Linki na Nowy Rok 2017 – noworoczne rozpoczęcie, przegląd ciekawostek znalezionych w sieci. Parada bałwanów, nowa forma dawania pieniędzy bezdomnym, polscy gangsterzy trzęsący ameryką, kłopotliwe papierowe pieniądze, pewna wyspa w afryce, jak się uśmiechają szczury, dźwięki w kinie które już kiedyś słyszeliście Oraz wiele wiele innych rzeczy, linki na nowy rok 2017, zapraszam!

Zdjęcia

W oczekiwaniu na prawdziwy śnieg podrzucam kilka inspiracji na ulepienie mniej standardowego bałwana. Więcej inspiracji tutaj

Podróże

Na jeziorze Wiktorii w Afryce znajduje się kilka wysp. Jedna z nich, Migingo leży w wodach terytorialnych Kenii. Ma powierzchnię 1,8 km kwadratowego, cała jest zabudowana blaszanymi budami i według spisu z 2009 roku liczy sobie 131 mieszkańców – głównie rybaków oraz ich żon.

Obcy na wyspie nie mogą przebywać dłużej niż dzień, znajdują się tam aż cztery burdele i jest to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie.

Wyspa została skolonizowana dopiero w 1991 roku – wcześniej uznawana była za siedlisko złego ducha. Dopiero szaman przegonił go z niej (podobno za 300 kilogramów ryb).

Co ciekawe, w odległości 200 metrów znajduje się inna, duża wyspa, Usingo. Jest ona kompletnie niezamieszkana – lokalni uważają, że mieszka tam potężny zły duch oraz jego kompan, wygnany z Migingo.

Obie wyspy są terytorium spornym pomiędzy Kenią a Ugandą i o ile o mniejszą doszło już do kilku „starć” to o większą niespecjalnie jest jak walczyć – żołnierze obu stron odmawiają stacjonowania na jej terenie.

Republika rybacka – Migingo

64

Cztery pory roku i nasze góry

Do przeczytania

Walka z gotówka nabiera rozpędu. W Indiach z dnia na dzień wycofano banknoty o wartości 500 i 1000 rupii (stanowiły 86% obiegu!). Kraj ten stał się właśnie poligonem w walce z papierowym pieniądzem. Szwecja szykuje się do wprowadzenia pieniądza elektronicznego i wycofanie z gotówki. Inne kraje cały czas obniżają maksymalny próg płatności gotówki – zmuszając nas do wykonywania przelewów. W Polsce mamy identyczną sytuację, a Ministerstwo Rozwoju przygotowało dokument „zwiększenie obrotu bezgotówkowego” w którym szacuje się, że za pięć lat gotówki używać będziemy w zaledwie 15% operacji.

Czemu tak władzom zależy na ograniczeniu papierków? Po pierwsze kontrola – każdy obrót , płatność, przelew będzie do wyśledzenia i sprawdzenia. Po drugie – negatywne stopy procentowe. Gdy nie będzie alternatywy do trzymania pieniądza w innym miejscu niż na koncie to dlaczego za to nie płacić?

Walka z gotówką przybiera na sile

Do posłuchania

Historia

Al Capone dwa razy unikną zamachu z jego strony. Bał się do tego stopnia, że zamówił specjalny opancerzony samochód. Koniec końców musiał wynająć zabójców, którzy dopadli jego prześladowcę na schodach kościoła.
Dwóch innych było jego najbardziej zaufanymi księgowymi, wielokrotnie udowadniając, że lojalność i honor nie jest im obca – największy gangster doceniał to wielokrotnie.
Kolejnemu przypisuje się odegranie kolosalnej roli w stworzeniu Las Vegas i jego kasyn.
Kim byli polscy gangsterzy, jak ważne role pełnili i jak skończyli?

Polscy gangsterzy w Ameryce. Polacy siali postrach w USA

64

Jak działa Enigma oraz w jaki sposób Polacy odkryli jej sekret – Historia Bez Cenzury


Zapraszam również do przeczytania Lekcji historii w Dolinie Krzemowej gdzie w Muzeum Historii Komputerów można zobaczyć Enigmę oraz wiele innych ciekawostek – autonomiczny samochód Google, moduł Apollo, łazik z Marsa, pierwszy superkomputer i pewnie z tysiąc innych rzeczy.


Reklama

Technologia

W Holandii jedna z agencji reklamy wpadła na bardzo niecodzienny pomysł. Zaprojektowała kurtkę dla bezdomnych – z wbudowanym ekranem LCD (wyświetlana jest tam instrukcja obsługi) oraz terminalem do płatności kartą zbliżeniową.

Kurtka spięta jest z kontem schroniska dla bezdomnych i przekazuje tam płatność. Dzięki temu, nasze pieniądze zapewnią bezdomnemu nocleg w takim ośrodku (koszt doby to 5 euro). Reszta pieniędzy może być przekazana na kurs lub doszkalanie konkretnej osoby.

Zbliżeniowe wspomaganie

64

Nawet nie zdawałem sobie sprawy w jak wielu filmach słyszałem ten sam dźwięk. Bardzo ciekawe zestawienie.

Wikipedia # 83

W dzisiejszej Wikipedii będzie o pewnym pingwinie, który dostał imię po królu, został kapralem i maskotką straży królewskiej… Norwegia…

Nils Olav – pingwin królewski, maskotka norweskiej armii.

Na co dzień żył w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie został wybrany przez norweską Straż Królewską jako maskotka w 1972. Otrzymał on swoje imiona po Nilsie Egelien, a także królu Olafie V. Otrzymał stopień visekorporal (ang. Lance Corporal), 10 lat później, w 1982, został awansowany na stanowisko kaprala, a w 1987 roku został sierżantem.

Zmarł wkrótce po tym, jednak norweska armia wybrała innego pingwina na jego miejsce, którego nazwano Nils Olav II. 18 sierpnia 2005 został honorowym dowódcą pułku (ang. Colonel-in-Chief),a w roku 2016 brygadierem.

Wikipedia – Nils Olav

Wywiad

Wywiad dla fanów polskiej sceny tworzenia gier komputerowych ale oczywiście nie tylko – jeśli lubicie czytać o udanych historiach firm, które teraz są na szczycie – to zapraszam.

Najpierw trzeba było poszukać, w którym sklepie takie Atari w ogóle jest dostępne. Pojechaliśmy aż do Chorzowa, bo w Kaliszu koło mojego rodzinnego Ostrowa go nie było. Kupiliśmy tam sam komputer, bo w tym Peweksie nie mieli magnetofonu do niego. Tydzień później jechałem po niego do Warszawy na giełdę na Grzybowską. Tam się dowiedziałem, że za cenę Atari 65 mogłem mieć spokojnie 130-kę już z magnetofonem, gdybym kupował używany sprzęt na giełdzie. To było moje pierwsze rozczarowanie ze złej inwestycji.

Rok, dwa lata później zauważyłem, że lepsze gry są na Commodore. Sprzedałem Atari, żeby kupić ten komputer, a dwa lata później zobaczyłem grafikę na Amidze. Znowu zbierałem i kupiłem używaną w Niemczech. Kolejny rok później narodził się Techland.

Od dyskietek na Amigę do Dying Light – wywiad z Pawłem Marchewką

Do obejrzenia

Znacie bajkę o koniku polnym i mrówce?

Cytat # 83

Najważniejszy w każdym działaniu jest początek
Platon

Nauka

Gdy pies jest zadowolony to macha ogonem, a jak to jest ze szczurami? Niewiele badań zostało przeprowadzonych w tym kierunku a znajomość tego zagadnienia mogłaby pomóc w ograniczeniu bólu np. podczas eksperymentów.

Wiadomo, że szczury lubią głaskanie po brzuchu – wtedy wydają niesłyszalny dla człowieka dźwięk, przypisywany jako śmiech (dlatego określa się, że są wtedy łaskotane). Badacze przeprowadzili test w oparciu o łaskotanie i dowiedli, że zadowolone szczury opuszczały uszy oraz miały je bardziej zaróżowione… więc jak to jest, kłaść uszy po sobie?

Szczury uśmiechają się uszami

64

Polscy lekarze wykonali pierwsze przeszczepienie dłoni dla osoby, która urodziła się bez kończyny. Dorosłemu mężczyźnie „zbudowano” połączenia i przeszczepiono dłoń – niesamowite. Wszystko wskazuje, że zabieg się udał – organizm nie odrzucił dłoni a pacjent może nią już ruszać.

Na koniec # 83
Linki na nowy rok 2017
Linki na nowy rok 2017 – życzenia

Życzenia na nowy rok

Linki na Nowy Rok 2017 – to wszystko w tym, specjalnym, noworocznym wydaniu linków na niedzielę. Jak zawsze cieszę się, że wpadliście zobaczyć co znalazłem i mam nadzieję, że wrócicie na Linkowskaz. Zapraszam również do polubienia na fb, g+ i komentowania poniżej. Cześć! Linki na nowy rok 2017

3 Replies to “Linki na Nowy Rok – 2017

  1. Nie wiem, gdzie wyszukujesz te wszystkie linki, ale Twoje internety wydają się być ciekawe 😀 Będę obserwować na fejsbukach, spodobało mi się.

Zostaw po sobie ślad!