91 Linki na niedzielę – najnowsze wydanie. W tym tygodniu wybierzemy się (albo i nie) w Podróż po gruzji trolejbusem, zwiedzimy również Kawałek Indii. Przeczytamy pierwszą część zapisków polskiego policjanta i może przypomnimy sobie bajkę o dziewczynce z zapałkami. w części historycznej przeczytamy o najlepszym zakupie dokonanym przez usa i wysłuchamy wspomnień żołnierza, powstańca, przymusowego robotnika. w technologicznym zakątku – wieżowiec bez dachu i motor połączony z czołgiem. zastanowimy się czy jesteśmy gotowi na banknot 500 zł, przeprowadzimy inspirujący wywiad w kalifornii oraz odpowiemy na pytanie „czy chcesz być szczęśliwy?”. W sekcji naukowej będzie o papierosach a na zakończenie 91 wydania najemy się papryczek i zagramy w orkiestrze. Zapraszam!

91 Zdjęcia

Catana tworzy krótkie komiksy o niej i jej chłopaku oraz tym, jak próbują zachowywać się jak przystało na dorosłych i jak to czasami niespecjalnie im wychodzi.

 Instagram autorki rysunków | strona autorki

Podróże

Ciekawe spojrzenie na Gruzję przez pryzmat trolejbusów. O tym jak myśl techniczna ZSRR zamiast być zacofaną i nieekologiczną stała się wzorem i o tym, jak ten wzór został zniszczony, bo był przeżytkiem dawnego ustroju a kraj miał patrzeć na zachód.

Gruzini nie lubią trolejbusów

64

Do przeczytania

Pamiętacie opowieści z życia codziennego ratownika medycznego? (jeśli nie to zapraszam tutaj). Na fali popularności kolejny mundurowy postanowił opowiedzieć trochę więcej o realiach jego pracy.

Niezależnie od rodzaju pałki w przypadku jej użycia zawsze staramy się unikać obrażeń u klienta – celem jest obezwładnienie, nie nabijanie damage. Stąd biorą się obecne w internetach filmiki, na których np. czterech policjantów kładzie człowieka, skuwa, unosi w powietrze i niesie do radiowozu – wiele osób komentuje wówczas, że „czterech ich potrzeba do jednego, lol”, ale w praktyce kilku jest w stanie zrobić to bez robienia mu krzywdy, a jeden musiałby sięgnąć po środki przymusu, co mogłoby mieć finał co najmniej nieprzyjemny.

Krawężnik od kuchni – z życia polskiego policjanta

64

Nie spodziewałem się, że ten tekst tak mnie poruszy. Może i dziewczynka z zapałkami rzeczywiście już nas nie zaczepia na ulicach, jednak możemy je znaleźć w kasjerce w Tesco, panu ostrzącym noże czy starszej pani sprzedającej kwiaty na ulicy. Przeczytajcie, warto.

Dziewczynka z zapałkami zdążyła się zestarzeć 

Do posłuchania

Klasyka, uwielbiam ich. Plus nagranie z koncertu… ma moc!
No stop signs, Speed limit, Nobody’s gonna slow me down

Historia

Zakup Alaski od Rosji jest uznawany przez historyków i ekonomistów za najlepszą inwestycję w amerykańskiej historii. W przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze USA zapłaciło 123 mln, czyli 80 dolarów 89 centów za kilometr kwadratowy.

Stany zjednoczone chciały zakupić Alaskę już w latach 50 XIX wieku, jednak odrzucono ofertę uznając ją za zbyt niską (5 milionów dolarów). Jednak 20 lat później, po reformie uwłaszczającej chłopów i wojnie krymskiej przyjęto ofertę z „pocałowaniem ręki” (była wyższa o 2,2 mil od poprzedniej).

Zakup Alaski od Rosji to najlepszy interes w dziejach Stanów Zjednoczonych

64

Historia Józefa Przedpełskiego, obrońcy Warszawy w 1939, powstańca w 1944, represjonowany przez Niemców i Rosjan, wywieziony do pracy na zachód, widział upadek Berlina i jest najstarszym youtuberem w Polsce. Gorąco zapraszam – świetny materiał (długi ale warto!) a tutaj znajduje się druga część.

Reklama

Technologia

Jak tylko przeczytałem zajawkę to wiedziałem, że wyląduje to w dziale technologicznym. Na Manhattanie powstanie niedługo nowy i bardzo wyjątkowy wieżowiec. Będzie on w kształcie odwróconej litery U. Dlaczego zdecydowano się na taki projekt? Proste – nie było odpowiedniej wielkości jednej działki – więc zdecydowano się kupić dwie niesąsiadujące ze sobą i… połączyć je budynkiem-łukiem. Świetne!

Wieżowiec w kształcie litery U

64

Jeden z największych motocykli na świecie…  z silnikiem od radzieckiego czołgu T-55

Wywiad

Andrzej Tucholski poleciał na ten wywiad specjalnie do Kalifornii. Chase Jarvis zaskoczył go już na samym początku – odrobił lekcje, wiedział kim jest, czym się zajmuje i jak długo do niego leciał. Dlatego przypisany kwadrans znacznie się rozciągnął.

A kim jest Chase Jarvis? Jak sam Andrzej napisał jest to człowiek, którego nie da się zaszufladkować. Bloger, youtuber, fotograf. Dzieli możliwość udostępniania darmowej edukacji wraz z płatnymi lekcjami. Inspirujący człowiek.

Andrzej Tucholski: Czy powinienem podążać za rzeczami, które są moimi mocnymi stronami, które są dla mnie łatwe? Czy powinienem zwalczać słabości?

Chase Jarvis: Andrzej, musimy coś sobie tutaj ustalić.

Jeśli spędzisz swoje życie na naprawianiu lub walce ze słabościami to będzie to życie pełne zmagań, trudu i rozczarowania, bo będziesz zajmował się tylko tymi rzeczami, do których nie masz naturalnego talentu. Nie oznacza to, że w życiu nie trzeba się rozwijać. Jeśli czyjeś zainteresowania same nie kierują się w stronę fitnessu, to ta osoba nie musi być zawodowym sportowcem, ale o pewną podstawową formę warto zadbać.

Ale energia, którą czerpiesz z robienia tego, co powinieneś robić, tego co opiera się o Twoje wewnętrzne, mocne strony… Ta energia jest jedyna w swoim rodzaju. Każdy człowiek ma inną.

Jest też nie do podrobienia. Jeśli czujesz pociąg do czegoś, coś Cię zainspirowało i już tak zostałeś… Nie wiem czy w języku polskim macie odpowiednik tego powiedzenia, ale my mówimy, że jeśli robisz to, co kochasz, to nigdy nie przepracujesz nawet jednego dnia.

Masz jedno życie

64To, co łączy wszystkich ludzi, to dążenie do szczęścia, mówi brat David Steindl-Rast, zakonnik i naukowiec przekraczający granice wyznań. Podpowiada, że uczucie szczęścia rodzi się z wdzięczności. Płycie stąd inspirująca lekcja, że trzeba zwolnić, rozejrzeć się, dokąd zmierzamy, a przede wszystkim, być wdzięcznym.

Do obejrzenia

A nowy banknot 500 zł już widzieliście?

Cytat # 91

Jeśli historia uczy czegokolwiek, to tylko tego, że ludzie nigdy niczego się nie nauczyli z historii.
Aleksander Krawczuk – Poczet cesarzy rzymskich

Wikipedia # 91

Kryptozoologia, gałąź zoologii zajmująca się zwierzętami, których istnienie powszechnie jest odrzucane ze względu na brak wiarygodnych dowodów. Kryptozoologia zajmuje się takimi słynnymi istotami jak Yeti, Kraken, Chupacabra czy Wielka Stopa.

Nauka

Dzisiejsze wydanie naukowe będzie o paleniu – najpierw kilka minut opowieści Marcina Dańca a następnie o tym, co w papierosie uzależnia.

64

W latach 90 XX wieku na firmy produkujące papierosy spadła ogromna krytyka za dodawanie do ich składu amoniaku, wzmacniającego uzależnienie. Później zarzucano te samo działanie kumarynie jednak okazało się, że główny sprawca cały czas był w składzie.

Aby osłodzić gorzki smak tytoniu dodaje się produkty posiadające w składzie cukier a ten podczas spalania wraz z nikotyną wyzwala i wzmacnia uzależnienie.

Nikotyna sama nie wywołuje uzależnienia

Na koniec # 91

A gdyby tak nakarmić orkiestrę ostrymi papryczkami?

To wszystko w 91 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

5 Replies to “Linki na niedzielę # 91

Zostaw po sobie ślad!