85 Linki na niedzielę – a w nich: Galeria zdjęć syna – odpowiednio poprawionych przez zdolnego tatę. Najzimniejsze miejsce na Ziemi oraz wyprawa motorem przez trzynaście krajów. W artykułach do przeczytania – o zadłużeniu naszego kraju oraz o Jurku Owsiaku i WOŚP. Historycznie spojrzymy na Generalne Gubernatorstwo i zapomniany cmentarz we Wrocławiu. Jak wygląda ciężarówka od środka i czy można poczuć pocałunek przez telefon – to w kąciku technologicznym, w naukowym o europejskich superwulkanach i azjatyckim smogu. Wikipedia jak zwykle zaskoczy – tym razem pociskiem, który… robi dzieci. Na koniec 85 wydania będą … bałwanki. 

85 zdjęcia

Adrian Sommeling fotografuje swojego syna i odpowiednio „poprawia” zdjęcia. Efekty są świetne. Strona autora: Adrian SommelingCo warto zaznaczyć, przez wiele lat nie sprzedawał swoich prac traktując je jako dokumentowanie życia syna. Zdecydował się jednak udostępnić prace za darmo dla wszystkich instytucji, które dbają o zdrowie dzieci.

Podróże

Dzisiaj będzie wyprawa do jednego z najzimniejszych miejsc na świecie (żeby nie było marudzenia na nasze -20). W wiosce Tomtor w Jakucji w 2004 roku odnotowano -72,2 poniżej zera. W zimie w okolicy nie lądują samoloty, na kanalizację nie ma co liczyć a zamrożone mięso jest tutaj normalnym daniem. Dodatkowo w styczniu noc trwa 21 godzin… a jednak żyją tutaj ludzie.

Najzimniejsze miejsce na Ziemi – reportaż Amosa Chapple

64

Czternaście dni, trzynaście krajów, 6400 kilometrów na motorze. Przyjemnie się ogląda.

Do przeczytania

Ostatnio głośno było o przebiciu 1.000.000.000.000 zł długu przez nasz kraj – oficjalnie. Fundacja Leszka Balcerowicza szacuje łączne zobowiązania zaciągnięte przez państwo w imieniu obywateli wynoszą 2.600.000.000.000 zł… co daje 140.000 zł zadłużenia na każdego polaka, który zarabia (dzieci i emeryci nie wliczeni).

Bo przecież oczywiste jest, że to nie rząd będzie to spłacać tylko my i kolejne pokolenia. Nie ma czegoś takiego jak pieniądze państwowe – to są nasze pieniądze, zebrane we wszystkich daninach (podatki i okolice).

Co nam daje zadłużenie? Proste, oczywiście trzeba to spłacić. A jak wygląda „przyszłość”? W mało optymistycznej wersji coraz więcej pieniędzy będzie szło na obsługę długu a mniej na rozwój gospodarczy kraju – coraz wolniej będziemy doganiać zachód, coraz mniej pieniędzy będzie wpływać do budżetu i będzie potrzeba zaciskania pasa i… brania kolejnych pożyczek.

1.000.000.000.000. Na tyle daliśmy się zadłużyć. Czy to groźne? I co zmienia w naszym życiu?

64

Zbliża się kolejny finał WOŚP, już 25. Tutaj znajdziecie historię siostry Małgorzaty Chmielewskiej – pokazującą czemu warto wrzucić monetę do obklejonej serduszkami puszki.

Któż jest jeszcze w stanie zmobilizować setki tysięcy różnych ludzi do jednej akcji w kraju, w którym każdy przechodzień to potencjalny wróg? Do tej pory tylko Jurek Owsiak. I chwała mu za to. Niech stanie człowiek wierzący w szranki i przebije Orkiestrę! Będzie dwa razy pięknie

Historia pampersa z Jurkiem Owsiakiem w tle

Do posłuchania

W tamtym tygodniu było rockowe wykonanie „Waka Waka” (zapraszam tutaj) to dzisiaj będzie spokojniej.

Historia

Brytyjski historyk Martin Winstone postanowił zmierzyć się z Generalnym Gubernatorstwem i okupacją naszego kraju. W swojej najnowszej książce spróbował przedstawić swoim rodakom jak ciężko żyło się pod okupacją III Rzeszy.

Inspiracją do napisania książki było przeczytanie przez historyka przewodnika turystycznego Baedekera po Generalnym Gubernatorstwie (strefy „tylko dla Niemców” oraz zalecenia poruszania się z bronią).

Generalne Gubernatorstwo było piekłem

A książka do kupienia tutaj – Winstone Martin Generalne Gubernatorstwo

64

Odczekałem, aby nie wrzucać tego ani w okolicach 1 listopada ani końcówki roku. To teraz nadeszła pora na wyprawę po kirkucie we Wrocławiu.

Reklama

Technologia

„Kissenger” – mówi to coś Wam? Dzięki specjalnej nakładce na nasz telefon już nie będziemy musieli mówić, że kogoś całujemy – będziemy mogli to „rzeczywiście” zrobić!
Dzięki wspomnianej nakładce i aplikacji gdy przyłożymy usta do sylikonowej nakładki nasz partner (również posiadający wspomnianą nakładkę) odczuje wibracje przypominające pocałunek.

 Kissenger pozwoli całować się na odległość

64

Zaraz za tajemnicą „gdzie do łazienki chodzi Pani sprzedająca w kiosku” to chyba druga największa zagadka dzieciństwa – jak śpią kierowcy ciężarówek.

Wywiad

Przeglądanie Sugar Daters było dla mnie tak naturalne, jak przeglądanie Facebooka — mówi Monika, atrakcyjna 25-latka z dużego miasta w północnej części Polski. Przez ostatnie dwa lata świadomie i bez przymusu uprawiała sponsoring. Dostawała prezenty, jeździła na wycieczki, w końcu przestała nawet pracować. Swoją historią chce podzielić się ku przestrodze – bo może jakaś dziewczyna zastanawia się, czy zacząć. Monika już wie, że nie warto.

Przez dwa lata miałam swojego Sugar Daddy

Do obejrzenia

O próbach, marzeniach, wzlotach i upadkach

Wikipedia # 85

„Uwaga na latające pociski”. Miejska legenda o tym, jak jednego zranił a drugą zapłodnił…

12 maja 1863 miała miejsce bitwa pod R. Podczas walk lekarz był świadkiem, jak wystrzelony pocisk typu Minié zranił młodego żołnierza w nogę, po czym odbił się rykoszetem i przeszedł przez jego mosznę, uszkadzając lewe jądro. Jak podał Capers, gdy kończył zaopatrywać rany żołnierza, przybiegła do niego kobieta z pobliskiego domu, prosząc go o pomoc dla rannej córki. 17-letnia dziewczyna przyglądała się walkom ze schodów domostwa i została raniona zbłąkanym pociskiem chwilę wcześniej. Rana znajdowała się w powłokach brzusznych, mniej więcej w połowie odległości między pępkiem a przednim kolcem biodrowym. Pocisk pozostał w jamie brzusznej. Mając niewielką nadzieję na poprawę stanu jej zdrowia, lekarz podał dziewczynie anodynę i razem z wycofującym się pułkiem opuścił okolicę. Odwiedził jednak pacjentkę następnego dnia i kilka jeszcze razy w ciągu następnych dwóch miesięcy, obserwując stopniową poprawę. Po około sześciu miesiącach od wyzdrowienia ponownie zawitał do Raymond i stwierdził u dziewczyny „niezwykłe powiększenie brzucha”, przypominające siedmio- lub ośmiomiesięczną ciążę. Istotnie, po 278 dniach od pierwszej wizyty, Capers odebrał poród zdrowego chłopca ważącego osiem funtów. Towarzyszyły temu zapewnienia dziewczyny o jej czystości i zakłopotanie rodziny. Według Capersa w badaniu przed porodem błona dziewicza pacjentki była nienaruszona.

Lekarz Legrand G.Capers

Cytat # 85

Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na życie czyimś życiem.

Steve Jobs

 

Nauka

Wezuwiusz i Campi Flegrei -dwa najniebezpieczniejsze wulkany Europy coraz głośniej dają o sobie znać. Naukowcy mówią o zbliżającej się erupcji, rząd szykuje plany na wypadek wybuchu i podnosi poziom zagrożenia. Jest czemu – pomiędzy nimi znajduje się prawie 3 milionowy Neapol a skutki wybuchu mogą dotknąć nie tylko kontynent. Campi Flegrei ma status super wulkanu, jego ostatnia erupcja 40 000 lat temu obniżyła średnią temperaturę Ziemi.

 Europa w zagrożeniu. Mogą wybuchnąć dwa włoskie wulkany

64

Nagranie wykonane 2 stycznia 2017 roku w Pekinie. Wszystko w zaledwie 20 minut.

Na koniec

Gdybyście przegapili galerię z niecodziennymi bałwanami to zapraszam do Linków na Nowy Rok

85

To wszystko w 85 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

Zostaw po sobie ślad!