14869138992_3935433971_kLinki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Fotografia

Całe tatry widziane z Nowego Targu. Piękne zdjęcie złożone z 19 pionowych kadrów.

Wikipedia codzienna

Losy czterech radzieckich marynarzy, którzy jedli paski, dostali klucze do miasta San Francisco i wrócili do domu z butelką Whisky

Sam fakt zniknięcia barki oczywiście zauważono, jednak od razu uznano ją za zaginioną bez wieści, o czym poinformowano rodziny załogi. Strona radziecka nie podjęła żadnej akcji ratunkowej, chociaż załoga barki zdążyła nadać komunikat radiowy (jedyny) o złej sytuacji, który został odebrany przez dowództwo radzieckiej Floty Oceanu Spokojnego (nie odebrano jednak sygnału SOS wysłanego kilka minut później). Nie wysłano żadnego samolotu ani okrętu w rejon zaginięcia. Ograniczono się jedynie do przeczesania nadbrzeża siłą plutonu, które ujawniło kilka szczątków z zaginionej barki. Przeszukano natomiast rodzinne domy zaginionych, poszukując ich jako potencjalnych dezerterów.

Przeczytaj całość

Coś dla ucha

Podróże

Historia tego miejsca sięga końcówki 1999 roku. Pewnej nocy, na przydrożnym płocie pojawiły się… części kobiecej bielizny. Nikt nie wiedział skąd oraz czemu. Jak to zwykle bywa z takimi ciekawymi inicjatywami, sprawa nabrała rozgłosu i oto… mamy płot biustonoszy… Oczywiście Nowa Zelandia.

Zobacz całość

Coś dla oka

Często aby opowiedzieć przejmującą historię nie potrzeba wcale słów – wystarczy obraz.

Nauka

Rzecz o energii odnawialnej, elektrowniach słonecznych, Google, pieniądzach i niekoniecznie dobrym wpływie.

Gdy jednak w Ivanpah uruchomiono większość heliostatów, pojawił się inny problem – serpentynek. W ten dość makabryczny sposób nazwano ptaki, dla których spotkanie ze skoncentrowanymi nad elektrownią promieniami słonecznymi kończy się śmiercią i spiralnym upadkiem w pióropuszu dymu. Okazało się, że elektrownia działa jak superpułapka

Przeczytaj całość

Galeria

18 czerwca 1815 roku, 200 lat temu doszło do bitwy pod Waterloo, która doprowadziła do upadku Napoleona Bonaparte. W miejscu bitwy odbyła się trwająca 2 dni rekonstrukcja. Wzięło w niej udział około 5 tysięcy ludzi, 300 koni, 100 armat. Około 160 statystów pochodziło z Polski i z dumą reprezentowało żołnierzy Księstwa Warszawskiego.

Zobacz ofensywę francuską  Zobacz kontratak sił sprzymierzonych

Gry

Ubisoft zapowiedział swoją nową grę „For Honor”. Poniżej trailer wykonany przez rodzime studio Platige

Historia

Niedoszła wojna Polsko – Czechosłowacka, wywołana…. źle wyrysowaną mapą.

Rola-Żymierski piątego dnia od rozpoczęcia „inwazji” wezwał czechosłowackiego posła Josefa Hejreta i wręczył mu notę z żądaniem wycofania wojsk z zajmowanych terenów oraz odwołania nowej administracji. Rząd w Pradze dostał 48-godzinne ultimatum. Jednocześnie Rola-Żymierski wydał rozkaz przesunięcia 10. Dywizji Piechoty w rejon między Prudnikiem a Nysą a 1. Korpusu Pancernego na linię Prudnik-Cieszyn, nakazując brać Czechów do niewoli, odstawiać za granicę i strzelać tylko w razie konieczności. Po cichu rozpoczął również przygotowania do kontruderzenia na Zaolzie. Już 16 czerwca na przedmieściach Cieszyna skoncentrowano ponad tysiąc żołnierzy.

Przeczytaj całość

Komiks

Źródła

Elektrownia słoneczna polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1621901,1,zabojcza-elektrownia-sloneczna

Płot biustonoszy – www.amusingplanet.com/2015/05/the-cardrona-bra-fence

Waterloo www.990px.pl/index.php/2015/06/20/waterloo-kontratak-sil-sprzymierzonych

Waterloo 2 www.990px.pl/index.php/2015/06/20/waterloo-ofensywa-francuska

Hagar – www.bullspress.pl

Barka pl.wikipedia.org/wiki/Dryf_barki_T-36

Główne zdjęcie – Sun – author Hernán Piñera

Zostaw po sobie ślad!