Bezpieczny internet – zadbaj o swoją przeglądarkę

W dzisiejszym wydaniu przydatnych kontynuujemy temat naszego bezpieczeństwa w sieci. W jaki sposób zabezpieczyć się przed szpiegowaniem tego, co aktualnie przeglądamy. Jest to kontynuacja wpisu Przydatne #3 Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci

Oczywiście, wszystkie proponowane rozszerzenia są darmowe i dostępne w wersjach na różne przeglądarki.


Ciasteczka

Privacy Badger – darmowe rozszerzenie, które wyszukuje i blokuje wszystkie przejawy śledzenia naszej obecności w sieci. Pozostawia nam jednak możliwość zadecydowania, czy wykryte przez niego trackery mają być dalej blokowane, czy jednak chcemy pozwolić im na zbieranie o nas informacji. Również mamy możliwość wybrania, w jakim stopniu pozwolimy danej stronie na ingerencję w naszą prywatność (całkowite zablokowanie, jedynie ciasteczka, przepuszczenie wszystkiego).

Ciekawym rozwiązaniem, wprowadzonym przez twórców jest uczenie się wraz z przebywaniem na danej stronie. Rozszerzenie początkowo oznacza wszystkie wykryte trackery jako dopuszczone. Dopiero po jakimś czasie, gdy zbierze odpowiednią ilość danych, wprowadzi modyfikację. Im dłużej program jest używany, tym lepsze i bardziej trafne wyniki w blokowaniu osiąga.

Bezpieczny
Bezpieczny Internet

Reklamy

Tutaj niezmiennym królem jest Adblock Plus. Dzięki niemu zatrzymamy wyświetlające się reklamy na zwykłych stronach jak i takich portalach jak Facebook czy Youtube. Jednak pamiętajcie, znaczna część filmów, oglądanych poprzez Youtube tworzona jest przez osoby, które z tego żyją – dlatego warto się zastanowić, czy nie wypadałoby odznaczyć w opcjach tych stron, tak aby mieli za co produkować kolejne odcinki.

Alternatywą do Adblock Plus może być rozszerzenie uBlock Origin, działające w zbliżony sposób, odrobinę mniej obciążająca przeglądarkę. Testy jednego i drugiego rozszerzenia wypadały prawie identycznie, więc wybór należy do użytkownika. uBlock zalecany jest na słabszych komputerach.

Bezpieczny
Bezpieczny Internet

Dzielenie się danymi

Mega – następca strony Megaupload, w bardzo sprytny sposób zniszczonej przez tych, którzy nie cenią sobie prywatności w internecie. Mega jest następcą, przestrzenią w chmurze w której możemy przechowywać nasze dane.

Dzięki temu rozszerzeniu mamy możliwość przesyłania nawet bardzo dużych plików, z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa. Zależnie od przeglądarki pliki są najpierw odpowiednio szyfrowane a następnie, już lokalnie na komputerze odszyfrowywane zgodnie z przekazanym kluczem. Dzięki czemu mamy zapewnioną tajemnicę przesyłu naszych danych, wszystkie procesy odbywają się po naszej stronie a nie serwerów – więc tylko my mamy możliwość dostępu do tych danych.

Darmowe konto Mega zapewnia nam 50 GB miejsca, które możemy wykorzystać – sporo. Dodatkowo znajduje się tam wbudowany szyfrowany komunikator.

Bezpieczny
Bezpieczny Internet

HTTPS

Teraz rada nie wymagająca instalacji dodatkowych wtyczek – potrzebny jest tylko zdrowy rozsądek.

Za każdym razem, gdy wpisujemy adres w przeglądarce wysyłamy zapytanie do sieciowego serwera a on nam odpowiada – bezpośrednio. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ktoś „nasłuchiwał” nasze zapytania, pomiędzy komputerem a serwerem.

Zawsze, gdy po wejściu na stronę widzimy zwykły adres rozpoczynający się od HTTP jesteśmy narażeni na podsłuchanie danych, które wysyłamy – np. informacji kontaktowych, które używamy przy składaniu zamówienia lub nawet zakładając konto w którym używamy swojego adresu email.

Dlatego warto, a nawet należy korzystać z bezpiecznego protokołu HTTPS, blokującego możliwość nasłuchu (ok, nie całkiem, ale to co wycieknie do ewentualnego nasłuchującego kompletnie nie nada się do odczytania).

Bezpieczny
Bezpieczny Internet

Jeśli chcecie się dowiedzieć czy istnieje bezpieczna przeglądarka internetowa lub konto pocztowe, to zapraszam do zapoznania się z wpisem Przydatne #3 Jak zapewnić sobie anonimowość w sieci. 

Porady w jaki sposób zabezpieczyć swój komputer, antywirus, zapora, programy działające w tle – to wszystko znajdziecie we wpisie Komputer zabezpieczony

Zostaw po sobie ślad!