malarię do walki z rakiem. Może okazać się lepsza, niż chemioterapia

64

Dziś oddaję w Państwa przeglądarki film o „przekleństwie” liczb pierwszych i hipotezie Riemanna. Podczas tego filmu pokażę odkrycia kilku matematycznych geniuszy i przedstawię to, co o liczbach pierwszych dzięki nim już wiemy. Zapraszam Was, drodzy widzowie do podróży do krainy liczb pierwszych, prosto w głąb króliczej nory matematycznej abstrakcji. Czy uda nam się kiedyś złamać kod liczb pierwszych i udowodnić hipotezę Riemanna? Jakie to będzie miało konsekwencje?

KULINARIA 94

Ok, miała być wikipedia ale jakoś nie odłożyłem nic ciekawego a sama różnorodność tematu mocno mnie zaskoczyła. Zatem zapraszam do kalafiorowego tematu!

Kalafior jest popularnym u nas warzywem. Jego jadalną częścią jest fragment kwiatostanu, zwany różą. Piszemy o różnych kolorach kalafiorów oraz o tym, jakie właściwości ma kalafior i jak uprawiać go w ogrodzie.

Kalafior w ogrodzie

NA KONIEC 94

Na koniec reklama. Nakręcona przez niezależnych twórców i niestety, zignorowana przez firmę Adidas… a szkoda.


Przeczytaj również „Nie jesteś numerem, jesteś kolorem skóry”, o najstarszym i najniebezpieczniejszym więzieniu w USA, gdzie segregacja rasowa i walka gangów jest codziennością.


To wszystko w 94 wydaniu linków na niedzielę, dzięki że wpadliście, zapraszam do czytania pozostałych wpisów na stronie i oczywiście do powrotu!

3 Replies to “Linki na niedzielę # 94

  1. Bardzo zaintrygowała mnie możliwość leczenia raka przy pomocy malarii. Miejmy nadzieję, że uda się znaleźć sposób na walkę z rakiem.

  2. no to będę miała co poprzeglądać i poczytać jutro w drodze do Zakopanego 🙂 dzięki za inspiracje 🙂

Zostaw po sobie ślad!