69 wydanie Linków na niedzielę. Wstałem bladym świtem aby wszystko dopiąć więc jeśli gdzieś będzie literówka to wybaczcie, widać kawa nie zdążyła zadziałać. Co w 69 odcinku? Bardzo ciekawe zdjęcia, głębokie a jednocześnie szybko trafiające. W podróżach odwiedzimy Amsterdam i przejdziemy 4500 kilometrów. W artykułach do przeczytania – o małżeństwie wg. Zucha oraz o radykalnym islamie w Chinach. Dział historyczny oferuje rozważania nad matką Mieszka I oraz o weteranach w II Rzeczypospolitej. W technologiach spojrzymy na spadające gwiazdy i latające szybowco-odrzutowce. W wywiadach dzisiaj biznes i wspomnienia a w oglądaniu – wiatr, morze i latający ludzie. W nauce pobawimy się w zamrażanie baniek i dowiemy czemu kociaki biegają za sznurkiem. Zapraszam!

Zdjęcia

Mówi o sobie, że jego prace są na skraju dwóch światów – rzeczywistego i tego drugiego, fantastycznego. Cyril Rolando łączy je w jeden. Jest samoukiem, nigdy nie chodził na lekcje malowania i… tworzy piękne dzieła.

Portfolio autora

Podróże

Amsterdam, miasto kanałów i rowerów ale również przeplatania się starej architektury z nowoczesną. Zaskakuje również nasycenie sztuką, pomnikami, rzeźbami, ciekawymi witrynami. O mieście, jego pięknie i dziwactwach przeczytacie tutaj.

Takie rzeczy tylko w Amsterdamie

64

W 2008 roku wyruszył w swoją najdłuższą podróż. Przez rok podróżował po Chinach, przeszedł 4500 kilometrów – a jego włosy i broda, stały się wyznacznikiem czasu i odległości.

Do przeczytania

Zuch kolejny raz w bardzo dobry i przystępny sposób o nie tak łatwych sprawach.

Wierzę w małżeństwo. Jestem przekonany, że jest najlepszą formą przejścia przez życie. Ufam, że to idealny związek, żeby wzrastać, być szczęśliwym, rozwijać się. Małżeństwo czyni człowieka pełnym. Kiedy kobieta i mężczyzna wiążą się na zawsze, budują fundament rodziny. Małżeństwo jest jej podstawą. Kiedy o nim myślę, widzę dom, jego wnętrze, jasne i ciepłe, z ludźmi kochającymi się nawzajem i cieszącymi się każdą chwilą spędzoną razem. Za oknami mogą być burza, sztorm, huragan, ale w tym domu, związku są tylko spokój i miłość.

Kto obraża moją Żonę

64

Ujgurzy są grupą etniczną pochodzenia tureckiego, jedną z 55 mniejszości uznanych oficjalnie w Chinach. W 2010 roku w ich autonomicznym regionie Xinjiang mieszało ich około 10 milionów. Xinjiang jest około pięć razy większy od Polski, jest bogaty w węgiel i ropę naftową oraz leży na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku.

Ważnym elementem ich społeczeństwa jest religia – islam. Radykalni Ujgurzy już w latach 90 szkolili się w obozach terrorystów w sąsiadującym Afganistanie. Pozostałe kraje graniczące – Pakistan oraz sporny Kaszmir również są mocno związane z religią Mahometa. Ostatnie wydarzenia spowodowały, że ujgurscy dżihadyści zaczęli walczyć w Syrii po stonie Państwa Islamskiego. Wyszkoleni wojownicy zaczynają wracać do Xinjang i stawać się problemem dla Pekinu.

Radykalni muzułmanie w Chinach

Do posłuchania

Warto wspierać utalentowanych, szczególnie z naszego kraju. Loop Tigger, Bartosz Zboralski i jego jednoosobowe wykonanie Viva la vida – Coldplay

Historia

Kronika Galla Anonima coraz częściej staje się dla historyków i badaczy dziejów wiarygodnym źródłem. Siemowit, Lestek i Siemomysł, w moich podręcznikach figurowali jako „legendarni” władcy, protoplaści którzy mogli być aaaaale wiele wskazuje że jednak ich nie było. Teraz i to się zmienia i coraz śmielej wspomina się ich jako rzeczywistych władców.

Jedno jest pewne, Gall niespecjalnie przepadał za kobietami. W całej kronice nie ma ich zbyt dużo (około dwudziestu) a z imienia przedstawił zaledwie trzy. Wspomina jednak o żonie Siemomysła a matce Mieszka I. Wymienia ją jako jedną z uczestniczek uczty, zasiadającą wraz z mężczyznami. Dodatkowo wspomina TYLKO ją, gdy wiadomo, że Piastowie praktykowali poligamię (w tej samej kronice wspomina się o siedmiu żonach Mieszka).

Nie znamy jej pochodzenia (są liczne teorie ale brak potwierdzenia), Gall nie zapisał również jej imienia – było one przez wieki nieznane… do czasu. Ostatnie badania rodowodu Piastów oraz losy córki Mieszka (żony króla duńskiego Swena Widłobrodego) wskazują, że jej imię to Świętosława.

Kim była matka Mieszka I

64

Technologia

Jeśli chcielibyście mieć spadające gwiazdy na swoim ślubie lub innej ważnej uroczystości to mam dla Was dobrą wiadomość – powstała firma, która może to załatwić.

64

Polski odrzutowiec-szybowiec Flaris Lar 01 powoli z projektu przeistacza się w funkcjonalną maszynę. Zakończono właśnie montaż silnika odrzutowego i istnieje duża szansa, że w najbliższych miesiącach odbędą się pierwsze próby lotnicze. Nad całością projektu czuwa inżynier Andrzej Frydrychewicz konstruktor słynnych Wilg i Orlików.

Planowo pierwsze egzemplarze pojawią się w 2018 roku, cena około 1,5 miliona euro – pora zacząć odkładać.

Polski odrzutowiec-szybowiec

Wywiad

Rozmowa z twórcą fotka.pl i furgonetka.pl Rafałem Agnieszczakiem

Wielu ludzi tak sądzi. „W starych dobrych czasach…” – mówią. A ja im odpowiadam, że to nie do końca prawda. Każdy moment ma swoje szczególne uwarunkowania. Gdy ja wchodziłem w biznes internetowy, nie było w tej branży niemal żadnego kapitału, nie było aniołów biznesu ani funduszy venture capital. No i infrastruktura była zupełnie inna. Jeśli chciałem rozszerzyć działalność, musiałem kupić nowe serwery. Fizyczne. Kilkanaście tysięcy złotych sztuka. Teraz Amazon może wynająć mi niemal nieskończoną przestrzeń dyskową za kilkanaście dolarów za godzinę.

Do wejścia w e-biznes wciąż wystarczy zapał i komputer

64

Ppłk Zbigniew Kruk ps. Witek opowiada o swoich wojennych losach, od września 1939 roku, tułaczce, partyzantce, przynależności do AK, katowni NKWD i Syberii.

Reklama

Książka

69

Zbieracz Burz – Maja Lidia Kossakowska

Oto Daimon Frey, Burzyciel Światów, Anioł Zagłady, Lewa Ręka Pana. Oddany anioł Pana, walczący w Jego imieniu i wykonujący wszystkie najtrudniejsze zadania – czy to w niebie czy na ziemi.

Maja Lidia Kossakowska w serii „Zbieracz Burz” stworzyła coś wyjątkowego – świat aniołów, tak bardzo podobny do naszego, świat ludzi – miejsce przenikania się piekła i nieba. W tych książkach znajdziemy bardzo szczegółowo rozpracowane wszystkie możliwe wzmianki o strukturach tych miejsc, o hierarchii panującej wśród aniołów. Znajdziemy tam również wszystko, czego nie widzimy oczami wyobraźni myśląc o niebie. Rozgrywki, walkę o władzę, poświęcanie jednostki w imię „ważniejszej sprawy”, intrygi, romanse, utratę wiary i…. no właśnie. Gorąco zapraszam do tej serii – wciąga.

„Oto Królestwo Niebieskie… w którym nie ma Boga. Oto miejsce, gdzie archanioł sprzymierza się z diabłem. Oto Daimon Frey. Wiara, Nadzieja, Miłość… To jego grzechy kardynalne”

Sprawdź gdzie można kupić najtaniej: Tom I oraz Tom II

Do obejrzenia

Dzisiaj mokro i wietrznie – a do tego odlotowo….

Wikipedia # 69

Do sierpnia 2013 roku na Mont Evereście zginęło 251 osób, wiele ciał pozostało na zawsze w górach. Na wysokości 8500 m n.p. w zagłębieniu skalnym znajduje się ciało. Ubrane jest w charakterystyczne zielone buty. Właśnie od ich koloru wspinacze nazwali ciało „Green boots” (Zielone buty) i wykorzystują jako znak orientacyjny w drodze na wierzchołek.

Wikipedia: Zielone buty

Cytat #69

Mury istnieją po to, by powstrzymywać ludzi, którzy nie pragną czegoś dostatecznie mocno.

Randy Pausch – Ostatni wykład

Nauka

Badania na małpach pokazują, że szympansy bawią się chętniej patykami i kawałkami kory jednak zależnie do płci inaczej je wykorzystują. W rękach samiczek są tym samym czym lalki w rękach dziewczynek. Patyk chwycony przez młodego samce służy do bardziej ofensywnych zabaw.

Podobne zachowania zauważa się u koni, kangurów i większości zwierząt. Młode uczą się w ten sposób zachowań dorosłych i przygotowują do roli w stadzie. Nie tylko dzieci się bawią.

Focus: Po co zwierzęta się bawią

64

Idzie zima więc pora się przygotować na zamrażanie baniek!

Na koniec

Jedna z lepszych przeróbek z „Cenzoduda – Wielki Ranking (top 80), całość tutaj

69

 

I to wszystko w Linkach na Niedzielę # 69. Dzięki wielkie za to, że wpadliście. Zapraszam do komentowania (poniżej), odwiedzenia i polubienia na Facebooku (tutaj) i Google+ (tutaj). No i widzimy się w kolejnym wpisie! 69 69

 

 

Zostaw po sobie ślad!