SplitShire-2-3

Linki na niedzielę #35

Tej niedzieli wkurzymy się na Japończyków, przeliczymy nasze zarobki na hamburgery, zastanowimy się w co gra Turcja, powiercimy w Ziemi i wystawimy rachunek rebeliantom. Oczywiście to nie wszystko. Zapraszam!


Galeria

Tom Hussey zajmuje się głównie fotografią reklamową. Podczas jednego z wcześniejszych projektów rozmawiał z 80-letnim weteranem. Zaskoczyła go różnica w postrzeganiu upływu czasu u niego i jego rozmówcy.

Zdecydował się zrobić serię zdjęć nazwanych „Reflections”, w której starsi ludzie wpatrują się w swoje odbicia sprzed kilkudziesięciu lat. Jest to element kampanii walki z chorobą Alzheimera.

Zdjęcia pochodzą ze strony autora tomhussey.com

Podróże

Podróż do Namibii, kilka odcinków relacji z wyprawy do tego pięknego kraju. Do zobaczenia wybrzeże, najstarsza pustynia, dzika przyroda i odrobina cywilizacji. Zapraszam, ciekawy opis i fantastyczne zdjęcia. Namibia 2015 #2 – Przygotowania i pierwsze kroki

*

O Japonii, trochę inaczej niż zawsze czyli co mieszkającego tam Polaka zwyczajnie wkurza.

Wikipedia

BigMac jako wyznacznik Twojego bogactwa – Wskaźnik Big Maca

Do obejrzenia

Do poczytania

Wywiad z Maciejem Stuhrem, o wydanej właśnie książce, sporach z dziennikarzami i o roli aktora w dzisiejszym świecie. Po tym, co przeszedłem, niczego się nie boję.

*

Opowieść o ojcu, który samotnie wychowuje trzech synów. O ich problemach, biedzie ale też o trudnej do opisania godności i zachowaniu, którego często brakuje o wiele lepiej żyjącym ludziom. Nie jestem idealnym ojcem.

Chciałbym komuś tak pomóc. Może za rok, albo za dwa, jak się odmieni.
Trzeba pomagać. Dzisiaj ktoś mi, jutro ja komuś. Mnie bieda nauczyła szanować pieniądze, a ludzie nie szanują. Wydają to co jest, a różnie może być.
Nie wiem co mam jeszcze panu powiedzieć.
Jeszcze jeden powód, dla którego chciałbym kiedyś pomóc.
Żeby oni byli dumni.

*

Od wydarzenia minął już jakiś czas, były groźby, sankcje, odwetowe niszczenie ciężarówek z ropą – ale nic dodatkowego. Wszyscy patrzyliśmy na Rosję, zastanawiając się jak mocno odpowie, a ona… prawie nie odpowiedziała.

W konflikcie Turcja-Rosja wszyscy widzieli w naszym sąsiedzie, tego, który rozkłada karty. Jednak cała ta sytuacja pokazała słabość wewnętrzną tego kraju oraz to, że Turcja czuje się coraz silniejsza, jako sojusznik USA i jako spadkobierca Imperium Osmańskiego. Czyżby kolejny znak zmian w filarach politycznych świata? Sarajewo 2, Rafał Bauer.

Historia

13 grudnia 1981 roku, chwilę po północy na ulice w Polsce wyszło wojsko – rozpoczął się stan wojenny. Ponad 70 tysięcy żołnierzy, 30 tys. funkcjonariuszy MSW, czołgi, helikoptery i cały dostępny sprzęt wyprowadzone zostały przeciwko obywatelom. Zajęte zostało ponad 450 placówek prasowych, telewizyjnych i radiowych, a do tysięcy drzwi załomotały kolby karabinów. Wielu opozycjonistów zostało internowanych, zmuszonych do ucieczki za granicę lub zakonspirowania się.  Czytaj: Stan wojenny 1981 – 1983.

*

Odnalezione zostało kilka zapomnianych fotografii z wyprawy Shackletona. Wykonał je oficer pokładowy i fotograf Frank Hurley. Zdjęcia przez ponad 80 lat przechowywane były w archiwach Królewskiego Towarzystwa Geograficznego.

foto: Royal Geographical Society

O samej niesamowitej wyprawie przeczytać możecie tutaj: Ostatnia wielka wyprawa polarna

Do posłuchania

Nauka

Wielu krytyków programów kosmicznych przywołuje hasła, że nie poznaliśmy jeszcze naszej planety a już patrzymy w niebo. Jeśli wszystko się uda, to już niedługo odkryjemy trochę więcej, zajrzymy bowiem wgłąb, tak daleko, jak jeszcze do tej pory się nie udało. Przewiercimy skorupę ziemską na wylot.

*

Jakiś czas temu grupa obywateli USA wystosowała prośbę o rozpoczęcie budowy Gwizdy Śmierci. Władze z powagą odpowiedziały, że niestety nie ma takiej możliwości bo ich nie stać na to (wyliczyli, że budowa to koszt 850 000 000 000 000 000 000 000 000 dolarów.

Pewien naukowiec postanowił wyliczyć realny koszt budowy a potem zniszczenia dwóch stacji bojowych. Pośmiertna zemsta Imperatora, kryzys na skalę galaktyczną.

*

Teleskop Keplera cały czas dostarcza nam informacji o nowych planetach znajdujących się w tzw. ekosferze.

czyli miejscu w którym panują warunki fizyczne i chemiczne umożliwiające powstanie, utrzymanie i rozwój organizmów żywych, z których za najistotniejszy uważane jest istnienie ciekłej wody.

23 lata temu pierwszą taką planetę odkrył Aleksander Wolszczan, polski astronom z Torunia. Przez ten czas okazało się, że takich planet nie ma wcale tak mało – NASA zaklasyfikowało do planet z ekosfery 1705 obiektów oraz zrobiła ich prezentację w postaci animacji i mapy.

Follow my blog with Bloglovin

Zostaw po sobie ślad!