Prezydent państwa mozolnie pokonywał zarośniętą łąkę. Gdyby miał na sobie garnitur i lakierki, całość wyglądałaby jeszcze bardziej kuriozalnie. Szczęśliwie Vít Jedlička założył wygodne sportowe buty i robocze ubrania. Za kilka kroków, nie dość precyzyjnie wiadomo za ile, miał przekroczyć granicę i powrócić do swojego państwa. Tak się jednak nie stało.

– stajati!- usłyszał groźny rozkaz – ruke gore!

Zastosował się do poleceń, jednocześnie powoli odwracając się w kierunku zatrzymującego. Okazał się nim chorwacki pogranicznik, może i ubrany w mundur, ale nie uzbrojony i tak samo jak chwilę wcześniej prezydent, przeskakujący przez wysoką trawę.

Kawałek ziemi

Witajcie w Liberlandzie! Najnowszym państwie Europy, leżącym pomiędzy Serbią a Chorwacją, na zachodnim brzegu Dunaju. Jest to kawałek ziemi liczący sobie 7 kilometrów kwadratowych, same łąki i las (może to być trzecie, najmniejsze państwo, po Watykanie i Monako). Jeszcze kilka miesięcy temu była to ziemia niczyja, żadne państwo nie zgłaszało do niej roszczeń. Wykorzystał to pewien przedsiębiorczy Czech Vít Jedlička, członek partii Wolnych Obywateli. Uznając, że skoro ziemia jest niczyja, może tu zadziałać prawo samostanowienia i 13 kwietnia 2015 roku powołał nowe państwo – wolną republikę Liberland.

Vít oczywiście został pierwszym prezydentem nowego państwa. Dzięki mediom, Liberland zyskał międzynarodową sławę (głównie jako ciekawostka a nie wiadomość dnia, ale zawsze coś). Reakcji ze strony najbardziej zainteresowanych – Serbii i Chorwacji, nie było, bagatelizowali ten incydent. Sytuacja jednak ulega zmianie, najlepszym przykładem Chorwacja, która na granicy nieuznawanego państwa postawiła pograniczników, tym samym pokazując, że jednak z czymś tutaj graniczy.

Którędy do Liberlandu?

Skomplikowało to jednak los obywateli nowego państwa. Znacznie utrudniło to „ruch graniczny”. Przekroczyć granicę suchą stopą można tylko od strony Chorwacji. Jednocześnie ruch graniczny może odbywać się tylko na przejściach – których nie ma. Od strony Serbii dostanie się do Liberlandu nie stanowi problemu (jeszcze), jednak pogranicznicy chwytają tych, którzy „powracają” do sąsiedniego państwa. Podczas jednego z powrotów do swojego państwa Vít Jedlička został aresztowany, jednak jak sam zapewniał była to bardziej sympatyczna rozmowa niż zatrzymanie. Jednocześnie zaznaczył, że ten incydent był bardzo pomocny, gdyż rozpoczął rozmowy z lokalnymi władzami na temat otworzenia granicy i umożliwienia swobodnego ruchu w obie strony.

W tym samym czasie, kiedy dokonywał się ten „skandal dyplomatyczny” na portalach społecznościowych, planowano w jaki sposób pomóc dotrzeć do wolnej republiki. Pomysły były najróżniejsze, od funduszu na kary za przekraczanie granicy w niedozwolonym miejscu, poprzez budowę floty łodzi, które będą przekraczać Dunaj, aż po zrzuty obywateli z powietrza – tutaj sytuacja nadal jest bardzo dynamiczna.

Zalążki nowego wspaniałego bytu

Liberland posiada już swojego prezydenta, motto „To live and let live” („Żyj i pozwól żyć”), konstytucję zalążek kodeksu. Tworzone są również założenia ekonomiczne i gospodarcze, które mają zapewnić nowemu państwu rację bytu. Luźna wizja Jedlički wskazuje, że Liberland będzie zmierzać w stronę raju podatkowego. Kwestia waluty została rozwiązana w bardzo prosty sposób – akceptowane są wszystkie, również kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Nemcoin.

 W tym momencie władze deklarują, że chcą tworzyć państwo wzorowane na rozwiązaniach Szwajcarii oraz brać co najlepsze z dorobku rewolucji amerykańskiej. Ustrój ma być konstytucyjną republiką z elementami demokracji bezpośredniej.

Posiada również własne godło oraz flagę. Urzędowymi językami będzie angielski oraz czeski.

Liberland
Flaga Liberlandu
Liberland
herb Liberlandu

Paszport?

Jeśli kogoś zainteresowała wizja życia w takim państwie ma możliwość zostania jego obywatelem. Liberland prowadzi aktualnie rekrutację, trwa etap zbierania zgłoszeń. Jakie warunki należy spełnić? Najważniejsze jest przestrzeganie prawa innych ludzi do odmiennych poglądów niezależnie od rasy, pochodzenia, orientacji czy religii. Podobnie sprawa wygląda z poszanowaniem własności prywatnej, która w myśl konstytucji jest nietykalna.

Liberland nie przyjmie w szeregi swoich obywateli osób, które mają przeszłość komunistyczną, nazistowską lub inną „ekstremalną”. Również z kwitkiem odprawią osoby z wpisami do kartotek policyjnych.

Cała reszta może próbować swoich sił poprzez wypełnienie podania o obywatelstwo .Podobno wnioski złożyło już 300 000 osób, w tym 80 milionerów.

Promocje

1 maja 2015 roku odbył się pierwszy „dzień niepodległości” Liberlandu. Tego dnia, pierwsza setka gości z automatu otrzymywała obywatelstwo… taka promocja. Vít Jedlička  zaprosił również wszystkich prezydentów świata na obchody tego święta, jednak brak informacji o przybyciu gości.

Źródła

Zostaw po sobie ślad!