Ciekawe książki, które czekają

Uwielbiam książki, kropka. Nie wymaga to chyba głębszego rozwinięcia – wszyscy, którzy czytają zrozumieją to zdanie. Pozostali jeszcze czekają na iluminację, która mam nadzieję przyjdzie jak najszybciej.

Moi bliscy, znajomi a nawet nieznajomi dobrze o tym wiedzą – dlatego mają ze mną dobrze. Nie trzeba się długo zastanawiać, główkować i kombinować co by tu przynieść w gości lub podarować na urodziny, u mnie książka jest zawsze mile widziana.

Sytuacja uległa intensyfikacji od momentu zakupu czytnika (o tym, że była to jedna z najlepszych decyzji pisałem tutaj. O plusach posiadania takiego urządzenia – tutaj)

Jednak jest pewien kłopot z tymi książkami… jak to wszystko przeczytać. Do tej pory nie udało mi się odpowiedzieć na to pytanie, czego przykładem niech będzie ta oto lista, książek, które czekają.


Eduardo Mendoza Prześwietny raport kapitana Dosa

Horacio Dos, kapitan międzyplanetarnego statku oraz jego dziennik, w którym zapisuje codzienne raporty. Opisuje w nich kryzys związany z ubytkiem artykułów kosmetycznych, bunt załogi czy roszczenia kobiet względem …. wszystkiego i wszystkich.

Eduardo Mendoza wykorzystał średniowieczny motyw statku szaleńców, w którym mistrzowie dawnych wieków umieszczali ludzi z wszystkich warstw społecznych ściśniętych na dryfującym po morzu okręcie. Zmieniła się technologia ale wizja jest uniwersalna.

Jest to również satyra, która obśmiewa pozorny ład i porządek współczesnego świata i pokazuje, jak łatwo wszystko może nie iść w tym kierunku, w którym chcemy.

Kup: Eduardo Mendoza Prześwietny raport kapitana Dosa

4

Dimitr Glukhovsky „Metro 2035”

Zniszczony przez wojnę atomową świat, wykreowany przez Dimitra Glukhovskiego, jest jednym z ciekawszych pomysłów ostatnich lat. Resztki ludzi żyjące w podziemiach wielkich miast, starające się odbudowywać cywilizację a jednocześnie nie upaść lub zostać podbitym.

Świat metra jest mroczną, klimatyczną powieścią wciągającą czytelnika momentalnie. Uwielbiam to uniwersum, dlatego cieszę się, że po latach „2033” i „2034” nareszcie pojawił się kolejny rocznik.

Ps. Świat metra rozwijany jest przez wielu autorów, w tym naszych rodaków.

Nowa Huta. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw robotnicze miasto. XVIII dzielnica Krakowa. To tu, w podziemnych schronach, mieszkają ci, którzy przetrwali nuklearną apokalipsę. Każdy dzień oznacza dla nich walkę, każdy miesiąc przynosi nowe zagrożenia. Wśród strzępów cywilizacji przeżycie kolejnego roku zakrawa na cud.

Paweł Majka „Dzielnica Obiecana”

Kup: Metro 2035

Tomasz Gorazdowski 126 dni na „kanapie” Motocyklem dookoła świata

Dziennikarze radiowej Trójki – Tomek Gorazdowski oraz Michał Gąsiorowski wyruszyli w trwającą cztery miesiące podróż dookoła świata. Jadąc na motorach odwiedzili 19 krajów i przejechali 21000 kilometrów.

Książka opowiada wszystkich etapach podróży, od organizowania wyprawy, walki z przyrodą i maszynami po ludzi, których poznali w drodze i biurokracji, której nie mogli ominąć.

Kup: 126 dni na kanapie. Motocyklem dookoła świata

2

James Brabazon „Mój przyjaciel najemnik”

Reporter wojenny, James Brabazon współtworzył film o wojnie w Liberii „Uncivil War”. W 2004 roku na łamach „Independent” pojawił się jego artykuł o zamachu stanu w Gwinei. Widać temat okazał się chwytliwy bo sześć lat później wydana została książka „Mój przyjaciel najemnik” – rozbudowana wersja tamtych wydarzeń.

Książka pokazuje również trudną przyjaźni dziennikarza z Anglii oraz potomka burskich wojowników z RPA.

Kup: Mój przyjaciel najemnik

M.D. Lachlan „Synowie Boga”

Mroczne fantasy osadzone w świecie wikingów, wypełnione ich kulturą, historią i religią.

Wiedziony przepowiednią król wikingów wyprawia się porwać dziecko, gwaranta pomyślności swego ludu. Zamiast jednego, odkrywa dwa niemowlaki, bliźniaczych synów śmiertelniczki i nordyckiego boga. Jednemu pisany jest los dziedzica królewskiego rodu, drugiemu – żywot wśród wilków.

Szukając informacji o tej książce natrafiłem na bardzo odmienne opinie i recenzje. Patrząc po tym, jest to chyba taka książka, którą można pokochać albo rzucić i zapomnieć – nie ma miejsca na uśrednianie. Zobaczymy

 

Craig Cabell „Terry Pratchett życie i praca z magią w tle”

Jak znalazłem w jednej recenzji, jest to książka która wyróżnia się wśród innych pozycji, których dość dużo pojawiło się po śmierci pisarza. Główną jej zaletą jest skupienie się na twórczości autora „Świata Dysku” a nie na samym pisarzu.

Jest o tyle cenną pozycją na półce fana serii, że wskazuje smaczki powstawania poszczególnych tomów, inspiracje oraz wskazówki jak czytać mocno zamieszaną sagę „Świata Dysku”.

O autorze i jego książkach pisałem jakiś czas temu, zapraszam tutaj: Książki Świata Dysku i jego autor

Kup: Książki Terrego Pratchetta

3

Szymon Hołownia, Marcin Prokop „Bóg, Kasa i Rock’N’Roll”

Znani z telewizji, inteligentni prowadzący z dużą dawką poczucia humoru. Potrafią przypaść do gustu, szczególnie, że są przyjaciółmi nie tylko w szklanym ekranie. Szymon Hołownia, człowiek religijny, zanurzony w sprawach duchowych, Marcin Prokop, trochę luźniej podchodzący do zagadnień wiary ale rewanżujący się lepszym spojrzeniem na dzisiejszy świat.

Rozmawiają o tym co w tytule, wskazując problemy z jakimi mierzy się współczesny kościół ale i człowiek, szukający Boga.

Kup: Bóg, kasa i Rock’n’Roll

Jacek Hugo-Bader „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”

Próbą zdobycia zimą szczytu Broad Peak żyła cała Polska. Związane to było z relacją prawie na żywo z wydarzenia oraz tragedią, która rozegrała się podczas zejścia. Zginęło wtedy dwóch himalaistów, Tomasz Kowalski i nestor polskiego himalaizmu Maciej Berbeka. Jacek Hugo-Bader opowiada o wyprawie zorganizowanej przez brata jednego z nich. Za cel postawili sobie sprowadzenie ciał lub zrzucenie ich w szczelinę lodowca, tak aby nie stały się znakiem rozpoznawczym, drogowskazem, miejscem zdjęć.

JHB przybliża również kulisy pierwszej wyprawy, zastanawia się gdzie popełniono błędy oraz odsłania hermetyczny świat alpinistów.

Kup: Powrót na Broad Peak

Alfabet moje życie – Ojciec Leon Knabit

Jedna z tych postaci, które niezmiennie inspirują i są pewnym wyznacznikiem bycia dobrym człowiekiem. Kiedyś częściej widziany w mediach, teraz trochę zwolnił, wyhamował. Jak sam mówi, powoli kołuje na pas startowy aby odlecieć, ma nadzieję, że do nieba.

Skończony 80 rok życia, w tym 57 lat w kapłaństwie, 52 w życiu zakonnym, 62 życia w stanie duchownym. A poza tym? Prawie 22 tysiące odprawionych Eucharystii, około pół tysiąca rekolekcji, ponad 1000 rozmaitych spotkań i jeszcze ponad 30 napisanych książek. Nie mam czasu na prowadzenie takich statystyk.

Ojciec Leon

Ojciec Leon już pojawił się na Linkowskazie – w wywiadzie „zła nie można zamiatać pod dywan” w linkach na niedzielę.

Kup: Książki Ojca Leona

Randall Munroe – What if? A co gdyby.

Podtytuł książki, czyli „Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania” wyjaśnia o czym jest ta książka. Sam autor, Randall Munroe jest twórcą popularnego komiksu xkcd, w którym za pomocą prostych kresek poruszane są czasami bardzo skomplikowane zagadnienia.

Od jakiegoś czasu autor prowadzi również stronę „What if” gdzie odpowiada na zadane przez czytelników pytania, nawet te najbardziej dziwne.

Czy strzelające w dół karabiny maszynowe mogą działać jak plecak odrzutowy?

Z tych pytań narodziła się książka, zbierająca najciekawsze pytania – sam nie wiem czemu już jej nie czytam…..

Kiedy (jeśli w ogóle) słońce zaszło nad imperium brytyjskim

Kup: What if?

5


Acha! Do wszystkich osób, które podarowały mi te książki – oczywiście, że je przeczytam. To, że wspominam o nich tutaj znaczy tyle, że są dla mnie cenne i z chęcią po nie sięgnę. Potrzebuję tylko trochę więcej czasu…

Zostaw po sobie ślad!