Linki na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia już tuż tuż. Jeśli znajdziecie chwilę na zajrzenie na linkowskaz, to zapraszam do zbioru świątecznych internetów.


Dla spóźnialskich – rekolekcje internetowe „Jeszcze 5 minutek”. Prowadzi ojciec Adam Szustek i zwyczajnie warto zobaczyć.

*

Test czekoladowych mikołajów. Kiedyś to była obowiązkowa rzecz pod choinką.

Przy tym teście pracowano głową… foto: wygrywamzanoreksja.pl | Linki na Boże Narodzenie

Całość (niestety tylko do obejrzenia) tutaj.

*

Fantastyczne wykonanie angielskiej piosenki świątecznej. Polecam wsłuchać się w tekst.

*

Święta obchodzimy na całym świecie, Focus zaprasza nas w najdalsze miejsca Ziemi… oraz trochę poza nią.

„Pierwszej gwiazdki nie będzie widać, bo jest tu jasno przez ok. 23 godziny na dobę” – mówi Adam Latusek, kierownik 40. Wyprawy Antarktycznej. Naukowcy w Wigilię zgodnie z tradycją zasiadają do wspólnej kolacji i dzielą się opłatkiem. „Na Pasterkę wybieramy się do pobliskiej latarni, w której znajduje się kapliczka. Tam śpiewamy kolędy” – opisuje Latusek.

O dorobku artystycznym

*

Czasami zwyczajnie się nie chce, nie mamy czasu, wolimy zrobić milion innych rzeczy. Warto jednak pomyśleć, że czasami możemy nie mieć drugiej szansy…

*

Linki, niezależnie czy to świąteczne czy niedzielne nie mogą się pojawić bez Wikipedii, zatem!

To nie jest tak, że Zbawiciel narodził się 25 grudnia i już, postanowione, było tak i wszystko jest jasne od A do Z. Nie traktuje się tych dat dosłownie – wiadomo, że takie wydarzenia były, jednak z najróżniejszych powodów ich datowanie jest umowne.

Gdy chrześcijaństwo stało się religią państwową, chrześcijanie, aby osłabić kult Mitry, przyjęli, że 25 grudnia, do tej pory obchodzony jako dzień urodzin Mitry, będzie dniem narodzin Jezusa[5]. Święto Bożego Narodzenia zostało chętnie zaakceptowane, ponieważ było wariantem pogańskiego święta Ajona – święta przesunięcia Słońca. Celebracja święta dokonywała się w podziemnym adytonie w nocy z 24 grudnia na 25 i około północy spełniano obrzędy konsekracyjne.

Wpis o Bożym Narodzeniu znajdziecie tutaj.

Trochę więcej informacji o dokładnej dacie urodzin Chrystusa, przypuszczalnie rok, dzień oraz wytłumaczenie dlaczego obchodzimy 25 grudnia jako dzień Jego narodzin.

Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

*

Kolejna kolenda, „Cicha noc” w wykonaniu Placido Dimingo i The Piano Guys.

*

 

Smutna ale warto posłuchać – „Kolęda Warszawska” w wykonaniu Margaret.

*

A wszystkim czytelnikom życzę spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz dziękuję za to, że jesteście z Linkowskazem.

Zostaw po sobie ślad!