tlo

Linki na niedzielę #38

Pierwsze linki na niedzielę w 2016 roku, a w nich: Statystyki ludzkości, więzienne błędy, malarz planetarny, rodzime piramidy i strzelanie palcami. Oczywiście to nie wszystko. Zapraszam!


Do poczytania

Od 1 stycznia 2015 roku minął rok (już z drobnym hakiem). W tym czasie na Ziemi przybyło 76 milionów ludzi. Jest już nas 7,3 miliarda i cały czas nas przybywa.

Strona Worldometers.info zbiera informacje liczbowe o najróżniejszych zagadnieniach dotyczących ludzkości. Można z niej dowiedzieć się ilu ludzi dzisiaj umarło z głodu oraz ile telewizorów zostało sprzedanych na całym świecie.

*

W USA w latach 2002 – 2015 przedwcześnie wyszło na wolność około 3200 więźniów. Wszystko spowodowane zostało przez błąd w oprogramowaniu naliczającym kary i odliczającym od nich dni za dobre sprawowanie czy udział w kursach.

Większość szczęśliwie zwolnionych więźniów za kratki nie wróciła – broni ich prawo. Czytaj więcej: Błąd w oprogramowaniu w więzieniach w Stanach.

Zapraszam również do przeczytania o jednym z najsłynniejszych więzień w USA – Nie jesteś numerem, jesteś kolorem skóry.

Reklama

Podróże

Zapraszam na Wyspę Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych w Antarktyce, gdzie znajduje się Polska Stacja Antarktyczna „Arctowski”. 14 tysięcy kilometrów od Polski, inna półkula, inna pora roku i nasi rodacy. Czterdziestu członków wyprawy opowiada o obchodach nowego roku i o zwykłym życiu na końcu świata.

*

Centralna Polska, Bolimowski Park Krajobrazowy i początek grudnia 2015 roku. Piękna jesienna pogoda, fascynujące widoki i świetne ujęcia.

Do zobaczenia

Sztuka nie zna granic – technologicznych, geograficznych, wielkościowych. Poniżej film o człowieku, który tworzy w oparciu o zapis jego podróży, płótnem jest cała Ziemia.

Wikipedia

List Kozaków do sułtana Mehmeda IV. Zapewne mistyfikacja, która powstała w późniejszym okresie ale barwny język zasługuje na przywołanie.

O tak Ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz Ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!Ataman Koszowy Iwan Sirko

Cały list do przeczytania tutaj.

Historia

Poznański Batalion Śmierci był oddziałem skupiającym żołnierzy o trudnych charakterach i problemach z dyscypliną.

W kwietniu 1919 r. żołnierze złożyli „częściową” przysięgę w Poznaniu. Do przysięgi nie przywiązywaliśmy żadnej wagi – wspominał jeden z żołnierzy batalionu śmierci, Franciszek Nogaj, bo wśród żołnierzy głośno mówiono, że Radzie Naczelnej i Dowborowi-Muśnickiemu nie będziemy przysięgać. Żołnierze powtarzali tylko pierwsze słowa „Wierność Ojczyźnie”, a gdy nadeszły słowa „Radzie Naczelnej i generałowi Dowborowi-Muśnickiemu” umilkli, zaś gdzieniegdzie padały słowa „pani Kałamajskiej nie przysięgamy”, bo tak nazywaliśmy Radę Naczelną”.

O próbie stworzenia oddziału straceńców i ich dalszych losach przeczytać można tutaj: Poznański Batalion Śmierci.

*

Imperium Brytyjskie trzeszczał i zgrzytało. Mimo zwycięstwa w Wielkiej Wojnie dobrze naoliwiona maszyna miała problem z powrotem do płynnej pracy. Kłopoty finansowe, ruchy antyimperialne, powstanie w Irlandii czy bunt hindusów – wszystko to zapowiadało zmiany w Wielkiej Brytanii.

Obecnie Commonwealth liczy 53 członków i stał się czymś niewiele znaczniejszym niż podzbiorem Narodów Zjednoczonych lub Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Imperium Brytyjskie budowano 300 lat. Rozpad zajął trzy dekady. Nie zostało podbite, czy przejęte. Załamało się i zostało wystawione na sprzedaż.

Audycja Grzegorza Jaszuńskiego do posłuchania tutaj

// wstawić MP3 //

Program Polskiego Radia „Commonwealth – jak upadło Imperium Brytyjskie”

Do posłuchania

W okresie międzywojennym Julian Tuwim (którego większość z nas zna z bajeczek typu „lokomotywa”) napisał wiersz, który obrazuje relacje międzyludzkie panujące w II Rzeczypospolitej.

Teatr Roma w Novej Scenie ma przedstawienie „Tuwim dla dorosłych” w którym wykonywany jest również i ten utwór.

Nauka

Każdy z nas kiedyś przynajmniej kilka razy wyłamywał sobie palce, niektórzy robią to nałogową, innym dość szybko przeszło. Pamiętam doskonale groźby, że będę miał zgrubiałe stawy, palce jak staruszek etc.

A jak to z tym wyłamywaniem palców jest? Co naprawdę się dzieje gdy to robimy?

*

Wiecie że w Polsce są piramidy i to o wiele starsze niż te słynne znajdujące się w Egipcie? Znajdują się w Izbicy Kujawskiej na Kujawach i powstały około 5,5 tysiąca lat temu.

Może nie są aż tak spektakularne jak gwiazdy z Gizie ale za to są produktem regionalnym.

Na koniec

Z: Blog Kryzys Wieku

Zostaw po sobie ślad!