79 Linki na niedzielę – czyli tygodniowy przegląd internetu. W tym odcinku: Korea Północna w zdjęciach, podróż do nekropolii Neapolu i piękno Nowej Anglii. Kilka porad jak przetrwać rozmowę kwalifikacyjną oraz o dwóch krajach z Afryki i ich gospodarczych historiach. Historia skupi się na dwóch grupach społecznych – mafii w Japonii i szlachcie w Polsce. Technologiczne nowinki – każdy z nas może produkować ropę naftową oraz odzyskiwanie sprawności po przerwaniu rdzenia kręgowego. Dzisiejsze wywiady skupią się na oddziale Google w Polsce. Wikipedia odpowie co spowodowało że w latach 50tych w kilka dni nawet 12 tysięcy mieszkańców Londynu zmarło. Dział ekonomiczny poruszy temat OFE i tego co się u nas wyprawia. Ciekawostki naukowe doniosą nam o zamrażaniu człowieka i błędach ewolucyjnych w naszym ciele. Na koniec będzie propozycja lekkiej komedii. 79 Linki na niedzielę, zapraszam!

Zdjęcia # 79

Michał Huniewicz przywiózł ze swojej podróży po Korei Północnej zdjęcia, które odbiegają od utartej wizji pokazywanej turystom. Ryzykując w najlepszym razie konfiskatę zdjęć przewiózł je przez granicę i opublikował na swoim blogu.

Strona autora – Michał Huniewicz

Podróże

Cmentarz Fontanelle (Cimitero delle Fontanelle) – Neapolitańska nekropolia leżąca w dawnym kamieniołomie. Znajdują się tu szczątki osób zmarłych podczas licznych epidemii, również zbyt biednych na pochówek lub zapomnianych przez bliskich.
Mieszkańcy miasta często „adoptowali” czaszki, nadając im imiona, umieszczając w specjalnych nagrobkach i odwiedzając. W zamian mieli nadzieję, że dusza wyprosi ich zbawienie. Stworzyło to klimatyczne i specyficzne miejsce, wypełnione ludzkimi szczątkami. Szacuje się, że w nekropolii może leżeć nawet 40 tysięcy ludzi, dostępna jest jednak tylko mała część. Wiele z pozostałych kości zostało zasypane i znajduje się pod nogami zwiedzających.

Cmentarz Fontanelle w Neapolu

64

Nowa Anglia – Północno wschodnia część USA, kolebka kolonializmu europejskiego, jeden z głównych ośrodków naukowych kraju oraz piękne miejsce.

Do przeczytania

W latach 70 XX wieku Zimbabwe było najbogatszym krajem subsaharyjskiej Afryki, z drugiej strony była Botswana, najbiedniejszy kraj na kontynencie i najprawdopodobniej i świecie. Minęło 40 lat i…. Zimbabwe jest trzecim najbiedniejszym krajem świata a Botswana ma PKB wyższe niż Polska.

W pierwszym z krajów po zrzuceniu kolonialnej zwierzchności Brytyjczyków do władzy doszedł Robert Mugabe, wykształcony na Oxfordzie, finansowany przez Chińczyków zwolennik marksizmu. Wprowadził państwową edukację, służbę zdrowia, monopole przyznawane krewnym i znajomym. Stopniowo podnosił podatki i cła aby utrzymać państwo przed upadkiem. W końcówce XX wieku doszło do strajków a winą za stan państwa obarczono białych osadników, zmuszając ich do ucieczki. Ich ziemie zostały rozdane czarnej ludności i…. w kraju nastał głód. Potem było już tylko gorzej – nakaz obniżenia cen w sklepach o 50%, nacjonalizacja zagranicznych spółek. W 2008 roku inflacja wynosiła 516 trylionów procent (co 31 godzin ceny podwajały się).

Botswana uzyskała niepodległość w 1966 roku. Od czasu odzyskania niepodległości doszło tam do kolosalnych zmian – populacja z 700 tys sięgnęła 2 milionów, kraj zajmuje 28 miejsce w rankingu wolności gospodarczej, przewyższa nasz kraj PKB i nadwyżkami – u nas jest to zadłużenie sięgające 60% PKB a u nich nadwyżka, ok 100%. Pierwszy prezydent Botswany Seretset Khame poszedł inną drogą niż Mugabe, zaczął likwidować socjalizm i wprowadzać wolny rynek. Obniżył podatki, uwolnił gospodarkę, zreformował sądownictwo i zapraszał białych do inwestowania. Jego następcy kontynuowali drogę obraną przez Khame. Od 1995 roku kraj ten posiada najniższe podatki w Afryce, nie ma darmowych szkół, szpitali czy emerytury.

Dwie skrajne doktryny społeczne, dwie różne drogi i perspektywy. Czytaj więcej: Dwie drogi niepodległej Afryki.

64

Większość porad w Internecie skupia się na postawach: odpowiednim stroju, stanowczym uścisku ręki na powitanie, przerobieniu najczęściej zadawanych pytań, grzecznych zachowaniach i tak dalej. Nie ujmując tym kwestiom – wszak są one bardzo ważne! – chciałbym zauważyć, że są też bardzo podstawowe.

Chcę zaproponować zestaw innych porad. O wiele rzadziej proponowanych i o wiele skuteczniejszych. Jeśli będzie się pamiętało o podstawach gwarantujących PRZEŻYCIE to korzystając z tych strategii przygotowania się zaczynamy walkę o coś więcej – o drugi etap, o staż, o faktyczną pozycję w firmie.

Sam stosuję ten schemat w każdych biznesowych negocjacjach. Jego WIELKĄ zaletą – oprócz skuteczności – jest traktowanie drugiej strony z należnym jej szacunkiem. Bardzo wierzę w to, że nawet gdy wszystko inne zawodzi, zawsze powinno się dbać chociaż o bycie dobrym człowiekiem.

Jak wygrać rozmowę kwalifikacyjną o pracę?

Zapraszam również do przeczytania o 12 błędach, które popełnia osoba szukająca pracy [ Linki na niedzielę # 48 ]

Do posłuchania

Jedna z ostatnich piosenek Leonarda Cohena

Wywyższone, wyświęcone
Niech będzie Imię Twoje
Umęczone i ukrzyżowane
W ludzkiej swej postaci
Świec milion zapłonęło
Lecz miłość nie nadeszła
Chcesz by było mroczniej
Zaduśmy płomień
Jeżeli Ty rozdajesz karty
Pozwól odejść od stolika
Jeżeli Ty uzdrawiasz
To chory jestem ja
Jeśli Twoja jest chwała
To mi przypada tylko wstyd
Chcesz by było mroczniejOto jestem. Oto jestem.
Jestem gotów, Panie mój.

Historia

Jedna z gier karcianych, nazywana Oicho-Kabu, przyczyniła się do powstania nowej nazwy organizacji. Najgorszy układ trzech kart (8, 9, 3) w jednym z japońskich dialektów wymawiano jako „ya-ku-za”. Tak nazywa się dziś największa mafia na świecie.

Największa organizacja przestępcza świata licząca sobie nawet 90 tysięcy członków w swoich początkach ma ochronę słabszych przed nudzącymi się samurajami. Jak to jest z Yakuzą, co w krążących opowieściach jest prawdą a co tylko mitem? Czy rzeczywiście każdy członek mafii musi się tatuować? Czy w ramach przeprosin obcina się palce i jak społeczeństwo podchodzi do tej organizacji?

Mroczne sekrety największej organizacji przestępczej na świecie

Zapraszam również do zapoznania się z wpisem o „Sołncewskiej mafii” najniebezpieczniejszej organizacji w Europie, współpracującej z Pruszkowem – 72 Linki na niedzielę (do przeczytania) 

64

O ucztach szlacheckich krążą legendy. Czy faktycznie alkohol lał się strumieniami, a jedzenia było tyle, że ciężko było to przejeść? Dowiecie się tego już teraz z Historii bez cenzury.

Reklama

Technologia

Naukowcom udało się przywrócić możliwość chodzenia u małp z przerwanym rdzeniem kręgowym. Specjalne elektrody zostały umieszczone wzdłuż rdzenia kręgowego, poniżej uszkodzeń. Specjalny implant wszczepiono do mózgu w miejscu odpowiedzialnym za kontrolę ruchu nóg. Specjalny program odczytuje sygnały płynące z mózgu, przesyła bezprzewodowo do elektrod, znajdujących się za zerwanym rdzeniem.
Testy na szczurach wypadły bardzo dobrze, małpy nauczyły się ponownie chodzić w kilka dni.. pora na ludzi? Poniżej film z nagrania z małpą przed i po zabiegu.

64

Podobno największe pieniądze robi się na śmieciach. Widać naukowcy poszli podobnym tropem – udało im się wyprodukować ropę z ludzkich odchodów.. Wystarczyło przepuścić je w temperaturze 300 stopni C i przy ciśnieniu 21 megapaskali przez rurkę ciśnieniową i proszę, problem z odpadami i zdobyciem paliwa załatwiony.

Naukowcy produkują ropę z ludzkich odchodów

A skąd się wzięła ropa naftowa na świecie dowiedzieć się możecie z Linków na niedzielę # 45

Wywiad

Wywiad z …. Googlem. Warszawska siedziba i próba pokazania, jak wygląda praca w Google.

Wikipedia # 79

Od 5 do 9 grudnia 1952 roku w Londynie panowała bardzo gęsta mgła. To zjawisko nie jest zaskakujące w stolicy Anglii, jednak gdy połączymy ją z ochłodzeniem i nadmiernym spalaniem węgla otrzymamy morderczy smog. Gazy i pył węglowy znajdujące się w powietrzu doprowadziły do śmierci około 12 tysięcy osób, do szpitali trafiło ponad 150 000.
W wyniku tego zjawiska w 1956 roku wprowadzono w Londynie i pozostałych miastach rygorystyczne przepisy ograniczające emisję trujących gazów.

Wielki smog Londyński

Cytat # 79

Tylko nowa słuszność może unicestwić starą. Trzeba idei, aby uśmiercić ideę

Jerzy Andrzejewski – Ciemności kryją ziemię

Ekonomia

Staram się chronić Linkowskaz i Was od polityki, jednak czasami nie wytrzymuję – szczególnie jak czytam o czymś, co politycy sobie „ot tak rzucają, do zastanowienia” a co ma realne i drastyczne reperkusje w pieniądzach zainwestowanych w naszym kraju. Bo od słów do czynów nie tak daleko i po usłyszeniu, że ktoś chce „znacjonalizować jedną czwartą Giełdy Papierów Wartościowych” zwijałbym swoją firmę z tego kraju…
Wpis o kolejnym skoku na OFE, obietnicach z kosmosu, rozwalaniu systemu naczyń połączonych zwanych gospodarką i głupocie i krótkowzroczności polityków..

„Wczoraj PAP doniósł o mrożących krew w żyłach rekomendacjach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczących pieniędzy, które jeszcze zostały w OFE (czyli „drobnych 150 mld zł, z czego 110-120 mld zł w polskich akcjach). W skrócie chodzi o to, żeby te aktywa przenieść w całości do Funduszu Rezerwy Demograficznej i zapisać ludziom na indywidualnych kontach w ZUS. A pisząc innymi słowy: żeby zajumać 150 mld zł w żywym pieniądzu, a w zamian wydać Polakom obietnicę, że kiedyś się im wypłaci tę kasę, dorzucając jakąś-tam waloryzację (dziś można obiecać dowolnie wysoką, bo wypłacać ją będzie inny rząd). Albo jeszcze inaczej: żeby znacjonalizować jedną czwartą Giełdy Papierów Wartościowych (kapitalizacja polskich spółek to nieco ponad 520 mld zł) i definitywnie zaorać polski rynek kapitałowy, który dziś ledwo dyszy.”

Jeden tydzień, dwie rekomendacje i to prosto od rządu „Zabierz oszczędności za granicę”.

Film

Myślałem że będzie źle z tym filmem jednak… nie było. Parodia Star Treka w dość oryginalny i całkiem przyjemny sposób. Jak potrzebujecie chwili odpoczynku od ambitnych wyzwań to polecam.

Nauka

Błędy ewolucji w naszym ciele są często drobnostkami (jak np. gęsia skórka czy sutki u mężczyzn) jednak zdarzają się również poważniejsze komplikacje. Przykładowo mózg – jego kreatywność w dużej mierze uwarunkowana jest od receptorów umieszczonych we wzgórzu wzrokowym. Są one filtrami z narządów zmysłu, decydującymi o tym, co ma trafić do kory mózgowej. Im ich mniej, tym więcej sygnałów, bogatsze odczucia, większa kreatywność. Jednak również im ich mniej, tym większa szansa na wystąpienie chorób psychicznych. Dlatego od geniusza do wariata bardzo niewielka droga.

Drugim przykładem niech będzie wyrostek robaczkowy. Jego zapchanie i pękniecie wywołuje niebezpieczne zapalenie otrzewnej. Rocznie umiera z tego powodu 70 tysięcy ludzi. Czym jest wyrostek robaczkowy? Pozostałością gdy nasi przodkowie trawili celulozę, roślinny wielocukier, w tym organie znajdowały się wyspecjalizowane w tej robocie bakterie. Człowiek mógłby go zwyczajnie wyciąć i pozbyć się kłopotu, jednak w ostatnich latach okazało się, że służy on nam jako „kopia zapasowa”. Jeśli w jelitach flora bakteryjna ulegnie zniszczeniu to właśnie w oparciu o bakterie w wyrostku robaczkowym odtwarzana jest populacja.

O pozostałych błędach ewolucji w naszym organizmie przeczytacie tutaj. 

64

To wszystko w 79 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć! 79 79 79 

Zostaw po sobie ślad!