# 66 wydanie Linków na niedzielę a w nich: O fotografie, który stwierdził, że superbohater w żabocie wygląda nieźle, grecka opowieść o pewnym kanale. Wybierzemy się znowu do Wietnamu i rozwiejemy kilka zakorzenionych w naszych głowach myśli o tym kraju. Będzie również opowieść o ojcostwie i spojrzenie na Europę okiem historyka sztuki. W dziale historycznym dzisiaj króluje druga wojna światowa – prawdziwa historia misia Wojtka oraz pewien bardzo szczególny oddział żołnierzy podczas powstania. Zajrzymy również za kulisy produkcji filmów akcji, dowiemy się które urodziny obchodzi pierwsza strona internetowa i zatańczymy na ścianie budynku. Gorąco zapraszam do wywiadu z Robertem Rutkowskim w 20m². Na sam koniec spojrzymy na to, co by się stało gdyby nasza planeta przestała się kręcić i czy waga określa wiek naszego mózgu? Zapraszam do oglądania, czytania i komentowania, # 66 :

Zdjęcia

Sacha Goldberger jest francuskim fotografem. Poniżej prezentuję jedną z jego serii zdjęć „Super flemish” – próbującym odpowiedzieć na pytania „Co by było gdyby Superman urodził się w XVI wieku?„, „Co by się stało gdyby Hulk był księciem” lub „Jak Jan van Eyck namalowałby królewnę Śnieżkę?”

Autor Sacha Goldberger – Portfolio

Podróże

Już od VII wieku p.n.e przymierzano się do rozwiązania skrócenia drogi z morza Jońskiego do Egejskiego. Początkowo odrzucano wszystkie projekty twierdząc, że jeśli Zeus by chciał aby tam był kanał, to by go sam zaprojektował – był to argument w tamtych czasach ostateczny. Bliżej naszej ery sprawie przyglądali się cesarze rzymscy, Juliusz Cezar, Kaligula. Tutaj problemem miały być różnice poziomu wody pomiędzy jednym a drugim morzem. Połączenie ich miało doprowadzić do katastrofy. Jednak dopiero w 67 roku naszej ery budowę rozpoczął Neron, ten jednak zmarł rok później i porzucono rozpoczęte prace.

Prawdziwe prace rozpoczęły się dopiero w 1882 roku. W planach miały trwać około 4 lat, jednak prace zakończono po 11 (dokończyła je trzecia spółka, dwie wcześniejsze zbankrutowały właśnie przez kanał).

Kanał Koryncki liczy sobie 6343 metry i skrócił drogę morską o 400 kilometrów. Początkowo na jego krańcach miały powstać duże miasta portowe, jednak koniec końców leży tam tylko jedna wioska. W czasie wojny został dwa razy wysadzony, raz przez Brytyjczyków – naprawiony przez Włochów a następnie znowu wysadzony tym razem przez Niemców. W 1948 roku został naprawiony przez Amerykanów i szczęśliwie służy do dziś.

 Więcej o Kanale Korynckim dowiecie się tutaj 

Do przeczytania

Zuch znowu trafia tekstem poruszając trudny temat ojcostwa, pracy i kontaktu z własnymi dziećmi. Wielu mężczyzn uważa, że na kontakty z ich dziećmi przyjdzie czas, że za kilka lat zbudują mocną więź już z kumatymi istotkami. Tak jednak nie jest, straconych lat nie uda się odbudować w taki sposób aby zapełnić lukę gdy przy dzieciach nie było taty. Dlatego ” Zajmowanie się niekumatymi maluchami jest mega trudne. Ale w tej trudności hartuje się stal Waszych relacji. Takich relacji o jakich marzycie. Relacji, które będą tylko rosnąć w siłę jak kula śniegowa.”

Wywal żonę z domu

Zuch gościł już na Linkowskazie kilka razy np.: Linki na niedzielę #19 Męski rachunek sumienia | Linki na niedzielę # 34 Nie traktuj dziecka jak dziecka

64

Anda Rottenberg – historyk sztuki, krytyk, publicystka mówi o swoich spostrzeżeniach o współczesnej Europie

Na naszych obszarach wojny nie było przez ponad 80 lat. Otwieraliśmy się na innych, globalizowaliśmy, byliśmy jedną wielką, zhumanizowaną rodziną, teraz pochylamy się nad katowanymi zwierzętami i nawet karzemy ludzi za to, że biją psy. Staliśmy się wydelikaceni i wrażliwi… A tak naprawdę to taki cienki, kulturowy lukier. Już widać, że nie jesteśmy żadną rodziną i wszyscy nagle zaczęliśmy się czuć zagrożeni. Okazuje się, że trzecie pokolenie, a właściwie prawie czwarte, które II wojnę światową traktuje tak samo, jak np. wojnę napoleońską, nie wie, jak ma skanalizować swoją frustrację, więc gloryfikuje wojnę. I wcale nie mówię tylko o Polsce, bo radykalizują się narodowo wszystkie kraje. U nas to ćwierćwiecze demokracji pozbawiło ludzi wstydu.

Ćwierćwiecze demokracji pozbawiło ludzi wstydu

Do posłuchania

Historia

Nikt chyba nie przypuszczał, że w czasie okupacji, w Warszawie w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych może rodzić się konspiracja i ruch oporu. Jednak dokładnie tam, nauczyciel wychowania fizycznego Wiesław Jabłoński pseudonim „Łuszczyc” od 1941 roku przygotowywał i odbierał przysięgę w języku migowym od swoich podopiecznych.

Niemcy widząc przechodzącą obok nich osobę z opaską „Taubstumme” („Głuchoniemy”) nawet nie wysilali się na przeszukanie. W III Rzeszy, mordującej swoich niepełnosprawnych nie brano pod uwagę, że takie osoby mogą czynnie walczyć z okupującymi stolicę wojskami. Co się okazało, grupa ZWZ pod dowództwem Łuszczyca świetnie sprawdzała się w małej dywersji, kolportażu ulotek i przenoszeniu broni.

1 sierpnia 1944 roku wszyscy żołnierze plutonu weszli w skład batalionu AK „Miłosz”. Szybko wykazali się wielką odwagą i „szósty zmysł” pomagający im w walce i przeżyciu. Prawie wszyscy przeżyli.

Ten Pluton był ewenementem na skalę światową.

64

Ostatnio sporo filmów od Irytującego historyka, ale skoro robi dobrą robotę to czemu nie. Tym razem prawdziwa historia misia Wojtka.

Zapraszam również do obejrzenia historii słynnej Polski Walczącej [Linki na Niedzielę #Specjalne 3] oraz genezy Rzezi Wołyńskiej [Linki na Niedzielę # 64]

Reklama

Technologia

W jaki sposób kręci się współczesne filmy akcji i czy rzeczywiście wszystko tam jest robione komputerowo?

64

6 sierpnia 1991 roku pojawiła się w sieci pierwsza strona internetowa. Tim Berners-Lee, pracownik Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych i jeden z „Ojców Internetu” ćwierć wieku temu opublikował pierwszą stronę www w języku HTML i standardzie http.

Dostępna jest i dzisiaj pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Do obejrzenia

Bandaloop jest zespołem „Tańczącym pionowo”. Tym razem przypięci do lin wykonywali swoją choreografie na fasadzie nowego budynku w Bostonie.

Wikipedia # 66

A w dzisiejszej # 66 Wikipedii będzie o… Wikipedii i jej przodku „Nupedii”, który w odróżnieniu do sławnego potomka miał problem z długim procesem dodawania haseł. Przez 3 lata istnienia zaledwie 25 artykułów przeszło pełną weryfikację (zaledwie siedmiostopniową). Niespecjalnie efektowna metoda…

Początkowo Wikipedia była dodatkiem do Nupedii, zresztą odrzuconym przez uczestników projektu. Jednak liczby mówiły same za siebie – w pierwszym roku do Wikipedii dodano 20 000 artykułów w 18 językach.

W 2006 roku światowa społeczność internetowa (czyli Ty czytelniku) została odznaczona tytułem „Człowieka roku”) – właśnie za rozwijanie takich projektów jak Myspace, Youtube czy właśnie Wikipedia.

Nupedia | Wikipedia

Cytat #66

Rincewind spróbował zamknąć oczy, ale jego wyobraźnia nie miała powiek i gapiła się ciągle.

„Kolor magii” Terry Pratchett

Wywiad

Bardzo ciekawa rozmowa z Robertem Rutkowskim psychoterapeutą, pedagogiem, trenerem umiejętności psychologicznych. O narkotykach, ich działaniu na mózg, o upadaniu i powolnym podnoszeniu. Polecam – część pierwsza poniżej, druga tutaj.

Nauka

Gdyby coś się stało z naszym księżycem (ktoś np. by go ukradł) to miałoby to wpływ nie tylko na nasz sen ale również na bardziej kluczowe procesy – np. pływy morskie. A co by się stało, gdyby pewnego pięknego dnia nasza planeta by się zatrzymała, przestała kręcić? Byłby problem, duuuży problem.

długość dnia byłaby równa długości roku. Nastąpiłyby katastrofalne zmiany klimatu oraz nie mniej katastrofalne gwałtowne natężenie potężnych trzęsień ziemi. Silna aktywność sejsmiczna stanowiłaby „odreagowanie” Ziemi na zanikanie siły odśrodkowej. Siła odśrodkowa przestałaby również oddziaływać na rozmieszczenie wód światowego oceanu. Zasięg oceanów uzależniony byłby wyłącznie od siły grawitacji, a więc od odległości od środka ciężkości Ziemi (oraz od ukształtowania powierzchni). Pozostałyby jeszcze oddziaływania sił przyciągania takich ciał niebieskich jak Księżyc i Słońce oraz jeszcze mniejsze siły przyciągania poszczególnych mas kontynentalnych, a nawet łańcuchów górskich. Jednakże ich łączny wpływ byłby zapewne mniejszy niż błąd przybliżenia popełniony w przedstawianej analizie.

Co by było, gdyby Ziemia przestała się kręcić

64

„W zdrowym ciele zdrowy duch”. Posiłkując się wynikami badań naukowców z uniwersytetu w Cambridge należałoby dodać do tego powiedzenia „i mózg”. Obserwacje przeprowadzone na 473 osobach w wieku od 20 do 87 lat pokazały, że objętość istoty białej mózgu osób z nadwagą jest taka sama jak u osób szczupłych ale 10 lat starszych.

A czym jest i za co odpowiada „istota biała”? W naszym mózgu występuje istota szara znajdująca się w korze mózgowej i tworzona przez sieć komórek neuronów („szarych komórek, tych myślących”) Istota biała to wypustki sieci neuronów (aksony), służące do przesyłania informacji pomiędzy synapsami (Takie połączenie firmy budującej drogi z firmą transportową).

 

Dodatkowo niedobory lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu istoty białej mogą doprowadzić do manii, depresji, schizofrenii i wielu innych chorób.

Mózgi otyłych 10 lat starsze od mózgów szczupłych

Na koniec

66

Koniec 66 wydania Linków na Niedzielę. Przypominam, że w tym tygodniu pojawił się również wybór wystąpień z konferencji TED (Technologia, Rozrywka, Design) – jest o piwie, wirtualnej rzeczywistości, dżentelmenach, cyrku, muzyce poważne, fantastyce… Zapraszam do oglądania [TED część czwarta] 66 66 66

One Reply to “Linki na niedzielę # 66”

Zostaw po sobie ślad!