Palcem po mapie # 1 – jest to nowa kategoria na Linkowskazie, skupiająca się na zbiorach ciekawych, zaskakujących, zmieniających punkt widzenia albo zwyczajnie pięknych map z całego świata i dotyczących wszystkiego i wszystkich. Zapraszam!

 

Dwujęzyczna Polska

Gminy w Polsce, w których wprowadzono dodatkowe nazwy w językach mniejszości

mapie # 1
Źródło: By Aotearoa – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7056918

Linie kolejowe w Afryce

Sieć kolejowa w Afryce, stan na rok 2011. Szary kolor – linie nieużywane lub używane tylko do przewozu towarów. Warto dodać, że w czasach kolonialnych sieć ta była o wiele bardziej rozbudowana.

mapie # 1
Źródło: joemonster.org

Zobacz również: Pamięć Ziemi – ślady ludzi na naszej planecie. Poligon nuklearny, napis widziany z kosmosu, pole bitewne z I wojny światowej. Zapraszam


Druga pod względem wyznania religia w danym kraju

O ile dominująca religia w poszczególnych krajach raczej nie zaskakuje o tyle przedstawienie drugiego wyznania już to potrafi.

Czerwony: Chrześcijaństwo, Zielony – Islam, Niebieski – Judaizm, Pomarańczowy – Hinduizm, Fioletowy – Buddyzm, Brązowy – miejscowe, Różowy – Inne, Jasny fiolet – Shinto

mapie # 1
Źródło: imgur.com

Miasta liczące sobie ponad 1000 mieszkańców

Ciekawe zestawienie, mówiące dużo o dawnych granicach (np. Kongresówka), szlakach komunikacyjnych oraz strukturach społecznych (przewaga mieszczaństwa, chłopstwa, szlachty). Współczesna mapa a tyle w niej historii.

mapie # 1
Źródło: joemonster.org

Przeczytaj również o największej tamie na świecie, jej wybudowanie miało wpływ na całą naszą planetę. Zapora Trzech Przełomów


Zasięg występowania lwów – dawniej (czerwony) oraz dzisiaj (niebieski)

Smutne dane pokazujące jak bardzo wyniszczyliśmy naszą planetę. Współcześnie w Afryce żyje około 20 000 lwów (sto lat temu było ich prawie 200 000). Szacuje się, że jeśli nic się nie zmieni to za 10 lat będzie ich o połowę mniej.

mapie # 1
Drzewa na świecie 

A jest ich podobno 3 041 173 150 000

mapie # 1
Źródło: nature.com

Gęstość zaludnienia w Egipcie

Nil, rzeka życia

mapie # 1


Przeczytaj również: O podziemnym mieście w Turcji, wykutym w skale, z własnym systemem klimatyzacji, wodą, szkołą, kaplicą i stajniami. Derinkuyu podziemne miasto


Mapa przedstawiająca zróżnicowanie gatunkowe na świecie

Podobno współcześnie żyje nawet 1,3 miliona gatunków zwierząt. Naukowcy jednak dopuszczają, że mogą się całkiem poważnie mylić w tym temacie. Poniższa mapa pokazuje również, dlaczego z wszystkich sił powinniśmy bronić lasów deszczowych.

mapie # 1
Źródło: savingspecies.org

Metal w Europie

Liczba kapeli metalowych przypadających na milion mieszkańców, ciekawa chociaż nie mam bladego pojęcia czemu to się tak rozkłada..

mapie # 1

Produkcja wiśni na świecie

Polska jest na pierwszym miejscu pod względem produkcji wiśni (oraz porzeczki, aronii, borówki amerykańskiej i jeszcze wielu innych). Jednak patrząc na mapę rodzi jedno, fundamentalne pytanie… A Japonia??

(Sprawdziłem: W Japonii kwitnie Sakura – niby wiśnia.. a nie wiśnia)

mapie # 1
Źródła: pl.wikipedia.org

Zapraszam również do przeczytania wpisu o największej aglomeracji miejskiej w Chinach – Miasto po chińsku


Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Naukowcy z grupy badawczej Moovel Lab użyli specjalnego algorytmu w celu wyznaczenia dróg zgodnie ze starożytnym powiedzeniem.

Około pół miliona dróg w Europie rzeczywiście to robi.

mapie # 1

Jednak albo wyniki są poważnie naciągane albo nazwa Rzym ma coś w sobie bo ten sam algorytm został zagoniony do wyznaczenia dróg prowadzących do kilku miejscowości w USA o pięknej nazwie „Rzym”. Rezultaty, proszę bardzo

mapie # 1

Źródło: Newsweek

Emigracja w Europie

Mapa przedstawiająca jaki procent społeczeństwa w danym kraju stanowią imigranci.

mapie # 1
Palcem po mapie # 1 – jakubmarian.com

Tyle w pierwszym wydaniu Palcem po mapie # 1, mam nadzieję że przypadły Wam do gustu i nowa kategoria szybko wpasuje się w całą stronę. Jeśli macie jakieś ciekawe własne zbiory, odkrycia to podzielcie się proszę w komentarzach. Zapraszam do do nowszego numeru serii – TUTAJ – Palcem po mapie # 2

Zostaw po sobie ślad!