77 linki na niedzielę już są. W skrócie, co znajdziecie w tym tygodniu – fascynujący mikroświat, Wiedeń oraz okolice Edynburga. Do przeczytania artykuł o powiązaniach amerykańskich firm z kryzysem i dojściem Hitlera do władzy. W historii opowieść o inżynierze i jego stalowym moście oraz jak jeden człowiek zapobiegł wybuchowi wojny nuklearnej. W technologii o sztucznej inteligencji oraz wizyta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wywiadów udzielili – Wojtek Mann o „Trójce” oraz Wojciech Pijanowski o „Kole fortuny”. W dalszej części – o błędach poznawczych oraz o sekundach życia, każdej jednej. Zakończymy miłością, zwierzątkami i kolorowankami. Linki 77, zapraszam!


Zdjęcia # 77

Piękne zdjęcia mikroświata. Zdjęcia pochodzą ze strony 121clicks.com

 

Podróże

Dzisiejsze podróże będą o mieście pełnym kawiarnii, barów, restauracji, majestatycznych kamienic i pałaców. Stolicy wypełnionej sztuką – i w muzeach i na ulicach. Również o metropolii pełnej parków, placów i miejsc wytchnienia od zgiełku.
Wiedeń, bo o nim wspominam, kusi muzeami i galeriami stawianymi jako wzór wykorzystywania takich przestrzeni. Miasto szczyci się również największym parkiem rozrywki w Europie – ponad 280 atrakcji.

Wiedeń – miasto o wielu twarzach

64

A dzisiaj podróż rowerem po okolicach Edynburga w Szkocji. Danny MacAskill jest niesamowicie uzdolnionym człowiekiem, rzeczy które wykonuje z rowerem…. zobaczcie sami, stóg siana mnie rozbroił.

Do przeczytania # 77

Kontrowersyjny i ciekawy artykuł nie tylko o roli bankierów w dojściu Hitlera do władzy ale również przestrzegający o pewnych symptomach w dzisiejszym świecie. Czy to prawda… do przemyślenia.

Po zakończeniu I wojny światowej Francja i Wielka Brytania były zadłużone w USA. Nałożono więc na pokonane Niemcy ogromne reparacje doprowadzając ten kraj do hiperinflacji. Amerykanom było to bardzo na rękę – mogli dyktować swoje warunki gospodarcze. Powstał „Plan Dawesa” – rozłożenie reparacji na długi czas oraz udzielenie pożyczki i tu zaczyna się coś fascynującego.

Spłata długów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii odbywała się według specyficznego schematu, zwanego Cyklem Weimarskim. Złoto, którym Niemcy spłacały reparacje wojenne, nagle znikało w Stanach Zjednoczonych. Kruszec był zwracany do Niemiec w formie planu pomocowego, a stamtąd wysyłany był do Francji i Wielkiej Brytanii. Państwa spłacały nim długi wobec USA. Następnie złoto ponownie było wysyłane do Niemiec, tym razem już na ustalony procent. Kraj ten został uzależniony od długu, a ewentualne odcięcie dopływu kapitału oznaczałoby rychłe bankructwo państwa.

Pożyczka doprowadziła do odbudowy potęgi militarnej naszego sąsiada a prawdziwą jego spłatą były udziały w spółkach niemieckich. Rockefeller Standard Oil miał pod kontrolą IG Farben, General Electric przejęło niemieckie radio, ITT kontrolowało Siemensem. General Motors – Opla, a Henry Ford miał 100% udziałów w Volkswagenie. W latach 30 XX wieku niemiecka gospodarka była drugą na świecie – a może pierwszą, jeśli uznamy ją za amerykańską, przejęcie było totalne.

Warto jeszcze wspomnieć, że wiele z tych spółek finansowało kampanię Hitlera. On sam otrzymywał pieniądze ze Szwecji i Szwajcarii oraz potrzebną wiedzę od wychowanków amerykańskich uniwersytetów. Mało tego, gdy jego partia miała problem z dojściem do władzy – bo gospodarka była stabilna a ludziom żyło się coraz lepiej, w centrum finansowym świata, Wall Street zdecydowano o zawieszeniu pożyczek dla Niemiec – wywołało to recesję w całej Europie Środkowej, NSDAP wygrało wybory a Hitler doszedł do władzy.

Kryzys gospodarczy 1929 roku został poprzedzony ośmioletnim dodrukiem pieniądza – podobna sytuacja trwa i dzisiaj, banki drukują ile tylko się da. W latach 1919-33 realną politykę gospodarczą największego kraju świata dyktowały banki i elity. Pozwolę sobie tylko przypomnieć artykuł z 71 wydania linków na niedzielę – dział do poczytania: Jak zdestabilizować kontynent.

Warto mieć również świadomość, że po II Wojnie Światowej skoncentrowano się na zjednoczeniu Europy. Europejska Wspólnota Węgla i Stali z czasem przerodziła się w Unię Europejską, a następnie doszło do stworzenia strefy Euro. Dziś należą do niej m.in. zadłużone po uszy kraje południa Europy, które wcześniej zrezygnowały ze swojej waluty i są obecnie całkowicie zdane na łaskę EBC.

Niezwykle istotny w całej historii kryzys z 1929 roku, został poprzedzony ośmioletnim dodrukiem pieniądza. Brzmi znajomo? Od momentu wybuchu ostatniego kryzysu minęło 8 lat. Banki centralne przez cały ten czas drukują jak oszalałe, zamieniając się jedynie rolami – najpierw przewodził FED, teraz BoJ oraz EBC. Wystarczy jedna decyzja, abyśmy doświadczyli kryzysu znacznie poważniejszego od tego z 2008 roku.

Jak bankierzy stworzyli nazizm

Do posłuchania # 77

Historia

Poniedziałkowa noc 26 września 1983 roku. Rosja, baza wojskowa Sierpuchowo-15, siedziba Centrum Wczesnego Ostrzegania Sił Powietrznych ZSRR. Dyżuruje 44 letni oficer Armii Radzieckiej ppłk Stanisław Pietrow. Chwilę po północy rozszalały się alarmy i syreny ostrzegawcze. System pokazał, że z bazy w Montanie wystrzelono w kierunku Związku Radzieckiego rakietę balistyczną. Kilka sekund później dołączyły do niej kolejne cztery – USA rozpoczęło atak jądrowy!

Sytuacja była napięta przez cały wrzesień. Początek tego miesiąca ma w sobie coś pechowego, 1 września 1983 roku nie był inny. Radzieckie myśliwce zestrzeliły pasażerskiego Boeinga południowokoreańskich linii lotniczych. Bez zgody przekroczył on radziecką przestrzeń powietrzną w wyniku czego zginęło 269 pasażerów. Prezydent USA nazwał rozkaz zniszczenia samolotu „aktem barbarzyństwa” a relacje pomiędzy wschodem a zachodem zbliżyły się do zera absolutnego.

Dzisiaj powiedzielibyśmy, że „warunki sprzyjały” wybuchowi III wojny światowej, USA miało powód, pierwszy sekretarz Juri Andropow nie należał do zachowawczych przywódców a doktryna MAD (Mutual Assured Destruction – Wzajemne Zagwarantowane Zniszczenie), mająca odstraszać od użycia broni nuklearnej gwarantowała jednocześnie zaoranie połowy świata grzybami atomowymi.

Dlatego nie skłamię jak napiszę, że w Sierpuchowie-15 mieli poważny problem. Ppłk Pietrow miał 30 minut (tyle rakiety potrzebowały aby dolecieć do celu) na ocenienie, czy jest to atak oraz poinformowanie Andropowa, że może nareszcie nacisnąć czerwony przycisk. Doświadczenie podpowiadało oficerowi, że raczej powinno lecieć w ich stronę setki pocisków a nie pięć. Pietrow zameldował fałszywy alarm i miał rację. Radzieckie satelity błędnie zinterpretowały odbłyski słońca od chmur nad USA.

Sprawę jak to w Rosji bywa zatuszowano – oficer został przesunięty a następnie przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Dopiero w 1998 roku ujawniono jak blisko byliśmy wybuchu III wojny światowej. Ppłk Pietrow został bohaterem, odznaczony został przez ONZ oraz otrzymał Drezdeńską Nagrodę Pokojową, przyznawaną osobom szczególnie zasłużonym na rzecz pokoju.

Oficer, który uratował świat

A o tym, że z ZSRR nie należało zadzierać warto przeczytać w artykule Car wśród bomb – w którym wspominam o największym nuklearnym ładunku użytym przez człowieka.

64

Warto pamiętać i mówić o takich ludziach. Profesor Stanisław Bryła, wielki specjalista, inżynier. Zaprojektował Bibliotekę Jagiellońską w Krakowie, budynki Muzeum Narodowego oraz Prudential w Warszawie. Zasłynął projektem pierwszego na świecie mostu na rzece Słudwi w Maurzycach. Projekty był tak innowacyjny na tamte czasy, że przyjeżdżali go oglądać inżynierowie z krajów zachodnich (Francja, Niemcy). Patriota, nauczyciel – również tajnych kompletów podczas II wojny światowej. Przekazywał swoją wiedzę budowlaną w taki sposób, aby żołnierze AK wiedzieli jak skutecznie niszczyć konstrukcje inżynierskie ale też uczył przyszłych inżynierów aby miał kto je po wojnie odbudowywać.

Reklama

Technologia

Przekraczamy kolejne granice podczas tworzenia sztucznej inteligencji. W 1997 roku komputer Deep Blue pokonał Garriego Kasparowa w szachy, wtedy to był szok jednak pozostał ostatni bastion ludzkości – go. W tej grze zamiast 36 pionków mamy 361 kamieni, zamiast 64 pól – 361 skrzyżowań, naukowcy twierdzili, że aby maszyna pokonała człowieka w go potrzebna jest intuicja i trochę czasu. Szacowano na około 2100 rok…. stało się to w marcu tego roku. Komputer AlphaGo pokonał mistrza świata koreańczyka Lee Sedola.. cztery razy a potem dokopał pięć razy europejskiemu mistrzowi.

– Na naszych oczach startuje czwarta rewolucja przemysłowa, uczące się komputery drastycznie zmienią nasze życie. Bardziej niż koło, prąd czy internet – stwierdził Jen Hsun Huang, szef Nvidii, firmy produkującej procesory graficzne dużej mocy.

Deep Blue naśladował – jego twórcy kazali mu grać ze swoim bratem bliźniakiem i zapamiętywać ruchy. Był dobrze działającą biblioteką posunięć szachowych. AlphaGo również zna 30 milionów rozgrywek ale nie naśladuje, analizuje i przewiduje ruchy człowieka. Dzięki sieciom neuronalnym ma własną intuicję.

Sztuczna inteligencja jest już dzisiaj wykorzystywana, telefony potrafią rozpoznawać nasz głos, programy czytają naszą pocztę i wychwytują spam, AI decyduje co wyświetli nam się w googlach lub na facebooku. Już teraz przegrywamy np. w odczytywaniu słów z ruchu warg, komputer robi to lepiej, typują konie w gonitwach i przewidują ruchy na giełdzie..

– Gdy osiągnie IQ 100 czy 150, nie będzie problemu. Ale gdy tysiąc albo 10 tysięcy, to co wtedy? – pyta Stephen Hawking, genialny kosmolog (IQ 160), który niczym Kasandra przestrzega przed sztuczną inteligencją. – To może być największe osiągnięcie ludzkości. Ale zarazem jej koniec.

Sztuczna inteligencja. Bóg już istnieje

64

Dzisiaj technologicznie najmocniej jak się tylko da. NASA zaprasza do bardzo dokładnej, w wysokiej jakości i klimatycznej wycieczki po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

A ja zapraszam dodatkowo do przeczytania o ISS, przeszłości, przyszłości oraz czemu jest to najdroższa rzecz zbudowana przez człowieka – 100 000 000 000 dolarów w kosmosie

Wywiad

Polskie radio program trzeci, przysłowiowa „Trójka” jest (a może była?) radiem, którego słuchałem od lat. Wytrzymała PRL stając się ostoją i szczeliną przez którą można było zobaczyć zachód. Wytrzymała ciężkie lata przemian oraz zmiany zarządów w XXI wieku. Jednak to co teraz się dzieje w Trójce jest … przykre. Jak powiedział Wojtek Mann w przytoczonym wywiadzie

To jest typowy błąd każdej władzy, której się wydaje, że rządzi idiotami i wystarczy troszeczkę tupnąć na nich, przestraszyć i wszystko będzie cacy. Nie, to się tylko odwleka w czasie.

Trójka się zmienia, trafiła na cenzurowaną listę, dostała nowy zarząd, nową wizję i nowych dziennikarzy, starzy wylatują albo sami odchodzą. Sygnałem, że źle się dzieje jest również Zbigniew Zamachowski, który udzielił swojego głosu jako dżingla odgrywanego np. przed reklamami. Ostatnio poprosił o zmianę, nie chciał być dalej utożsamiany z tym radiem.

Wojciech Mann – Władzy wydaje się, że rządzi idiotami

64

– Z początku koło leżało na feldze od małego fiata – wspomina kultowe „Koło Fortuny” pierwszy prowadzący polską wersję tego teleturnieju, Wojciech Pijanowski.

Wikipedia # 77

Błędy poznawcze – określenie nieracjonalnego sposobu postrzegania rzeczywistości. Na Wikipedii powstała lista opisująca błędy poznawcze występujące u ludzi. Błędne postrzeganie, które ma wpływ na np. nasze osądy, decyzje biznesowe, badania naukowe czy politykę. Przykładowo:

Efekt posiadania – tendencja do oceniania posiadanych rzeczy jako bardziej wartościowe niż identyczne nieposiadane.
Efekt skupienia – błąd w ocenie wynikający ze zwracania nadmiernej uwagi na jeden aspekt i ignorowania innych aspektów.
Selektywna percepcja – tendencja do zaburzania percepcji przez oczekiwania.
Efekt horoskopu – tendencja do oceniania jako precyzyjne opisów osób/zdarzeń, które w rzeczywistości są wystarczająco ogólne, żeby odnosić się do wielu osób/zdarzeń.

Pełną listę znajdziecie tutaj.

Cytat # 77

W książce życzeń i zażaleń restauracji Klubu Dziennikarzy przy ulicy Foksal w Warszawie Wanda Chotomska znalazła w latach pięćdziesiątych następujące zdanie:

Pobieranie dodatkowych opłat za ocet i musztardę napawa mnie żółcią i goryczą – Julian Tuwim

Do obejrzenia # 77

Film

Ostatnio nadrobiłem zaległości i obejrzałem „Zjawę” z Leonardo DiCaprio. Film dobry, warto go zobaczyć – świetne krajobrazy i dobrze zbudowany nastrój. Film czasami się dłuży oraz warstwa dialogowa nie jest zbytnio rozbudowana (aktorzy głównie dyszą, jęczą albo próbują złapać powietrze) ale ogółem jest nieźle.

Leonardo gościł w ostatnim przeglądzie filmów (możecie go zobaczyć tutaj) – w dokumencie „Czy czeka nas koniec”. Co ciekawe, są tam wykorzystane sceny z kręcenia „Zjawy”.

Nauka

Psychoza czy błogostan? Naukowe spojrzenie na miłość – Klub ludzi ciekawych wszystkiego, Polskie Radio

– Endorfiny pojawiają się wtedy, kiedy jesteśmy pobudzeni, kiedy cały nasz organizm jest skoncentrowany na jednej osobie. Te hormony sprawiają, że tracimy trochę kontakt z rzeczywistością – przypominała psycholog Katarzyna Kucewicz.

Czy nasze mózgi są monogamiczne czy poligamiczne? Co wywołuje zazdrość u kobiet, a co u mężczyzn? I co nauka mówi o namiętnościach człowieka? 

64

W 2020 roku populacja kręgowców zmniejszy się o 2/3 w porównaniu z rokiem 1970. To szacunki, do 2012 było to 58% – to niestety fakt, badania przeprowadził Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF). Przyczyny są nam znane – wycinanie lasów, rolnictwo, niszczenie terenów dziewiczych. Jedynie 15% obszarów lądowych Ziemi podlega ochronie.
Kolejnym powodem jest kłusownictwo i polowania – dla mięsa, skóry, rogów, medycyny. Ponad 300 gatunków ssaków znajduje się na granicy wytępienia.
Trzecim powodem jest zatrucie środowiska – wody dookoła Europy są dla delfinów zabójcze, dlatego już ich tutaj nie ma. Zwierzęta padają przez zjedzenie mięsa, które wcześniej było faszerowane antybiotykami i sterydami. Zakażenia grzybiczne rozprowadzone po całej Ziemi dziesiątkują płazy. Szacuje się, że populacja słodkowodnych zwierząt spadła o 81%, eksploatacja oraz zanieczyszczenia robią swoje.

Nawet jeśli, tak jak niektórzy naukowcy mówią, dane WWF są przesadzone i statystyki są niższe – to nadal zwierzęta giną a poszczególne gatunki znikają w zastraszającym tempie, głównie przez człowieka.

Niedługo wyginą wszystkie zwierzęta 

Na koniec # 77

77

To wszystko w 77 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

Zostaw po sobie ślad!