75 wydanie linków na niedzielę… 75 tygodni, oj sporo tego już za nami…
Ok! Jedziemy z kolejnym przeglądem Internetu! Na początek Red Bull Illume, konkurs fotograficzny i jego laureaci. Potem podróże – po Afryce i Języku Trolla. Do posłuchania Lesio Companija – pojawił się w Mam talent ale jak udowadnia swoim życiem, talent to on ma już od dawna. W tym tygodniu znalazła się w selekcji mapa – oblężenia Mosulu, z 18 października. Powiedziałbym bardzo aktualna ale sytuacja na froncie zmienia się z godziny na godzinę. W dziale historycznym bardziej spokojnie – historia wynalezienia torebek do herbaty oraz co się robi po wojnie z nadmiarem hełmów. Technologia opowie nam o butach, które same zadbają o zawiązanie (kontynuujemy serię genialnych wynalazków – w tamtym tygodniu była inteligentna doniczka) oraz tablet, dzięki któremu nie zapomnimy jak się pisze odręcznie. W dalszej części 75 numeru pośmiejemy się z wojska francuskiego oraz poznamy kilka zasad jak być kulturalnym kierowcą. Sekcja naukowa zaoferuje nam rozbijanie kostek cukru oraz przerabianie DNA. W końcówce policzymy lotniskowce oraz spojrzymy na świat o 8 rano w sobotę. Linki na niedzielę 75, zapraszam!

Zdjęcia # 75

Konkurs fotograficzny Red Bull Illume jest to międynarodowe wydarzenie poświęcone fotografii, głównie w tematyce sportów, podróży, przekraczania granic. Poniżej przedstawiam finalistów z jedenastu kategorii.

Wszystkie fotografie znajdują się tutaj: Red Bull Illume 

Podróże

Wizyta w Południowej Afryce i o ciekawostkach, które mogą nas tam spotkać. Przykładowo, czemu pytając o drogę mamy skręcać w prawo za drugim robotem (odpowiadam: bo robot to u nich sygnalizacja świetlna…). Okazuje się również, że w Afryce rzeczywiście jedzą kamienie…. jadalne… Poligamia, najdziwniejsze reklamy, HIV, państwa w państwie, Afrykanerski Ruch Oporu….

Stacja Filipa : Osiem nieznanych ciekawostek z Południowej Afryki

64

Norwegia i Trolltunga, „Język Trolla”. Bardzo sympatyczny i pozytywny filmik.

Do przeczytania

Zmarnowane 25 lat. Ukraina może być jednym z najbogatszych krajów Europy. Uwzględniając żyzność gleb oraz znajdujące się pod ziemią surowce już nim jest. Jednak od 1991 roku PKB tego kraju zmniejszyło się o 35%. W latach przekształceń ustrojowych Ukraina popadła w ogromne długi (z 0,5 miliarda dolarów do 67 obecnie), rozgrabiony został przemysł a rolnictwo i pozostałe gałęzie oparte zostały na prostych i przestarzałych technologiach. Na początku lat 90 było 52 miliony Ukraińców, teraz jest ich 42. Ponad 3000000 ludzi wyjechało za pracą, głównie do Rosji i Polski – a pieniądze wysyłane przez nich do kraju stanowią większą sumę niż inwestycje zagraniczne.
Doliczyć do tego należy, że Ukraina jest jednym z najbardziej skorumpowanych, niebezpiecznych i biednych krajów świata. Wyznaczona przez ONZ granica biedy wynosi 150$ miesięcznie, minimalna płaca na Ukrainie to 56$.

Zmarnowane 25 lat Ukrainy

64

Tym razem LosWiaheros nie w dziale podróżniczym. Poruszają jednak ważny temat, który jednocześnie bardzo często jest przez nas bagatelizowany. Alicja i Andrzej podróżują po całym świecie, stykając się z najróżniejszymi osobami… oraz wirusami. Niewiele osób, siadających u fryzjera lub kosmetyczki zastanawia się czy warunki higieniczne w tym lokalu są odpowiednie. Mało tego, pilnujecie czy żyletki są nowe lub czy osoba, która nad nami się uwija umyła ręce? HCV – nieznany wróg atakuje z ukrycia.
HCV, wirusowe zapalenie wątroby typu C, rozwijające się cichutko w naszym organizmie. Psując i czekając na pojawienie w momencie, kiedy już się bardzo dobrze ugościło w nas. Nie ma szczepionki, musi wystarczyć świadomość i przestrzeganie zasad higieny.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło właśnie akcję „HCV, Jestem świadom” mającą na celu pokazanie czym jest ta choroba, jak unikać zarażenia oraz w jaki sposób sobie z nią radzić. Na stronie JestemSwiadom.org znajdziecie szczegółowe informacje o chorobie, możecie sprawdzić czy jesteście w grupie ryzyka, znaleźć miejsce oraz gdzie można się przebadać.

Do posłuchania

O Mateuszu Laskowskim „Lasio Companija” dowiedziałem się z jego występu w „Mam talent”. Chwilę poszukałem informacji i nie było opcji, chłopak musiał tutaj trafić. Działa w fundacji „Zarażamy nadzieją”, razem z niepełnosprawnymi dziećmi i ich rodzicami „odczarowują” wizję „innych dzieci” bo niepełnosprawnych. Bierze udział w licznych akcjach na rzecz konkretnych dzieciaków. Na swoje 23 urodziny zorganizował koncert „biba na rzeczy z piórnika” – biletem były wyprawki do szkoły. Tworzy własną muzykę, z przesłaniem, pozytywną czasami bolesną ale punktującą. Warto mówić o takich ludziach.

Warto o nich wspominać, szczególnie wiedząc, że Mateusz sam ma za sobą kilkanaście operacji, wiele lat życia w bólu i chorobę, której lekarze nie potrafią zdiagnozować. Za to jeszcze większy szacunek. Gdybyście chcieli zobaczyć jego występ w „Mam talent” to jest tutaj.

Mapa

Mosul, niegdyś prawie 3 milionowe miasto, drugie pod względem wielkości w Iraku. W 2014 roku zostało zdobyte przez Państwo Islamskie. Dwa lata później 17 października 2016 roku do ataku ruszyli żołnierze iraccy oraz kurdyjscy (około 30-40 tysięcy ludzi), wspierani przez siły koalicji. Przeciwko nim walczą terroryści z ISIS. Ich liczbę szacuje się na około 11 tysięcy.

Przed uderzeniem zrzucono na miasto ulotki, informujące kiedy nastąpi szturm. Skierowane były do ludności cywilnej – prawdopodobnie około miliona ludzi. Do samego miasta wkroczą żołnierze iraccy oraz policjanci – jak tłumaczy premier Abadii – aby nie doprowadzić do konfliktów religijnych.

75

Odzyskanie Mosulu będzie ciosem w wizerunek potęgi „kalifatu”. Dodatkowo odbicie miasta oznaczać będzie wyparcie ISIS z Iraku.
Co ciekawe na twitterze Popular Mobilization Units – zrzeszenia około 40 niezależnych bojówek walczących z Państwem Islamskim (łącznie około 100 – 120 tysięcy żołnierzy) pojawiła się nie pierwszy raz informacja o poszanowaniu wszystkich religii, zapewne jako ukazanie jak bardzo różnią się oni od terrorystów. Poniżej film pokazujący żołnierzy z PMU przemalowujących symbole ISIS znakujące domy „chrześcijan” na „Irakijczycy” oraz otwierających zamknięte podczas okupacji kościoły.

Obietnica złożona 23 grudnia 2015 roku – „W Mosulu znowu słychać będzie dzwony kościołów”

Historia

Za każdym wydarzeniem znajduje się historia, warta opowiedzenia. To prawda… no bo jak inaczej można podejść do artykułu o „historii herbaty w torebkach”. Patent nr. US 723287 „listki herbaty w materiałowym woreczku” – marzec 1903 roku. Jest przypadek, jest sprytny kupiec i jest… 90% herbat na świecie przygotowywanych właśnie w ten sposób.

Herbata w torebkach i jej przypadkowa historia

Ps. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jakie właściwości ma herbata czerwona a jakie biała to zapraszam do wpisu o różnych odmianach herbaty, oczywiście na linkowskazie.
Ps2. A jeśli nie wiecie skąd wzięła się nazwa herbata „Early grey” i co ma z nią wspólnego brytyjski premier i tonący chłopiec to kliknijcie tutaj „Ciekawostki 1 – Palec i premier”

64

Po II wojnie światowej zostało dużo niepotrzebnych hełmów… pokonany lecz nadal zaradny naród znalazł na to rozwiązanie.

Reklama

Technologia

Lubię pisać, przez ostatnich kilka lat głównie używając klawiatury – ale co mnie bardzo cieszy ostatnio to się zmienia. Wróciłem do odręcznych notatek, mam swój kalendarz w którym staram się zapisywać co tylko się da. Przygotowując bardziej rozbudowane wpisy ( przykładowo „Wyspy na końcu świata – Wojna na Pacyfiku” lub „Wirus roznoszony drogą dyskietkową”) szkice powstają najpierw na kartkach papieru.
Problem w tym, że jestem równocześnie bardzo mocno zakorzeniony we współczesnych technologiach – nie oszukujmy się, organizowanie elektronicznych notatek jest o niebo łatwiejsze niż wertowanie kilkunastu kartek. Ba, nawet książki czytam częściej na czytniku niż w papierowych wydaniach (i nadal uważam, że ma to ogromne zalety).

Lenovo Yoga Book może okazać się przełomem na lekko zaniedbywanym rynku tabletów – a wszystko dzięki dodatkowej przestrzeni, pełniącej rolę wirtualnej klawiatury oraz „kartki papieru” na której dzięki odpowiedniemu rysikowi możemy zapisywać nasze notatki. Program zapisuje nasze pismo w postaci cyfrowej…. muszę to przetestować, może się okazać, że będzie to kolejne odkrycie na poziomie czytnika ebooków.

A jak to wygląda według producenta? Proszę bardzo, oczywiście reklama vs rzeczywistość może być bardzo odmienna, jednak póki co jest kusząco.

64

Pamiętacie samozawiązujące się buty z „Powrotu do przyszłości”? 31 lat później firma Nike wypuszcza pierwszy taki model. Trzeba tylko pamiętać aby je podpiąć pod ładowarkę co kilka dni.

Wywiad

George „Zambo” Zamka jest amerykańskim astronautą, pilotem wojskowym i pułkownikiem piechoty morskiej. Był dowódcą misji oraz pilotem wahadłowca, spędził prawie miesiąc w kosmosie i aktualnie jest już w stanie spoczynku. Dodatkowo jest Amerykaninem pochodzenia kolumbijsko-polskiego… zawsze odrobinę więcej Polski w kosmosie.

Zambo opowiada o tym jak to jest dryfować w kosmosie, jak smakuje jedzenie, co się robi na stacji kosmicznej, czy pojawia się nuda i awantury oraz co czuje człowiek po powrocie na Ziemię.

Kosmos zmienia osobowość

Dowcip

Ogłoszenie w gazecie: „Sprzedam francuski karabin z okresu II wojny światowej. Nieużywany, raz rzucony na ziemię”

64

75

Do obejrzenia

W linkach na niedzielę 36 (link tutaj) było o „Szanowaniu miejsca dla niepełnosprawnych” – tym razem o tym, jak się zachować na drodze aby być prawdziwym gentlemanem.

Wikipedia # 75

Ile jest lotniskowców na świecie? Jakie państwa je posiadają, gdzie się aktualnie budują i które państwo ma tego typu okręt ale nie może go używać bo… nie ma samolotów.

Lotniskowce na służbie

Cytat #75

Uczeń zapytał Mistrza: „Czy długo trzeba oczekiwać zmiany na lepsze?”
Mistrz odpowiedział: „Jeśli chcesz oczekiwać – to długo”.

Nauka

„W imię nauki będziemy walić młotem w cukier”

64

Metoda CRISPR zrewolucjonizowała genetykę, wprowadzając modyfikowanie DNA „pod strzechy” prawie każdego laboratorium. Co ciekawe, odkryta w latach 80 XX wieku musiała poczekać na swoje pięć minut. W dzisiejszych czasach wszystko wskazuje, że CRISPR stanie się jedną z najważniejszych metod modyfikowania roślin, zwierząt oraz ludzi. Czy aż takie ułatwienie ingerowania w konstrukcję organizmu będzie dobrym kierunkiem?

Rewolucja w genetyce

Na koniec # 75

Tak weekendowo….


Mam wrażenie, że w tych linkach pierwszy raz mamy więcej filmików niż tekstu… nie jest to zamierzone, samo tak wyszło.
Ok jedziemy z końcówką: Dzięki wielkie za to, że wpadliście na Linkowskaz. To wszystko w 75 wydaniu, niezaspokojonych zapraszam do wcześniejszych odsłon a nakarmionych cotygodniową wiedzą zapraszam ponownie, za jakiś czas. Trzymajcie się, cześć!

Zostaw po sobie ślad!