IMG_4329

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Podróże

Strona powstała aby upamiętnić jedną z największych tragedii związanych z Mount Everestem. Możemy przebyć trasę do szczytu, rozejrzeć się dookoła, posłuchać nagrań z tamtej wyprawy.

wspinaczka

Wikipedia codzienna

Wszystko ma swojego praprzodka, dzisiaj przodkowie zwyczaju Dziadów.

Stawr i Gawr – w wierzeniach białoruskich dwa ulubione psy księcia Boja, który po ich śmierci ustanowił ich kult. Na grobie psów miano składać ofiary z napoju oraz jadła i organizować całodzienną ucztę, podczas której wzywano psy po imieniu. Od praktyk tych wywodzono nazwę święta Stawruskie Dziady

Czytaj więcej!

Nauka

Złamany noc oraz uszkodzona szczęka… nie jest to jednak coś, co powstrzyma Roberta.

Fot. Robert Lewandowski/Facebook

Czytaj więcej!

Coś dla oka

Kompilacja wyprawy przez Indie.

„W czasie podróży przez Indie, starałem się wyciągać aparat w interesujących sytuacjach i miejscach celem nagrania krótkich ujęć. Powyższy filmik jest kompilacją zebranego materiału.”

Do poczytania

Do końca XVII wieku tereny Rzeczypospolitej były narażone na najazdy tatarskie. W ich wyniku często z powierzchni znikały osady a nawet miasta. Ludzie trafiali do niewoli i handlowano nimi na obszarze całego Imperium Osmańskiego.

 Przeciętnemu mieszkańcowi Europy i USA wydaje się, że w czasach nowożytnych niewolnictwo dotyczyło tylko czarnych ludzi. Jest to jednak wyobrażenie z gruntu błędne.

Czytaj więcej!

Coś dla ucha

Nauka

To nie polatamy….

…pojawiły się zmiany fizyczne w mózgu, zauważono też mniejszą zdolność do uczenia się, a zwierzęta miały problemy z pamięcią. Były też mniej ciekawe otoczenia, nie interesowały się tym, co wokół nich. Już z wcześniejszych badań wiadomo, że uszkodzenia i utrata synaps to wczesna oznaka rozwijającej się choroby Alzheimera.

Czytaj więcej!

Komiks

kryzyswieku.blogspot.com

Źródła

Zostaw po sobie ślad!