Intel Extreme Masters World Championship 2015.

Już 12 marca rozpocznie się jedna z najważniejszych imprez świata e-sportu. Przez cztery dni, fani Starcraft 2, Hearthstone, League of Legends oraz Counter-Strike:GO będą mogli zobaczyć rozgrywki najlepszych graczy z całego świata.


Bardzo krótka historia E-sportu

Człowiek stworzony jest do współzawodnictwa, konkurowania z innymi ludźmi. Wraz z powstaniem trybu multiplayer rywalizacja przeniosła się do świata gier. Początkowo zabawa, szybko stała się czymś więcej. Jak w każdym sporcie wykształciły się lepsze i gorsze plany treningowe, taktyki. Rozwój internetu pozwolił na poszerzenie grona przeciwników, zaczęły powstawać pierwsze ligi (np. battle.net i Starcraft). Przełom tysiącleci stał się również pewnym przełomem wśród kultury graczy.
Amatorzy zaczęli stawać się zawodowcami, pojawili się sponsorzy, duże turnieje, zawodowe ligi a co za tym idzie, pieniądze. Pomiędzy rokiem 2000 a 2010 z dziesięciu turniej zrobiło się ich 260, w tym te największe Intel Extreme Masters (IEM), World Cyber Games (WCG). W roku 2006 odbył się pierwszy turniej, w którym łączna pula wszystkich rozgrywek wyniosła milion dolarów.

Do popularyzacji e-sportu przyczyniła się również sieć telewizyjna. W Korei powstały kanały, zajmujące się relacją rozgrywek lig e-sportowych. Również w internecie rozpoczęto publikowanie i streamowanie gier. Kamieniem milowym było powstanie kanału Twitch.tv, gdzie każdy gracz może pokazywać swoje rozgrywki.

W 2014 roku League of Legends World Championship, impreza odbywająca się w Korei Południowej zgromadziła 40-tysięczną widownię, nie licząc oglądających przez internet.


W miarę krótka historia Intel Extreme Masters

Jest to seria międzynarodowych turniejów e-sportowych. Początkowo były to rozgrywki w Europie. W 2006 roku rozszerzono pomysł o Amerykę Północną a od roku 2008 również Azję. Finały odbywają się w wyznaczonych miastach świata. Już od 2 lat, Katowice są jednym z nich. Kwalifikacje do finałów podzielone są na regiony (NA/EU/Asia). Gracze, którzy przeszli pomyślnie kwalifikacje, zapraszani są na finały.

Podczas mistrzostw w Katowicach, w roku 2014 na trybunach pojawiło się 75 tys widzów, 650 tysięcy oglądało zmagania przez internet.


Polska reprezentacja

IEM

Oczywiście należy kibicować naszym. W CS:GO do obrony tytułu mistrzów staną Polacy z drużyny Virtus Pro. W tamtym roku w finale pokonali 2:0 uchodzącą za najlepszą na świecie szwedzką drużynę Ninjas in Pyjamas Gaming, zgarniając 100 tys dolarów, pokaźny puchar i oczywiście tytuł.

IEM


 

Wśród drużyn zakwalifikowanych do finałów „Intel Challenge” (czyli kobiecej ligi CS:GO) znalazły się i nasze dziewczyny z ALSEN-Team

  • Alina „Ariina” Duraj
  • Julia „bullet girl” Kurzynska
  • Patrycja „lui” Goszczyńska
  • Izabela „vorti” Patryka

IEM
gambit-gaming.com

W rozgrywkach Leaguage Of Legends w drużynie „Gambit” zobaczymy

  • Sebastiana „niQ” Robaka

Komentatorzy

IEM
SC TEAM
IEM
LOL TEAM

Co oprócz rozgrywek

Jak co roku, odbędzie się konkurs Cosplay na najciekawszy kostium. Sama idea Cosplay sięga do kultury japońskiej i przebierania się za postacie znane z gier komputerowych, mangi, anim i filmów. Polega na przygotowaniu kostiumu a następnie wcieleniu się w bohatera. Konkursy Cosplayowe stają się stałą pozycją w imprezach e-sportowych.

Dostępny będzie sklep ESL, świetne miejsce do zaopatrzenia się w pamiątki z imprezy.


Gdzie oglądać

Oczywiście najlepiej na żywo. Turniej odbędzie się w Katowicach. Scena główna w Spodku, pozostałe rozgrywki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Załączam udostępnione przez IEM mapy dojazdu jak i samej imprezy.

IEM
Plan dojazdu na IEM     esl.eu

 

Osoby, które nie będą mogły wspierać naszych na żywo, będą miały dostęp do rozgrywek przez kanały Twitcha i esl.tv. Powtórki będą stopniowo udostępniane na kanale youtube IntelExtremeMasters oraz ESL

 

 

Udostępniona została specjalna aplikacja, pozwalająca na śledzenie wydarzeń podczas IEM Katowice, dzięki niej będzie można sprawdzać wyniki rozgrywek, godziny konkretnych meczy, informacje o drużynach i konkretnych graczach.

IEM
http://www.eslgaming.com/ – IEM APP

 

Zostaw po sobie ślad!