IMG_20150924_122513

W tym tygodniu linki na niedzielę trochę uboższe, niestety choroba nie pomaga w przygotowywaniu ciekawostek. Mam nadzieję, że w przyszły weekend nadrobimy braki. Coś jednak i tak znalazłem, zapraszam do Mongolii, okupowanej Warszawy i Japonii, dowiedzenia się czym jest klątwa wieżowcowa oraz oczywiście, wielu innych ciekawostek!


Zdjęcia

 

Hamid Sardar-Afkhami (jego strona) odwiedził jedno z ostatnich mongolskich plemion. Wspólnie z nimi brał udział w codziennych pracach, przy wypasie zwierząt i zdobywaniu pożywienia. Wynikiem jego pracy są przepiękne zdjęcia opowiadające o żyjących tam ludziach.

Zdjęcia pochodzą ze strony amazfacts.com

 

Historia

 

Podczas II Wojny Światowej dowódcy wojska USA postanowili, że należy złamać ducha bojowego Japończyków. W tym celu zdecydowano się na odstąpienie z precyzyjnych bombardowań obszarów przemysłowych na rzecz nalotów dywanowych. W nocy z 9 na 10 marca 1945 roku nad stolicą Japonii pojawiło się 334 bombowce B-29, znane jako „Latające fortece”. Zbliżające się maszyny obniżyły pułap i otworzyły komory bombowe z których zaczęły wysypywać się pociski wyposażone w ładunki zapalające.

Celem nalotu nie były wytypowane fabryki lub stacjonujące wojsko, liczyło się zadanie jak największych strat. Rozszalałe płomienie, rozdmuchane przez silny wiatr doprowadził do ogromnego pożaru „papierowego miasta”. Przez zabudowę przetaczała się z prędkością do 45 km/h ogniowa ściana a temperatura sięgająca 1200 stopni Celsjusza topiła asfalt i wyparowywała wodę z rzek.

Trudno szacować, ile zginęło ludzi – ostrożne liczby oscylują przy 120 000. Była to liczba większa, niż przy słynnych bombach jądrowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki, razem (Przeczytaj również: Największa bomba w historii świata – Car).

Zniszczone zostało ponad 60% zabudowy miasta, 267 tysięcy budynków mieszkalnych.

Przeczytaj całość artykułu „Atak na Tokio

*

Robert Schumann, jeden z największych niemieckich kompozytorów, powiedział kiedyś, słuchając utworów Chopina, że są to „armaty ukryte w kwiatach”. Niemieccy okupanci pamiętając o tych słowach całkowicie zakazali grania utworów naszego wielkiego kompozytora, podobnie jak wielu innych. Jednak co mieli począć ze sobą muzycy, gdy ich sceny leżały w gruzach a okupant co chwilę dokonywał łapanek i wywoził ich w nieznane, jako element niebezpieczny.

O życiu muzycznym w okupowanej Warszawie, o wspieraniu działalności kulturalnej przez Armię Krajową i potajemnych koncertach przeczytać można w artykule Doroty Szwarcmann „Być muzykiem i przetrwać wojnę”.

Mapa

 

Artysta Yanko Tihov stworzył bardzo ciekawą mapę, przedstawiającą Londyn z nałożonymi okładkami paszportów narodowości, które przeważają w danej dzielnicy.

from: assets.londonist.com rights: yankotihov.co.uk
from: assets.londonist.com rights: yankotihov.co.uk

Wikipedia

 

W 897 roku odbył się jeden z najdziwniejszych procesów sądowych w historii prawa karnego. Oskarżony został papież przez drugiego papieża. Już sam ten fakt brzmi dziwnie, a należy jeszcze dodać, że oskarżony, papież Formozus był już nieobecny duchem na tym świecie od … roku . Nie przeszkadzało to jednak w przeprowadzeniu procesu, oskarżony został wyciągnięty z trumny, ubrany i osadzony na tronie.

Sędzia wykazał się wielką kreatywnością i po przedstawieniu Formoziuszowi oskarżeń o apostazję skazał go na śmierć. Wydarzenie to, przeszło do historii jako Synod trupi 

Do obejrzenia

 

Kampania społeczna „Jak działa ZDROWY człowiek” realizowana przez Ministerstwo Zdrowia. Przyjemnie, zabawnie i z przesłaniem – to lubimy!

Do przeczytania

 

Istnieje taka teoria, mówiąca, że im wyższe budynki się buduje, tym bliżej jesteśmy krachu, jest to tzw „Klątwa wieżowcowa”. Nawiązuje ona do przekraczania przez deweloperów „optymalnej” wysokości budynku na rzecz „pokazowej”. Dobudowuje się kilka pięter wyżej, tylko po to, by budowla wystawała ponad otoczenie. Drugim składnikiem tej klątwy są banki, które w latach dobrobytu przymykają oczy na ryzyko takich projektów. Jeśli kogoś zainteresował temat, to zaprasza do rozwinięcia w artykule „Wspaniałe wieżowce zwiastunem kryzysu”.

O jednym z najwyższych budynków w Wenezueli, który z symbolu potęgi stał się problemem przeczytać można na Linkowskazie w artykule „Wieża Dawida” , za to w linkach na niedzielę #10 znaleźć można spis najwyższych budynków świata oraz naszego kraju.

Nauka

 

Naukowcy udowadniają, że wraz z oddalaniem się od równika wzrasta średnie IQ społeczeństw. Tłumaczą to teorią, że nowe tereny zdobywają najinteligentniejsi przedstawiciele gatunku, co przekłada się na późniejszą całą populację. Zostało to już potwierdzone nie tylko u ludzi, ale również i zwierząt ( najlepszym przykładem są zwierzęta, które „zdobywają” nowe terytoria w miastach”) – „Czy miejsce zamieszkania może wpłynąć na wygląd i inteligencję”.

Podróże

 

Trzy minuty zbierające najlepsze chwile z trzech miesięcy pobytu w Seulu.

*

Słyszeliście już o pokoju furii w Łodzi? Za stosowną opłatą można rozładować stres na otaczających nas przedmiotach. Bo przecież cóż może być lepsze niż porzucanie talerzami … Dodatkowo, jeśli możemy to robić w rytm naszych ulubionych kawałków.

Humor

 

A na koniec reklama cementu…

 

Zostaw po sobie ślad!