W najnowszych 83 linkach na niedzielę – najlepsze zdjęcia roku 2016 (konkurs National Geographic). Podróże w tym tygodniu krajowe – najdłuższy blok w Polsce i Podkarpacie uchwycone w filmie. Do przeczytania – o biznesie jakim stało się wspinanie na najwyższe góry świata i o niesamowitym świętym. Historia – Polacy, którzy walczyli w Afganistanie i Europa – jak zmieniała się przez wieki. W wywiadach znajdziecie wróżbitę macieja. Technologia skupi się na ciekawych miejscach na serwerownie i o sztuce lądowania helikopterem. Wikipedia to klątwa pewnego faraona a film – o wojnie domowej podczas… wojny domowej. Jaki kształt ma wszechświat i czy tylko my potrafimy rozpalić ognisko – to w sekcji naukowej. Na sam koniec… zrobimy ozdoby na choinkę. Linki na niedzielę 83, zapraszam!

Zdjęcia

Zwycięzcy konkursu National Geographic – zdjęcie roku 2016.

Podróże

Jest trzecim najdłuższym blokiem w Europie, liczy sobie 860 metrów. 1789 mieszkań jest domem dla 5990 osób, wzdłuż budynku rozlokowane zostały trzy przystanki a dookoła niego wytworzył się specyficzny mikroklimat. Ma 11 pięter wysokości i hektar dachu… świetny punkt widokowy.

Każda klatka schodowa (120 mieszkań) tworzy mniejszą społeczność. Ludzie znają się po sąsiedzku, powstały społeczne więzi, choć mogłoby się wydawać, że każdy lokator jest z innej bajki. To przeczy stereotypowi, że skala nieludzka.

Tu każda klatka to mała wieś

64

Było Podlasie (tutaj do nadrobienia) to teraz pora na Podkarpacie.

Do przeczytania

Aby wspiąć się na najwyższą górę świata należy zapłacić od 10 do nawet 25 tysięcy dolarów opłaty państwowej. Do tego dochodzi koszt zwierząt wnoszących zaopatrzenie, ludzi, którzy zabiorą je na swoich plecach gdy zwierzęta już nie będą mogły. Nie można również zapomnieć o zabezpieczeniu, 5000 dolarów opłaty za śmieci. Jeśli przyniesiesz je ze sobą to zostaną zwrócone. Problem w tym, że jeśli ktoś z twojej grupy zginie i zostanie na górze, to również potraktują go jako „coś zostawionego”.

I tutaj dochodzimy do najważniejszego – śmierci w górach. Zdobycie Mount Everest stało się kolejnym odznaczeniem, które mogą zdobyć najbogatsi. Za duże pieniądze zostaniesz tam wniesiony i zniesiony.

Popularyzacja zdobywania najwyższych gór świata, brak doświadczenia, kondycji, wiek – wszystko to powoduje, że ostatnie lata były bardzo tragiczne. Choroba wysokościowa, odmrożenia, samotność. Wszystko to powoduje, że szlak usiany jest tymi, którym się nie udało.

Droga umarłych

Zapraszam również do przeczytania książki o wyprawie po ciała himalaistów, którzy zginęli podczas powrotu ze szczytu góry Broad Peak. Opisałem ją w styczniowych inspiracjach 2016 roku oraz polecałem w ciekawych książkach, które czekają. 

64

Św Maksymilian Kolbe poświęcił swoje życie za Franciszka Gajowniczka, ojca rodziny. Gdy dowiedział się, że przyjdzie mu umrzeć, że nie zobaczy swojej rodziny w bezsilności padł na kolana na placu obozu koncentracyjnego i zaczął płakać. Jednak zobaczył się ze swoją żoną i dziećmi. Swoje życie za niego ofiarował zakonnik, Maksymilian Kolbe.

Przywołany tutaj artykuł opowiada o tym, jakim świętym jest Maksymilian i o tym, że jak już coś robi – robi to na maksymalne możliwości.

Warto przeczytać! Hardkorowy Maksiu

Do posłuchania

Historia

Gdy w 1971 roku Armia Czerwona wkroczyła do Afganistanu porzucili swoje dotychczasowe życie na emigracji i ruszyli walczyć ze swoim największym wrogiem – komunizmem. „Polscy mudżahedini” Jacek Winkler, Lech Zondek i Andrzej Skrzypkowiak. Alpinista, komandos i awanturnik, wszyscy tęsknili do ojczyzny, nawet Ci, którzy wychowali się poza jej granicami. Wszyscy również ruszyli walczyć z komunizmem – nawet w obcym kraju, innej religii i wbrew niektórym z tych, którym pomagali.

Dwóch zginęło w Afganistanie, jeden umarł w Polsce. Polscy mudżahedini

64

Pół tysiąca lat w 10 minut – Europa + okolice oraz jak zmieniały się flagi państwowe w Europie (1444-2015) „Czyli jak zamieniliśmy wizerunki rycerzy, gryfów, orłów i smoków na prostokąty”


Przeczytaj również „Historię hymnów”. Dlaczego w każdym zakątku świata śpiewa się hymn Wielkiej Brytanii, czemu w USA śpiewa się o „Gwiaździstym sztandarze” i ile tysięcy propozycji nowego hymny otrzymały władze w Chinach 


Reklama

Technologia

75 pomieszczeń na sześciu poziomach. Wszystko wybudowane w opuszczonej kopalni na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Nie, to nie jest odkryty niedawno projekt z okresu II wojny światowej – to nowa inwestycja firmy IBM. Właśnie w takim miejscu zdecydowali się na wybudowanie swojego centrum danych. Niska temperatura oraz dostęp do odnawialnych źródeł energii gwarantują od 30 do nawet 60 procent niższy koszt budowy w porównaniu ze standardowym centrum.

Współcześnie centra danych potrzebują około 30 GW prądu, około 1,4% zapotrzebowania całego świata. Podobna wartość potrzebna jest aby zasilić wszystkie gospodarstwa domowe we Włoszech.

Podobne serwerownie powstają na Islandii, zasilane źródłami geotermalnymi i hydroelektrowniami. Apple zasila swoje systemy z wielkich farm słonecznych a Microsoft serwery… topi. W specjalnych kontenerach oczywiście.

Big Data na zielonym prądzie

64

„… a helikopterem podczas sztormu ląduję tak”

Wikipedia # 83

W kilka miesięcy po otworzeniu grobowca Tutanchamona umarł nagle George Herbert, jeden z odkrywców. Osiem lat później z grona osób, które brały udział przy otwieraniu pozostał tylko drugi kierownik Howard Carter. Czyżby rzeczywiście spadł na nich gniew zmarłego faraona?

Klątwa Tutanchamona

Wywiad

Inne ciekawe wywiady w „20m² Łukasza”:

64

Wywiad z kibolem. O pieniądzach, nietykalnych, bojkotach. Po co właściwie chodzą na mecze i jak wygląda ich dress code….

Ubierasz się w strój sportowy, żeby szybciej gonić lub uciekać?
To zależy. Powiedzmy, żeby lepiej się odnaleźć w awanturze. Ale kibole też mają swój dress code. Są takie firmy jak Pit Bull, Bad Boy, Ofensywa, Everlast. I wiadomo, że jak będzie awantura, to na pierwszy ogień idą goście w tych markach.

Wywiad z kibolem

Do obejrzenia

Dzisiaj wyczyny kierowców na naszych drogach.

Cytat # 83

Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.

Isaac Newton

Film

Film bazujący na prawdziwej historii (ale bardzo „ubogaconej” fabularnie) opowiadający o „wojnie domowej podczas wojny domowej”. Dezerter z wojska konfederacji wraca do domu. Staje tam do walki z wojskami zajmującymi się zdobywaniem żywności dla walczącej armii.

Szybko przyłączają się do niego kolejni dezerterzy, zbiegli niewolnicy oraz lokalni farmerzy.

Film zrealizowany w typowym patriotycznym stylu, powiewa flaga, walka o równość i sprawiedliwość, o prawo do głosowania i traktowanie każdego na równi z prawem.

Nauka

Ziemia jest nieskończona i skończona – jednocześnie. Skończona, bo jest kulą, astronauci doskonale o tym wiedzą. Nieskończoną – bo można ją okrążyć kilka razy i nigdy nie dotrze się do końca.

Jaki jest wszechświat? Tego nie wiemy, możemy snuć swoje teorie. Wiemy, że kiedyś był malutką, ściśniętą przestrzenią, która wybuchła 13,7 mld lat temu. Od tej pory wszystkie galaktyki oddalają się od siebie – wszechświat się rozszerza.

Dzięki promieniowaniu reliktowemu możemy odtworzyć wygląd „wszystkiego” jakieś 300 milionów lat po wybuchu. W porównaniu z dzisiejszym wszechświatem tamten miał rozmiar… ziarnka maku. Ale naukowcy mają potwierdzenie, że tak to wyglądało i mogą się pokusić na zgadywanie jak będzie w przyszłości wyglądać wszechświat.

To tylko wstęp do bardzo ciekawych rozważań o tym, jaki kształt ma wszechświat. Nie jest to najłatwiejsza lektura ale warto spróbować.

Nie ma granic, ale jest skończony. Jaki kształt ma wszechświat

64

Na koniec # 83

Własnoręczne ozdoby choinkowe – kreatywnie i jak ktoś lubi.

To wszystko w 83 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

Zostaw po sobie ślad!