Po tygodniowej przerwie znowu się widzimy. Czas nie był zmarnowany, sporo ciekawych rzeczy odłożyłem do dodania w tych ( 54 ) jak i kolejnych linkach na niedzielę. Po złożeniu wszystko wyszło dość sporo ciekawostek więc …. po resztę wpadnijcie za tydzień. Zapraszam!

Zdjęcia

Blaszane beczki, taczki… wszystko może mieć drugie, ciekawsze życie… wystarczy mieć pomysł.

Nauka

Gry komputerowe mają bardzo szerokie zastosowanie, niekoniecznie tylko rozrywkowe. Brytyjscy naukowcy postanowili wykorzystać grę „Sea Hero Quest” w swoich badaniach nad demencją.

Gracz poświęcając parę minut swojego czasu daje naukowcom materiały odpowiadające 5 godzinom standardowych badań.

54 separator

Druk 3D cały czas nas zaskakuje. Naukowcy potrafią już nie tylko tworzyć fragmenty mięśni, kości lub naczynia krwionośne. Doszliśmy już do etapu, kiedy wydrukowanie żywej tkanki i organów nie jest fikcją.

54 linkowskaz druk 3d
W ramach eksperymentu naukowcy wszczepili wydrukowane ludzkie ucho dla szczura – przyjęło się, łącząc się z systemem krwionośnym właściciela.

Artykuł „Ucho z drukarki 3D” w całości do przeczytania TUTAJ.

Podróże

Kiedyś w kawiarni podsłuchałam dwie Amerykanki, które komentowały zachowanie nowo poznanego chłopaka. – Wiesz wyglądał na całkiem do rzeczy, ale miał tak srogą i smutną minę, jakby było z nim coś nie tak – żaliła się jedna. – Może jest z Europy? Może to po prostu ten dziwny europejski wyraz twarzy? – zastanawiał się druga. lifeabroad.pl

Dzisiaj o różnicach – Co ma zrobić kokos wśród brzoskwiń.

54 separator

Sri Lanka, Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki lub jak ktoś woli ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජය. Państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon.

Autobusy, pociągi i tuk tuki – Transport na Sri Lance

Czyli fakty i mity o podróżowaniu komunikacją publiczną na Sri Lance, podobno wcale nie jest tam aż tak źle.

Do obejrzenia

Radomir Wit rozmawia z Katarzyną Pakosińską, o wiertatkach, miłości, całowaniu i Teatrze Kamienica. 

Do poczytania

A gdy pod Bełchatowem wyczerpią się zasoby węgla to… urządzone zostanie tam najgłębsze jezioro w naszym kraju, spokojnie zmieści się tam cały Pałac Kultury i Nauki

W Polsce pojawi się nowe jezioro.

54 separator

Fragmenty książki Łukasza Wojtusika i Ojca Leona Knabita OSB pt. „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”

Co zrobić, jeśli nie zdążyliśmy się pogodzić ze zmarłym?

Do posłuchania

Tyle prawdy w tym kawałku…. czy to błąd, czy to błąd, czy to błąd

Informatyka

Pierwsze wzmianki o niej znajdziemy już w XIV wieku. Występowała w wielu językach i kulturach, odmiennych od siebie. Służyła jako skrót, liczba, miara… Nazywana uchem słonia a u nas małpą. Poznajcie historię znaku @

Polecam również książkę dla najmłodszych i ich rodziców, świetny przewodnik po Internecie i pomocna dłoń na trudne pytania podopiecznych. „Skąd się wzięły małpy w Internecie?”

# 54 Cytat

Niektórzy powiedzieli wszystko, zanim jeszcze otworzyli usta.Elias Canetti

Historia

O Świętokrzyskiej Brygadzie pisałem w Linkach na niedzielę #24. Niedawno jednak trafiłem na kolejny artykuł mówiący o ŚB, tym razem co ciekawe na stronach natemat.pl.

Dzieje brygady jak i decyzje podejmowane przez jej dowódcę są trudne do ocenienia i pewnie znajdzie się tyle samo zwolenników co przeciwników.

Niezmiennie jednak zapraszam do przeczytania artykułu opowiadającego o wyzwoleniu niemieckiego obozu w Holiszowie i oddaniu się pod dowództwo generała Pattona

54 separator

Na koniec

Wraz z rozpoczęciem się kolejnego sezonu gry o tron przypominam i pomagam – interaktywna mapa Westeros.

54 linkowskaz westeros

A na drugi koniec

54 linki na niedzielę
Kryzys Wieku średniego

Na tym kończymy 54 Linki na niedzielę. Dzięki, cześć! 54 54 54 54 54 

Zostaw po sobie ślad!