86 Linki na niedzielę! W tym tygodniu – nie tylko ludzie robią sobie selfi, śladami świętego Jakuba oraz wizyta w Katalonii. Tradycja naszych górali oraz gra na bębnach. Historycznie o dyktatorach – prywatne życie Stalina i polowanie na Hitlera. Moc trzęsienia ziemi widziana z powietrza oraz cichy zabójca, cukrzyca. W wywiadach Maciej Stuhr opowie o swoich gustach filmowych a Teresa Bancewicz o tym, jak to jest autostopowiczką. W technologii będzie o dronach, stadzie dronów oraz o nowym systemie nawigacji. Dodatkowo – top 10 najlepszych seriali 2016 roku i kwestia odbioru dzieci z przedszkola. Linki na niedzielę 86, zapraszam!

86 Zdjęcia

Myślicie, że tylko ludzie potrafią sobie sami robić zdjęcia? via Bored Panda

Podróże

Camino de Santiago, droga świętego Jakuba- chyba najsłynniejszy szlak pielgrzymkowy w Europie. Prowadzi do grobu świętego znajdującego się w Santiago de Compostela.

Wraz z paszportem wręczają listę alberg na drodze do Santiago wraz z ich adresami i numerami telefonów. Z nią i mapą można dzień wcześniej ustalić dokąd nazajutrz będzie się szło. W biurze obowiązkowo należy również kupić przegrzebek, czyli muszlę będącą od wieków symbolem camino (w średniowieczu pielgrzymi, by udowodnić odbycie pielgrzymki udawali się nad Atlantyk i stamtąd zabierali licznie tam występujące muszle na pamiątkę). Sam ponadto zaopatrzyłem się w kij pielgrzymi i solidną, plastikową butelkę na wodę, która wytrwała ze mną aż do końca. Tak więc kapelusz na głowę i w drogę – do pierwszej albergi.

Praktyczne informacje jak się wybrać, ile czasu zajmuje przejście szlaku oraz jak to wygląda finansowo.

 Camino, czyli Droga św. Jakuba

64

„Dzień dobry Katalonia” to kadry głównie z Barcelony, Montserrat i Sitges kręcone porankami, o wschodzie słońca.

Do przeczytania

Góralska kultura ze swoimi na pozór anachronicznymi wartościami wydaje się płynąć pod prąd współczesności. Pewnie dlatego, że ufa temu, co niezmienne.

Dziewczęta w Bukowinie wciąż szyją gorsety. Białe na wesele, czarne na pogrzeby, zielone na Zielone Świątki, a czerwone na niedzielę. Zaś panna młoda, zanim powie „tak”, uszyje swojemu lubemu białą koszulę na znak, że odtąd będzie należał do niej, a nie do matki. Szyją gorsety od z górą 150 lat, odkąd zbój Mateja przywiózł na Podhale pierwszy dla swojej kochanki – Kacki. Robią to, bo niektóre sprawy się przecież odmienić nie mogą. Jak co roku Stanisław Skowyra z Brzegów ustawi przed swoim domem w Brzegach polowy ołtarz z krzyżem naturalnej wielkości, a kiedy będzie ten krzyż niósł, weźmie go pod pachę. Bo nie uchodzi, żeby człowiek brał krzyż na ramię, tak jak Bóg.

To co ważne

Do posłuchania

Historia

Stalin w wolnym czasie uwielbiał podróżować. Zbierał płyty z muzyką oraz książki (potrafił przeczytać nawet 500 stron dziennie). Był również nocnym markiem i chcąc czy nie, cała administracja kraju również musiała się przestawić na taki tryb.

Posiadał dom pod Moskwą, apartament w stolicy oraz oczywiście pokoje na Kremlu. Według zachowanych dokumentów otrzymywał ogromne pensje – jako premier i pierwszy sekretarz. Co ciekawe, przy tych wszystkich dobrociach i ogromnym majątku – nie przywiązywał większej uwagi do swoich ubrań.

Jak wyglądało prywatne i oficjalne życie Józefa Stalina? Co lubił jeść, gdzie jeździć na wakacje oraz czy lubił wypić?

Prywatne życie Józefa Stalina

64

Było o Stalinie to do kompletu dodamy Historię Bez Cenzury i Adolfa Hitlera.

Reklama

Nauka

W listopadzie 2016 roku w Nowej Zelandii zatrzęsła się ziemia. Dno oceanu podniosło się o kilka metrów. W jego wyniku zmianie uległa linia brzegowa oraz ukształtowanie południowej wyspy. Sam uskok, przechodzący dokładnie pod wyspą bardzo mocno się odcisnął na znajdującej się na powierzchni infrastrukturze.

Spektakularne skutki trzęsienia ziemi

64

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że cukrzyca to choroba, która bierze się od zbyt dużej ilości zjadanego cukru i Cię nie dotyczy to obejrzyj ten materiał. Zapamiętaj objawy, bo może to uratować życie Twoje i innych.

Wywiad

Ciekawy wywiad z Teresę Bancewicz, może najstarszą autostopowiczką w Polsce. Jako dziecko zahartowała się do życia w trudnych warunkach, najpierw handel po wioskach z mamą, potem wojna. Gdy miała już swoją rodzinę to z dziećmi wsiadała w pociąg i ruszała w świat, pod namiot.

Przemiany ustrojowe, utrata pracy, śmierć syna, depresja – to wszystko złożyło się na to, że zapakowała plecak, pożyczyła śpiwór, pieniądze, nawet buty i ruszyła – jako pierwszy cel, Skandynawia.

Dojechałam do Olsztyna, była noc. Szukałam adresu, pod którym mieszkała moja przyjaciółka. Zapytałam o drogę mężczyzn, którzy stali na ulicy i sobie popijali. Jak się dowiedzieli, że przyjechałam autostopem, od razu wzięli ode mnie plecak. Nie oponowałam, choć widziałam, że są wstawieni. Odprowadzili mnie pod same drzwi i czekają. – A jak przyjaciółki nie ma albo nie usłyszy? – mówią. – W razie czego już mamy dla pani nocleg. Na szczęście przyjaciółka była w domu. Przenocowałam u niej.

Polska królowa autostopu

64

Maciej Stuhr opowiada Wam o swoich filmowych fascynacjach

Do obejrzenia

Jeśli szukacie inspiracji serialowych to zapraszam do top 10 najlepszych w 2016

Zapraszam również do seriali na zimowe wieczory 2016 oraz wyboru seriali historycznych

Technologia

Po latach tworzenia (i wielu wypadkach) unijny system nawigacji satelitarnej Galileo nareszcie osiągnął stan, w którym może funkcjonować. Galileo jest cywilną alternatywą dla amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS.

Docelowo pełną sprawność Galileo będzie miało w 2020 roku – wtedy w przestrzeni znajdzie się 30 satelit (w tym momencie jest minimalna liczba – 18 ).

Galileo już teraz jest najbardziej precyzyjnym systemem nawigacji na świecie. Jest również dużo mocniejsze – dzięki czemu sygnał dotrze do budynków i tuneli. Warto jednak wspomnieć, że Chiny oraz Indie budują swoje własne systemy.

Europa ma najbardziej precyzyjny system nawigacji na świecie

64

Wiadomość opisana została komentarzem „Skynet coraz bliżej” i coś w tym jest. Pentagon testuje właśnie używanie stada dronów. Z myśliwców wypuszczone zostały 103 maszyny. Dostały zadanie do wykonania i tyle.
103 oddzielne maszyny pracują jako jeden organizm – wspólnie się komunikują, szukają rozwiązania i wykonują powierzone zadanie. Trochę ciarki przechodzą, gdy się ogląda film ze stadem dronów.

Pentagon przetestował wielkie stado dronów

Cytat # 86

Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci skurwiele umierali za swoją.

George Patton

Na koniec

86


Opublikowane w tym tygodniu na Linkowskazie: W jego imieniu obalano prezydentów, dokonywano przewrotów, brutalnie przejmowano spółki a nawet zabijano. Banan narzędziem podboju świata.


To wszystko w 86 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

Zostaw po sobie ślad!