Linki na niedzielę 42 a w nich: Walka z alkoholem, sztuka karania, kosmos, banany, jazda na lodzie, znowu Tolkien i coś tam jeszcze.  Zapraszam!


Zdjęcia

Pokolorowane oryginalne zdjęcia z okresu prohibicji w USA (fotografie wykonane w latach 1920-1930)

Zdjęcia pochodzą ze strony doylecollection.com

Do przeczytania

Piotr Ryczek, którego reportaż o wojnie na Ukrainie mogliście przeczytać w Linkach na niedzielę #37 tym razem udał się do Turcji, tylko tej bardziej nieznanej. W swojej podróży starał się zrozumieć konflikt Turcji z Kurdystanem lub jak wolą to nazywać władze grupkami terrorystów. Więcej o mało znanym nam konflikcie przeczytacie tutaj : Wojna na barykadach

*

O Tolkienie i Władcy Pierścieni nigdy dość. Tym razem „Kulturą w płot” prezentuje nam w jaki sposób film mógł wyglądać, gdyby reżyser nie powstrzymał swojej rozpędzonej wizji. Nie tak miał wyglądać ten Powrót króla.

Gdybyście szukali innych wpisów o autorze i samej książce to tutaj zebrane informacje:

*

El Chapo – od farmera do narkobarona. – Polskie Radio

Podległa rządowi USA agencja antynarkotykowa DEA określa kartel Sinaloa jako wielki wielonarodowy koncern zorganizowanej przestępczości. Z majątkiem szacowanym na miliard dolarów Joaquín „El Chapo” Guzmán dostał się na listę najbogatszych ludzi świata amerykańskiego magazynu „Forbes”.Polskie Radio

Dla zainteresowanych tematem – polecam serial „Narcos” opowiadający o życiu Pablo Escobara. Pisałem o nim w Inspiracjach miesiąca

Podróże

Zwiedzać można w najróżniejsze sposoby. W krajach skandynawskich popularną formą jest jazda po lodzie. Piękne krajobrazy, ogromne przestrzenie i uczucie wolności. Sam film zachwyca.

*

Doha lub Ad-Dauha, największe miasto Kataru, państwa leżącego na Półwyspie Arabskim. Znane głównie z jednego z najważniejszych lotnisk świata, jednak miasto samo w sobie oferuje bardzo dużo. Wyruszając na zwiedzanie warto jednak dowiedzieć się kilku cennych rad. Wszystko co musisz wiedzieć o Katarze, zanim tam pojedziesz.

Nauka

Zapewne będzie to zaskakujące ale czy może być tak, że nagle nie będziemy mogli zjeść banana bo… wyginie? Koniec banana

*

Pomiędzy Marsem a Jowiszem znajduje się Pas Planetoid (nazywany również Głównym Pasem z racji, że nie jest to jedyne takie skupisko w naszym układzie). Największym obiektem znajdującym się w tym skupisku jest planeta karłowata Ceres (950km średnicy). Odkryta została w 1801 roku i przez dłuższy okres uważana była za planetę. W późniejszym czasie zrezygnowano z tego określenia. W 2006 roku Ceres została dopisana do planet karłowatych – razem np. z Plutonem.

We wrześniu 2007 roku NASA wysłało w kierunku Ceres sondę Dawn. Za cel miała obrać jej orbitę a następnie systematycznie się obniżać.

W wyniku obserwacji i przesłanych danych stworzono film przedstawiający wygląd nieznanego nam obiektu.

Warto również dodać, że prawdopodobnie na Ceres występuje woda – podobnie jak na Marsie oraz dawniej WenusCoraz więcej informacji potwierdza, że woda wcale nie jest tak niespotykana poza naszą planetą.

Wikipedia

O tym, że nie można wierzyć Wikipedii i autorom, wprowadzającym do niej nowe hasła. Historia Henryka Batuta, fikcyjnej postaci o której wpis utrzymał się aż 15 miesięcy. Chociaż pewnie jakiś Henryk Batut zasługuje na swoją stronę… chociażby małą.

Przed usunięciem Batuta występował jako jeden z trzech przykładowych więźniów obozu w Berezie Kartuskiej, jeden z siedmiu głównych działaczy Komunistycznej Partii Polski, jeden z sześciu założycieli Związku Patriotów Polskich, „jedyny polski akcent” w twórczości Ernesta Hemingwaya itp. Wskazywano, że niektóre elementy jego fikcyjnej biografii pokrywają się z faktami z życia Karola Świerczewskiego. Przez piętnaście miesięcy można było przeczytać, że warszawska ulica Batuty jest w rzeczywistości ulicą Henryka Batuty. Tymczasem jest to nazwa związana z muzyką, podobnie jak nazwy innych ulic Służewa nad Dolinką (np. Sonaty, Bacha i Mozarta).Wikipedia: Henryk Batuta

Henryk Batuta

Muzyka

Historia

O karach w średniowieczu powiedziano sporo, jednak zawsze znajdzie się jeszcze coś ciekawego co można dodać.

Prawda, że w niektórych ziemiach obyczaj kazał ułaskawić osobę, która zrządzeniem boskim przetrwała trzecie (sic!) uderzenie w szyję bądź urwała się ze stryczka. W przypadku kary za zdradę panującego nie było jednak miejsca na tego typu niespodzianki. Łukasz Kowalczyk : Ciekawostki Historyczne

Umiejętności kata musiały być na największym poziomie, tak aby skazanego na powieszenie, ścięcie i ćwiartowanie przeprowadzić przez nie jak najdłużej żywego. Zapraszam do lektury.

*

Do zobaczenia

Choreograf Will B. Bell stworzył bardzo ciekawy układ do utworu Adele „All I Ask”


To wszystko w linkach na niedzielę 42, zapraszam do przeszukania reszty strony (np. zapoznanie się z najczęściej czytanymi wpisami w 2015 roku).

One Reply to “Linki na niedzielę 42”

Zostaw po sobie ślad!