W tym tygodniu zaprezentuję wam kilkanaście filmów biograficznych (albo fabularyzowanych mocno nawiązujących do biografii). W selekcji znalazło się kilka koronowanych głów, znany matematyk, astrofizyk, trochę mniej znany nauczyciel historii, kardiochirurg, król bluesa, himalaista, nieszczęśliwy biegacz (nie, nie forest), bogacz, jeniec wojenny, znany twórca bajek, haker i kilka jeszcze innych osób. Zapraszam do czytania i oglądania

Jak zostać królem

Edward VIII nie był popularnym władcą, dlatego na wieść o jego abdykacji ucieszył się dwór brytyjski jak i znaczna część społeczeństwa. Do niespecjalnie zadowolonych należał młodszy brat byłego króla, następca tronu – Jerzy VI Windsor, bohater filmu.

Kiedy powiedziałem jej, co się stało, załamałem się i rozpłakałem jak dziecko. 

Zapisał w swoim dzienniku przyszły król Wielkiej Brytanii, po wizycie u swojej matki, dzień przed abdykacją brata.

Jerzy VI nie był przygotowany do sprawowania władzy, nie znał się na dokumentach państwowych, nie był obeznany z wystąpieniami publicznymi oraz… miał niepłynność mowy (jąkał się).

Film „Jak zostać królem” opowiada właśnie o życiu Jerzego, objęciu władzy na chwilę przed II Wojną Światową oraz jego zmaganiu z jąkaniem.

Skazany na bluesa

Historia Ryśka Riedla, wokalisty zespołu Dżem. Charyzmatyczny, obdarzony niepowtarzalnym głosem, samorodny talent. Miał bogate ale wcale nie lekkie życie.

Kiedyś chciałem umrzeć młodo, tak jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej

Pomimo zweryfikowania przez siebie podejścia do śmierci odszedł młodo, mając zaledwie 37 lat. Pozostawił po sobie legendę, głębokie teksty, świetne utwory ale również niedokończone sprawy.

Tytułową rolę zagrał tutaj Tomasz Kot, o którym jeszcze w tym wpisie przeczytacie.

Bohater serca – bogowie

Znowu Tomasz Kot. Dziesięć lat po wcieleniu się w postać lidera zespołu Dżem podjął się kolejnej roli, tym razem legendy wśród lekarzy, pioniera, wizjonera, profesora Zbigniewa Religi

Film opowiada o wycinku z życia kardiochirurga oraz o jego zmaganiach nad transplantacją serca, stworzeniem kliniki oraz uświadamianiu władz i zwykłych ludzi, że jest to możliwe.

Siedem lat w Tybecie

Heinrich Harrer, austriacki himalaista utknął w Tybecie, daleko od domu – wybuchła właśnie II wojna światowa. Film (bazujący na autobiograficznej książce) opowiada o ucieczce z brytyjskiego obozu jenieckiego w Indiach, przeprawie przez Tybet i dotarciu do Lhasy, stolicy tego kraju.

Przekaż mojej żonie, że dwa lata obozu, to jak cztery lata małżeństwa.

Spędził tam kilka lat, poznając kulturę tybetańską. Został również nauczycielem i przyjacielem XIV Dalajlamy.


Zobacz również seriale historyczne – starożytny Rzym, gangsterskie USA, wojna na Pacyfiku.


127 godzin

Zastanawiałem się czy dawać tu ten film – początkowo chciałem aby były tutaj filmy ambitne, o wielkich ludziach i ich osiągnięciach. Jednak po zastanowieniu dodałem „127 godzin” i jeszcze kilka innych. Bo po pierwsze warto mówić również o ludziach, którzy dokonali czegoś spektakularnego ale na mniejszą skalę. Dodatkowo ta historia pokazuje determinację człowieka i jego wolę życia.

Film opowiada o mężczyźnie, który podczas wspinaczki uległ wypadkowi i utknął (dokładnie jego ręka utknęła) przygnieciona skałami. Przez 127 godzin trwała walka o wydostanie, rozmyślanie nad swoją przeszłością i przyszłością oraz wiara, że ktoś go odnajdzie.

Nietykalni

Historia przyjaźni dwóch mężczyzn – Philippe, dotknięty porażeniem bogaty arystokrata z Paryża przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne w poszukiwaniu kandydata na stanowisko opiekuna. Drissowi, jednemu z kandydatów, nie zależy jednak na pracy, a na podpisie sparaliżowanego milionera, dzięki czemu ciągle będzie mógł pobierać zasiłek. Po krótkiej rozmowie otrzymuje informacje, że dokument będzie do odbioru następnego ranka. Gdy wraca do posiadłości, dowiaduje się, że został przyjęty na okres próbny. Driss uczy się, do jakiego stopnia niepełnosprawny jest Philippe i zaczyna towarzyszyć mu w codziennym życiu. Wkrótce na jaw wychodzi kryminalna przeszłość Drissa, jednak Philippe twierdzi, że nie obchodzi go przeszłość mężczyzny, bo, jako jedyny, nie patrzy na niego przez pryzmat litości, co więcej, odmawia zwolnienia Drissa, chyba że ten przestanie należycie wykonywać swoją pracę.

Philippe zwierza się Drissowi, w jaki sposób stał się kaleką. Opowiada mu historię wypadku na paralotni, mówi także o śmierci żony, którą bardzo kochał i o tym, że nigdy nie udało im się mieć dzieci. Stopniowo Driss pomaga Philippe ‘owi uporządkować życie prywatne, a szczególnie relację z adoptowaną córką, Elisą. Dzięki Phillipe’owi Driss odkrywa sztukę nowoczesną, operę, a nawet zaczyna malować.

Droga do zapomnienia

Droga do zapomnienia to historia Erica Lomaxa oraz Patti. Poznają się, zakochują i… wspólnie próbują pokonać demony wojny, siedzące we wspomnieniach Erica. Po 35 latach ciągle wspomina wydarzenia z obozu jenieckiego. Dodatkowo wie, że jego główny oprawca spokojnie żyje bez poniesienia odpowiedzialności za swoje czyny. Jest to trochę romans, trochę film wojenny a trochę studium zemsty ofiary.

Ratując Pana Banksa

Trochę jest to historia Walta Disneya, odrobinę P.L. Travers, autorki „Mary Poppins”. Film opowiada o zmaganiach jakie twórca Myszki Miki podjął w prawie dwudziestoletnim staraniu o ekranizację słynnej Poppins.


Zobacz również propozycję seriali z okresu zimowego 2016 roku 


Marzyciel

Czytaliście lub oglądaliście „Piotrusia Pana”? A znacie historię jego powstania? Co zainspirowało Jamesa Berriego do napisania tej powieści? Co miała z tym wspólnego wdowa i jej czterech synów? Zapraszam do oglądania

A United Kingdom

Historia księcia Botswany, Seretse Khama, który wywołał skandal międzynarodowy żeniąc się z białą, angielską kobietą Ruth Williams. On był dziedzicem tronu, ona pracownikiem w biurze. Jednak połączyła ich miłość i pomimo trudności jakie piętrzyły się dookoła próbowali być szczęśliwi.

Mój dziadek jest królem, ja jestem jego dziedzicem. Mam obowiązek wrócić do swojego ludu. Jednak wiem, że niczego w życiu nie osiągnę, jeśli zostawię swoje serce tutaj.

Carte Blanche

Bohater tego filmu to pewien nauczyciel, uczący historii w liceum w Lublinie. Jest to opowieść o jego walce z chorobą zabierającą mu wzrok i jednocześnie wierze w młodych ludzi. W tym samym okresie gdy traci wzrok dostaje propozycję objęcia wychowawstwem jednej z klas maturalnych. Postanawia podjąć się tego, zataić swoją chorobę i prowadzić „normalne” życie.

Oszukać okulistę na badaniach okresowych, ucząc się na pamięć kolejności liter na planszy, to żaden wyczyn. Ale prowadzić normalne życie, chodzić do pracy, ba, uczyć w liceum!, gdzie przecież „ta okropna młodzież” tylko czyha, by znaleźć na nauczyciela przysłowiowego „haka” – to już wyższa szkoła jazdy.

Snowden

Edward Snowden, jeden z najsłynniejszych „zdrajców” tajemnic USA. To dzięki niemu świat dowiedział się o niekontrolowanym podsłuchiwaniu obywateli całego świata – tak zwykłych jak i tych na samej górze. Za swój czyn musiał uciekać z kraju, ukrywać się i koniec końców znaleźć azyl w Rosji.

Warto go zobaczyć, jednak wydaje mi się odrobinę „podkoloryzowany”.


Zobacz również :Ciekawe premiery filmów z przełomu 2016/2017 roku – może jeszcze czegoś nie widziałeś?


Teoria Wszystkiego / The Theory Of Everything

Stephen Hawking jest jednym z najsłynniejszych astrofizyków, fizyków, kosmologów. Ogromnie zasłużony dla nauki. Teoria wszystkiego (oprócz tego, że rzeczywiście istnieje taka teoria i odnosi się do… wszystkiego) jest filmem biograficznym, opowiadającym o jego początkach na studiach, walce z chorobą, miłości, nauce, małżeństwie. Bardzo dobry film i warto go zobaczyć.

Piękny umysł / A Beautiful Mind

Starszy brat przedstawionej przed momentem „Teorii wszystkiego”. Tym razem film z 2001 roku przedstawiający historię życia kolejnego geniusza, Johna Nasha. Wybitny matematyk opracował teorię gier (poszukiwania optymalnego rozwiązania w sytuacjachkonfliktu interesów) – otrzymał za nią nagrodę Nobla. Film opowiada o jego życiu, walce ze schizofrenią oraz badaniach naukowych. Ciekawy, chociaż dość uproszczony i wiele wątków zostało w nim pominiętych.

Gra tajemnic / The Imitation Game

Adaptacja książki „Enigma. Życie i śmierć Alana Turinga”.  Trzeci film opowiadający o geniuszu. Tym razem bohater to Alan Turning, matematyk któremu udało się złamać kod maszyny szyfrującej Enigmy.

Ps. Dla wszystkich, którzy obruszyli się na przypisanie Turningowi złamania kodu Enigmy. Tak było, bazował on jednak na przedwojennych dokonaniach naszych kryptologów, co zostało w filmie zaznaczone.

Ps.2 A prawdziwą Enigmę możecie zobaczyć tutaj.


Widziałeś już wybór ciekawych rzeczy do zobaczenia – Marzec 2017? Jeśli nie to zapraszam! WSPINACZKA NA MASZT TELEWIZYJNY, MAŁYSZ NA MOTORZE, JEDEN Z NAJBOGATSZYCH LUDZI ŚWIATA I MĄDROŚĆ OSOBY W DRODZE DO NIEBA. POWSTANIE WARSZAWSKIE, CAŁUN TURYŃSKI, ZWIEDZANIE ŚWIATA, CIEKAWOSTKI O MIASTACH, SZTUCZNA INTELIGENCJA. DO TEGO BAJKI, MUZYKA I FILMY.


Chce się żyć

Na koniec jeszcze jeden film reżysera „Carte Blanche”.

Główny bohater Mateusz cierpi na rozległe porażenie mózgowe. Nie mówi, nie chodzi, nie można się z nim porozumieć. Lekarze wyrokują: Mateusz do końca życia będzie rośliną. Przerażająca diagnoza okazuje się jednak błędna. Chłopiec doskonale rozumie, co się wokół niego dzieje. Z płynącej z offu narracji dowiadujemy się, że ma poczucie humoru (chwilami wyjątkowo sarkastyczne), fascynuje się astronomią i damskimi biustami, ale też wydaje się pogodzony z losem, jaki go spotkał. Tak wyszło i już. Chciałby tylko udowodnić bliskim, że ciało może i ma niesprawne, ale głowa pracuje u niego na pełnych obrotach. Zgodnie z lekcją wpojoną przez ojca Mateusz nigdy się nie poddaje. Dlatego gdy już wszyscy stracą nadzieję na cud, bohater spotka wreszcie kogoś, kto pozwoli mu nawiązać łączność ze światem.

Łukasz Muszyński filmweb

bohater

One Reply to “Bohater w kinie – filmy biograficzne 2017”

Zostaw po sobie ślad!