Kaloryfer

Rosja, miasto Samara, dawniej Kojbyszew, leżące nad Wołgą. Port rzeczny, ośrodek przemysłowy. W XIX wieku ważny ośrodek polonijny (urodziła się tu Maria Kuncewiczowa).Był roku 2005, przed lokalną elektrociepłownią ustawiono właśnie 31-tonowy pomnik wykonany przez lokalnego artystę Nikołaja Kuklewa. Nawiązywał on do 150 rocznicy zamontowania w Sankt Petersburgu pierwszego grzejnika.Pomnik przedstawiał oczywiście żeliwny kaloryfer. Sam autor przyznał się, że nie był to zbyt porywający obiekt, dlatego dodał do niego okno z zasłoną oraz wygrzewającego się na parapecie kota.

Pomniki
Co ciekawe, Polska również jest posiadaczem podobnego pomnika. Słynne żeliwne kaloryfery ze Stąporkowa doczekały się uczczenia, oczywiście w Stąporkowie.

Hipopotamy

Tajwan, stolica kraju Tajpej, miejskie ZOO. Nowy dyrektor, Pan Chen Pao-chung długo zastanawiał się, w jaki sposób mógłby urozmaicić przestrzeń w części zwierząt afrykańskich. Po konsultacjach z pracownikami ZOO oraz przejrzeniu propozycji architektów zdecydowali się na niecodzienny pomnik.
Pomniki

 Przeczytaj również: kto rzeźbi od pokoleń ogromnego wodza Indian na koniu i gdzie znajduje się największy posąg Buddy. Największe rzeźby na świecie


Łosoś

Portland, Oregon, USA
Transcendencja – jest to coś, co wymyka się zwykłemu ludzkiemu doświadczeniu, wykracza poza zasięg ludzkiego poznania przy pomocy podstawowych pięciu zmysłów niepoznawalne przy użyciu środków naukowych. (wikipedia). Taki tytuł, nosi rzeźba autorstwa Keith Jellum przedstawiająca łososia przenikającego przez ściany budynku. Mieści się nad wejściem do popularnej kawiarni. Od północnej granicy Kalifornii, przez Oregon, Waszyngton, Kolumbię Brytyjską, aż po Alaskę mieszkający tutaj ludzie nazywają się „Narodem łososi”. Ryba ta jest regionalną ikoną, tradycyjnym jedzeniem. Trwały i trwają bardzo poważne dyskusje społeczne nad odtworzeniem naturalnego siedliska łososi. Jednym z symboli jak ważne są te ryby jest właśnie ten pomnik.
 Pomniki

Mustangi

Las Colinas, Irving, Texas, USA. Pomnik przedstawiający dziewięć rzeźb galopujących mustangów. Obok pomnika powstało muzeum Mustangów z Las Colinas, gdzie można dowiedzieć się historii z ośmiu lat pracy rzeźbiarza Roberta Glena. Dawniej mustangi były jednymi z najliczniejszych zwierząt w Teksasie, stały się znakiem rozpoznawczym stanu.
Pomniki


 Przeczytaj również: Czemu pokazujemy środkowy palec a nasi żołnierze salutują tylko dwom Historia gestów.


Pomniki: Lewatywa

Rosja, Żeleznowodsk, miasto uzdrowisko leżące w Kraju Stawropolskim.
Znajduje się tutaj 360 kilogramowy pomnik gruszki służącej do lewatywy. Przyrząd utrzymywany jest przez trzy aniołki.
Pomniki
Pomnik lewatywy – Linkowskaz pomniki

Pomnik Anonimowego Przechodnia

Wrocław, skrzyżowanie ulicy Świdnickiej i Piłsudskiego. W scenie bierze udział czternaście rzeźb, wchodzących w chodnik z jednej strony ulicy a wychodzące po drugiej. Wśród postaci widzimy zwykłych przechodniów, matkę z dzieckiem, mężczyznę z teczką.
Jako pierwowzór posłużyła instalacja autorstwa Jerzego Kaliny z roku 1977. „Przejście” wystawione zostało na ulicy Świętokrzyskiej i Mazowieckiej w Warszawie. Następnie na 28 lat trafił do magazynów. W 2005 roku, w nocy z 12 na 13 grudnia ustawiono „Anonimowych Przechodniów” we Wrocławiu. Data jak i sama instalacja nawiązują do stanu wojennego i dokonań anonimowych osób, walczących z komunizmem.
Pomniki
Pomnik Anonimowego Przechodnia

pomniki


 Przeczytaj również: skąd wziął się zwyczaj prima aprilis, czemu mówimy „wyskoczył jak filip z konopii” i czemu mówimy „Włochy” – Ciekawostki 2


Ago, Filo e Nodo

Mediolan tak dawniej jak i dzisiaj jest jednym z najważniejszych miast mody. Początkowo centrum handlowe, następnie artystyczne wpłynęło na cechy miasta. Dzisiaj mieszczą się tu najważniejsze salony mody. Wyrazem szacunku do mody jest pomnik „Igły i nici” na Placu Dworcowym. Kolor nici odpowiada oznaczeniom zbiegających się w tym miejscu linii metra.
pomniki
Ago, Filo e Nodo – ciekawe pomniki

Charles La Trobe

Melbourne. Pomnik byłego gubernatora, urzędującego w latach 1839 – 1854. Dzięki jego pomocy utworzone zostały Królewskie Ogrody Botaniczne, Muzeum Wiktorii, Biblioteka Państwowa oraz Uniwersytet w Melbourne. Jego imieniem nazwano ulicę w centrum Melbourne, uniwersytet (La Trobe University), dolina (Latrobe) oraz góry (Mount LaTrobe). Autor rzeźby gubernatora, Charles Robb uzasadniał swoją wizję wielkiego człowieka, że „główną rolą uniwersytetów jest wtłaczanie i pobudzanie myśli w głowie”. Dość pokrętne tłumaczenie.. Powstaje również pytanie czy tu nie chodzi o wbijanie wiedzy…
pomniki
Charles La Trobe – Ciekawe pomniki

Pomnik stał się obiektem zażartych dyskusji, pytań, czym gubernator wkurzył mieszkańców miasta oraz czy zasługuje na taki los.


Zapraszam jeszcze do zapoznania się z wcześniejszym zbiorem ciekawostek – w których dowiecie się trochę czemu Oscar i Pulitzer są nagrodami, co ma palec do banana, jak starożytni wstawiali plomby, jak to jest z Antarktydą i herbatą od premiera Wielkiej Brytanii. A na koniec będzie o …. toaletach w II Rzeczypospolitej.

Zostaw po sobie ślad!