Najwyższe pomniki, rzeźby wykonane rękami człowieka – w ostatnich latach zmienia się to błyskawicznie. Dziesięć (aktualnie) najwyższych pomników powstało w latach 1989-2009, więc tworzenie spisu w postaci top 10 nie ma większego sensu – za kilka lat będzie to nieaktualne. Z tych najwyższych wybrałem kilka, które cechuje coś oryginalnego. Oczywiście, jest ich o wiele więcej i już odłożyłem kilka na część drugą. Jednak teraz, zapraszam do przeczytania części pierwszej!


Mount Rushmore / Góra Rushmore

USA, Góry Czarne

Góra Rushmore leży w Górach Czarnych w Dakocie Południowej. W latach 1927 – 1941 stała się wielkim placem budowy. Celem było wykucie w skale czterech głów prezydentów, którzy w wyjątkowy sposób odznaczyli się podczas swojej kadencji. Znaleźli się tam George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt oraz Abraham Lincoln. Każda głowa liczy sobie 18 metrów wysokości.

Pomysł stworzenia czegoś monumentalnego pojawił się w głowie historyka, Doane’a Robinsona. Chciał on w ten sposób rozbudzić ruch turystyczny w Południowej Dakocie – udało się, co roku okolica odwiedzana jest przez kilka milionów ludzi.

rzeźby
foto: faungg’s photos

Początkowo Thomas Jefferson miał znaleźć się z drugiej strony Washingtona, jednak podczas prac okazało się, że skała jest marnej jakości więc przesunięto prezydenta na drugą stronę. Ślady prac we wcześniejszym miejscu zostały zamaskowane, tak aby nie odciągały uwagi od dostojnych głów.

Potomkowie Indian uważają rzeźbę za obrazę ich kultury, gdyż została zbudowana w świętym dla nich miejscu, dodatkowo na ziemi, wydartej siłą ich przodkom. Odpowiedzią na pomnik prezydentów jest oddalona o 15 kilometrów rzeźba Dzikiego Konia (w budowie).


Crazy horse / Dziki Koń

USA, Góry Czarne

W czerwcu 1948 roku, w Dakocie Południowej na jednej z gór czarnych doszło do wybuchu. Nie był to jednak początek erupcji wulkanu lecz kontrolowana eksplozja dynamitu, przeprowadzona przez mężczyznę o dziwnie brzmiącym imieniu i nazwisku. Był to syn polskich imigrantów, Korczak Ziółkowski (na oficjalnej stronie budowy pomnika jest informacja, jak wymawiać poprawnie imię rzeźbiarza [core-chalk jewel-cuff-ski]). Ziółkowski kilka lat wcześniej brał udział w tworzeniu wspomnianej wcześniej rzeźby Mount Rushmore. Zdobył tam szlify w obsłudze ładunków wybuchowych oraz poznał kilku przywódców indiańskich. Ci zwrócili się do niego z pytaniem, czy nie zechciałby podjąć się wykucia pomnika, który będzie oddawać honor ich współplemieńcowi.

My, wodzowie, chcielibyśmy by biały człowiek wiedział, że czerwony człowiek też ma swoich bohaterów

Polak wykupił szczyt góry od rządu USA, sprzedając swój własny dom. Przeprowadził się na plac budowy i rozpoczął wykuwanie największej rzeźby w historii.

rzeźby
„Jeszcze sporo pracy przed nami” foto: Jim Bowen

Prace trwały do 1982 roku, kiedy to odszedł Korczak Ziółkowski. Po jego śmierci stery przejęła jego żona, Ruth. Została szefową fundacji, opiekowała się sklepikiem i muzeum pod budową. Również dziesięcioro dzieci Korczaka czuło misję ojca, pomagało i nadal to robi, asystując przy budowie.

Odrobina statystyk – gdy prace zostaną ukończone, to pomnik będzie mieć 195 metrów długości i 171 wysokości. Głowy prezydentów wykuty w Mount Rushmore liczą sobie 18 metrów wysokości. Samo oko konia będzie mieć 9 metrów.

rzeźby
Rzeźba przedstawiająca skończony pomnik oraz sam „plac budowy” foto: Steven Coutts

Warto również dodać, że budowa pomnika od samego początku finansowana jest przez prywatne pieniądze. Ziółkowski stwierdził, że przyjęcie pieniędzy od rządu USA będzie obrazą dla Indian.


Przeczytaj również: skąd wziął się zwyczaj prima aprilis, czemu mówimy „wyskoczył jak filip z konopii” i czemu mówimy „Włochy” – Ciekawostki 2


Chingis-chan

Mongolia, Tsonjin Boldog

Mongolia, miasteczko oddalone o 54 kilometry od stolicy, Ułan Bator. Jedna z nielicznych osad w mongolskim stepie, leniwa, nie wyróżniająca się niczym oprócz jednej budowli. Na dachu budynku znajduje się 40 metrowy, stalowy pomnik twórcy potęgi mongolskiej, Chingis-chana na koniu.

Statua została oddana w 2008 roku. Zwiedzający mogą dostać się do środka windami umieszczonymi w ogonie konia a następnie przejść do punktu widokowego umieszczonego na głowie zwierzęcia.

rzeźby
Chingis Chan znowu na koniu foto: Steffen Wurzel

Wybranie tego miejsca nie jest przypadkowe. Według legendy, tutaj Chingis-chan odnalazł złoty bat, który miał być sygnałem dla niego, że ma stworzyć imperium. Sam posąg skierowany jest na wschód, mongolski bohater spogląda na miejsce swojego urodzenia.


Matka Ojczyźniana Wzywa

Rosja, Wołgograd

Pomnik postawiony ku czci poległych obrońców w bitwie o Stalingrad. Znajduje się na wzniesieniu, o które trwały bardzo ciężkie walki oraz na którym aktualnie znajduje się cmentarz prawie 35 tysięcy poległych. Wzorowany na antycznej Nike, kobiety z uniesionym mieczem.

W 2008 roku został zaliczony do jednego z siedmiu cudów Rosji.

rzeźby
foto: Martha de Jong-Lantink

Początkowo pomnik miał mieć maksymalnie 36 metrów, jednak Nikita Chruszczow nakazał powiększenie go 87, tak by był najwyższy na świecie, w tamtym czasie. Chruszczow bardzo lubił nakazywać tworzyć rzeczy ogromne – patrz Bomba Car

Pomnik pracuje, szczególnie fundamenty, które przesuwają się wraz ze zmianami wód gruntowych. W 2009 roku stwierdzono, że pochylił się o 20 centymetrów. Dalszy proces doprowadzi do zawalenia się tek 8000 tonowej budowli.


Przeczytaj również: Czemu pokazujemy środkowy palec a nasi żołnierze salutują tylko dwom Historia gestów.


Cesarze Yan i Huang

Chiny, Zhengzhou

Chińczycy również mają swoich bohaterów wykutych w skale. Są to cesarze Chin Yan Di oraz Huang Di, legendarni protoplaści Kraju Środka. Pomnik budowano 20 lat i ukończono w 2007 roku. Liczy sobie 106 metrów wysokości.

rzeźby
foto: V.T. Polywoda

Laykyun Sekkya

Mjanma(Birma) Monywa

Drugi pod względem wysokości pomnik świata (2015), liczący sobie 129 metrów, razem z podstawą. Przedstawia Gautamę Buddę. Jest to część kompleksu religijnego, w jego skład oprócz stojącej rzeźby wchodzi jeszcze leżący Budda oraz w przyszłości – leżący na plecach.

rzeźby
foto: Patrik M. Loeff

Podobno w okolicy znajduje się ponad 1000 posągów Buddy oraz specjalne bananowce z ukształtowaną twarzą..Buddy


Przeczytaj również: Czemu banan tak się nazywa, kim był Oscar a kim Pulitzer. Co starożytni mają wspólnego z plombami – Ciekawostki 1


Budda z Lushan

Chiny, Zhaocun

Najwyższa rzeźba na świecie, licząca sobie w całości (z cokołami) 208 metrów. W linkach na niedzielę 10 podawałem spis najwyższych budynków świata, jeszcze trochę pomnikom brakuje, ale… Pałac Kultury i Nauki ma 237 metrów, już tuż tuż.

rzeźby
foto: Zgpdszz

Budowę rozpoczęto w 1997 roku a ukończono w 2008. Wewnątrz znajduje się klasztor. Co ciekawe, w źródłach angielskojęzycznych trudno odszukać więcej niż szczątkowe informacje na temat tego posągu. rzeźby

Zostaw po sobie ślad!