Październik 2016 – miesiąc się skończył więc pora na cykliczny zbiór filmów z sieci. Tym razem w ofercie – dokument o zmianach klimatycznych na Ziemi, bieganie po dachu i dumne bycie prezydentem Rosji. Granie na butelkach, czytanie obcym dzieciom i przyklejanie karteczek na tablicy. W bajkach – smutna opowieść o szeryfie i animowana wizja książki Kapuścińskiego. Im bliżej końca tym niebezpieczniej – dowiemy się co dzieje się w Szwecji, jak smakuje ludzkie mięso i jak powinno jeździć się na rowerze.


Czy czeka nas koniec [ 01:40:58]

National Geographic wyprodukowało oraz udostępniło za darmo w sieci film „Before the flood” (o barwnym, wręcz artystycznym tłumaczeniu „Czy czeka nas koniec?”). Wszyscy już o tym napisali oraz podzielili się linkiem na portalach społecznościowych ALE ja miałem to odłożone wcześniej (dobra dobra).

Film jest dokumentem zmian na naszej planecie – opowiedzianym przez aktora a jednocześnie „wysłannika pokoju” ONZ – Leonarda diCaprio. Film jest ważny, porusza kwestie o których warto myśleć i rozmawiać.

Warto jednak mieć również gdzieś z tyłu głowy, że został on wyemitowany chwilę przed wyborami w USA. W filmie ukazują pozytywny obraz Baraca Obamy (wybranego z ramienia partii demokratycznej), którego finansowo i medialnie wspiera Leonardo. Żeby dopełnić całości – kandydatem partii republikańskiej jest Donald Trump, nie angażujący się tak w walkę z efektem cieplarnianym.

Jednak nie zmienia to faktu, że warto obejrzeć ten film – aby zbudować sobie własne zdanie.

Rooftop Escape [03:34]

A jak nas ochroniarz grzecznie poprosi to z dachu schodzimy tak.

Putin Style [02:27]

Powiedziałbym, że ja też tak podróżuję z domu do pracy…. ale jednak.. tak trochę… inaczej.

Bottle Drum [04:49]

Widziałem ich występ na żywo i niestety nagranie nie oddaje „mocy”, co nie zmienia faktu, że fajnie im to wychodzi. Niemiecki zespół śpiewający na butelkach – bo jak się umie to muzykę można wykonywać na wszystkim. Jak przypadło do gustu to zapraszam do obejrzenia występu „śpiewających śmieciarzy”

Poczyta mi Pan książkę? [03:02]

Dwa eksperymenty społeczne – pierwszy to czy poczytałbyś gdyby zaczepiłby Ciebie obcy chłopiec? (Podpowiedź – można zdobyć dużo podziwu w oczach wybranki).

O naszych błędach w demokracji [24:28]

Wystąpienie Jakuba Wygnańskiego, prezesa Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” podczas konferencji PDF Personal Democracy Forum.

Nie mamy już kontroli nad technologią – w sensie społecznym, politycznym. Mamy możliwości do rozwoju technologii, robimy to w spektakularny sposób jednak z taką prędkością nie nadąża rozwój naszego podejścia do niej. Nie mamy czasu na wyrobienie właściwych wzorców, podejścia, zachowania. Nie zmieniamy się tak szybko jak robi to technologia.

” Coś co nie kosztuje, nie ma wartości […]. Nie jestem pewien czy Solidarność zdarzyłaby się w czasach Facebooka […] Koniec końców liczy się to, kto ma odwagę stać na ulicy. Nikt nie boi się klikaczy”

Jedna osoba może zmienić świat [02:57]

Drugi eksperyment związany jest z akcją „Szlachetna paczka”. Wolontariusze wypisywali imiona osób, którym pomogli. Mała cegiełka a rezultat….. zapraszam!

Another day of life (Jeszcze dzień życia) [03:39]

Ryszard Kapuściński w swojej książce „Jeszcze dzień życia” opisał trzy miesiące w mieście Luanda, chwilę przed zakończeniem wojny domowej w Angoli w 1975 roku. Książka jest bardzo osobista. Nie mówi o wojnie, walczących stronach ale o zagubieniu, niepewności, niewiadomej czy dożyje się kolejnego dnia. Autor doświadczył chwil, gdy śmierć była prawie pewna… i każdego kolejnego dnia mówił  z ulgą „O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą”.

Studio „Platige Image” zapowiedziało film na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Pierwotnie premiera miała być w 2015 roku, teraz mówi się o 2017.

Twardowsky 2.0 [20:20]

Kolejne przygody bohaterskiego Twardowskiego, polecam!

Mały szewc [05:32]

Żeby nie było, że same mroczne i smutne animacje w tym miesiącu.

Czego nie mówią nam o Szwecji [18:42] [Język angielski]

Paul Joseph Watson należy do tych dziennikarzy, którzy nie idą zgodnie z wytycznymi głównego nurtu wiadomości. Znany jest z ostrych wypowiedzi – tym razem również nie bawi się w poprawność. Opis filmu ręki autora

„Szwecja zalegalizowała flagę Państwa Islamskiego i oferuje powracającym terrorystom opiekę socjalną oraz zakwaterowanie. Czy będzie to pierwszy kraj w Europie, który w XXI wieku ogłoszony zostanie kalifatem.

Rozmawiam z „The Angry Foreigner” – imigrantem z Bośni żyjącym w Szwecji. Poruszamy temat jak muzułmańscy imigranci zmieniają ten kraj.”

Jak smakuje ludzkie mięso? [19:49]

Kanibalizm, jedno z największych tabu w historii świata. Skąd się wzięło słowo „kanibalizm”, jak smakuje ludzkie mięso i z czym najlepiej je podawać.

What’s on your mind [02:35]

A jak wygląda Twoje „prawdziwe” życie?

Z górki na pazurki [03:52]

Tak na koniec

Październik 2016 – to wszystko w tym wydaniu. Zapraszam również do wcześniejszych serii „oglądania”

Zostaw po sobie ślad!