7115229223_9dee762474_k

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Podróże

Dorota Sierakowska, prowadząca blog D-Tour zabiera swoich czytelników do siedziby nowojorskich masonów.

Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. W kraju tym działają niemal 2 miliony wolnomularzy – i bynajmniej nie robią tego w ukryciu. Wręcz przeciwnie, nierzadko noszą biżuterię z masońską symboliką lub umieszczają na swoich samochodach naklejki z cyrklem i węgielnicą (czyli masońskimi insygniami). Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, amerykańscy masoni udzielają się społecznie – prowadzą szpitale, zbierają fundusze na m.in. edukację młodzieży, pomoc wojskowym, sierotom i wdowom, a także popularyzują krwiodawstwo oraz przeszczepy organów. Lista ich aktywności jest długa.

Przeczytaj całość

Do posłuchania

Wikipedia codzienna

Ładunki nuklearne w plecaku żołnierzy – a co!

Special Atomic Demolition Munition (SADM) (pol. Specjalne Jądrowe Środki Rażenia) – projekt Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych prezentowany w latach 60., nigdy nie zastosowany. Projekt zakładał wykorzystanie broni jądrowej małej skali (tj. walizkowa bomba atomowa) przez pojedynczego żołnierza (lub agenta) do działań dywersyjnych na zapleczu wroga.

Przeczytaj całość

Galeria

40 metrowe urodzinowe ognisko dla świętego Jana Chrzciciela

Zobacz całą galerię

Nauka

Każdy z nas się stresuje, ale czy rzeczywiście wiemy, o co z tym stresem chodzi?

To najczęściej używany termin psychologiczny w codziennych rozmowach. Mówimy o stresującej pracy i szkole, narzekamy na stresujące nas korki i obawiamy się, że stres może pogorszyć nasze zdrowie. Trudno byłoby nam porozumiewać się, nie używając tego słowa. A jednak zaledwie sto lat temu pojęcie stresu znane było wyłącznie w metalurgii. Po raz pierwszy w kontekście psychofizjologii zastosował je wybitny amerykański fizjolog Walter Cannon w 1914 roku, a spopularyzował dużo później, bo w latach 50. XX wieku, Hans Selye, powszechnie – choć błędnie – uznawany za odkrywcę zjawiska stresu.

Przeczytaj całość

Do obejrzenia

Chrześcijaństwo, Buddyzm, Hinduizm, Judaizm i Islam – największe religie świata. Animacja przedstawia powstanie i rozprzestrzenianie się tych religii na kuli ziemskiej.

Historia

6 września 1982 roku, Szwajcaria – Mateusz „Bishop” Biskup zabiera nas przed polską ambasadę, która stała się celem ataku terrorystycznego.

Mężczyzna gwałtownie pchnął je do przodu przewracając na ziemię stojącego za nimi ochroniarza. Czterech ludzi biegiem wpadło do hallu budynku. W rękach trzymali strzelby Remington Wingmaster typu „pump action”.

– Nie ruszać się! Jesteśmy żołnierzami Powstańczej Armii Krajowej! – krzyknął donośnie jeden z nich, wymachując czeskim pistoletem maszynowym Skorpion. – Zajmujemy ambasadę! Jesteśmy gotowi na śmierć!

Przeczytaj całość

Mniej poważnie

Szybka notka

Czemu północ na mapach jest na górze?

Umieszczenie północy na górze mapy to kwestia umowy, zwyczaj ugruntowany mapami sporządzonymi przez żyjącego w II wieku słynnego greckiego astronoma i geografa Ptolemeusza. W historii pojawiały się mapy zorientowane w inny sposób: wczesne mapy egipskie miały na górze południe, średniowieczni kartografowie umieszczali w tym miejscu wschód, a na mapach pierwszych osadników w Ameryce na górze często znajdował się zachód – kierunek, w którym  zwykle wędrowali. Umieszczanie północy na górze zdominowało jednak kartografię i wpisało się w ludzką wyobraźnię. Na słynnej fotografii Ziemi wykonanej przez załogę statku kosmicznego Apollo 17 oryginalnie nasza planeta była skierowana południową półkulą ku górze, jednak ze względu na przyzwyczajenia NASA udostępnia zdjęcie odwrócone.

Pobrano z

Kabaret

Komiks

Źródła

Zostaw po sobie ślad!