74 linki na niedzielę – co dzisiaj w ofercie: Komiksy z amerykańskich gazet, podróż po nieznanych a malowniczych miejscach świata. Dział do poczytania jak to ostatnio ma w zwyczaju porusza tematy trudne, tym razem trzecia wojna światowa oraz zagłada chrześcijaństwa. Historycznie przyjrzymy się specyficznym przypadkom śmierci oraz skazanym i ich cechom szczególnym. W technologii jak zwykle bardzo interesująco – inteligentna donicznak oraz latające wiewiórki. W wywiadach o nurkowaniu w jaskiniach a w do obejrzenia świadectwo zakonnika. Kończymy naukowo – odwrócona stopa oraz zły umysł. Żeby nie popaść w jesienne przygnębienie (jakoś jak to wszystko spisałem to wyszedł ponury odcinek) na samiusieńki koniec – niedźwiadek. Linki 74, zapraszam!

Zdjęcia # 74

Komiksy z nowojorskiej prasy.

Wybór pochodzi z „Kilka śmiesznych ilustracji znowojorskich gazet”

Podróże

Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia w Chinach, park Nadmorski Hitachi w Japonii, jezioro Retba w Senegalu czy tunel miłości w Klewaniu na Ukrainie. Magiczne, malownicze miejsca o większości który mało albo nawet wcale się nie słyszało. Zapraszam do wycieczki po jedenastu pięknych miejscach na świecie.

Najbardziej kolorowe miejsca na świecie

64

Góry skaliste ciągną się prawie przez 5000 kilometrów Ameryki Północnej. Najwyższy szczyt liczy sobie 4401 metrów (Mount Elbert).

Do przeczytania

Przez pierwsze 20 dni wojny każdy z mieszkańców St. Petersburga będzie mógł otrzymać 300 gram chleba dziennie – ogłosił w tym tygodniu mer tego miasta. Nieco wcześniej ministerstwo ds. nadzwyczajnych zorganizowało na terenie całej Rosji ćwiczenia obrony cywilnej, które miały sprawdzić stan przygotowań do zwalczania pożarów i innych „skutków katastrof wywołanych przez człowieka”. Zaangażowanych zostało ponad 200 tys. specjalistów, a zasięg ćwiczeń objął 40 mln ludzi. Komunikatów na temat tego typu działań rosyjskich władz jest ostatnio nadzwyczaj dużo. Jeszcze więcej jest informacji o ofensywnych działaniach Rosji. W obwodzie kaliningradzkim zostały rozmieszczone rakiety Iskander, które mogą przenosić także ładunki jądrowe; w tym samym czasie Rosjanie wysłali na Morze Śródziemne okręty z podobnym arsenałem. Wiadomo też, że rosyjska baza w Syrii będzie miała stały charakter i uzyskała nowoczesną obronę przeciwlotniczą (mimo że ISIS nie posiada żadnego lotnictwa). Według rosyjskich mediów Kreml zabiega też o stworzenie podobnej bazy w Egipcie oraz ponowne uruchomienie baz w Wietnamie i na Kubie. We wrześniu dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-160 dotarły od strony Zatoki Biskajskiej do granicy z Hiszpanią. Z kolei na Dalekim Wschodzie nowo powstały dywizjon bombowców strategicznych ma odpowiadać na działania Amerykanów na Pacyfiku aż po Hawaje. Po co to wszystko?

Nadchodzi trzecia wojna światowa

64

Poprawność polityczna trawi cywilizację Zachodu. Osoby łączące islam z terroryzmem i politykę otwartych granic z zagrożeniem bezpieczeństwa są piętnowane i wskazywane jako najgorsi z najgorszych. Politycy zapraszający do przybywania do ich krajów, biskupi odprawiający msze przy odwróconych łodziach imigrantów, papież witający muzułmańskich uchodźców a milczący na tragedie ginących chrześcijan.. Europa, kultura zachodu i współczesne chrześcijaństwo są słabe, nijakie, bezpłciowe, zaszczute ideologiami.

Europa się zmienia, pytanie w jakim kierunku i czy będą to „ewolucyjne” przemiany czy radykalne, błyskawiczne.

Aleksander Rybczyński – Zagłada chrześcijaństwa

Do posłuchania

Historia

Nagroda Darwina czyli osiem najgłupszych śmierci w dziejach wg. ciekawostek historycznych. Przykładowo – tak skuteczna obrona oskarżonego, że obrońca przy prezentowaniu w jaki sposób ofiara sama się zastrzeliła, również popełnił samobójstwo… ale sprawę wygrał. Kolejny przykład – pomalować swój pokój na zielono, farbą opartą o arszenik lub użyć rośliny zawierającej morderczą substancję jako dekorację na stołach….
Przywołajmy również hetmana Koniecpolskiego, który pojął za żonę młodą Zofię Opalińską i przedawkował ówczesną viagrę – konforatywę.
W początkach XX wieku słynna „platynowa famme fatale” Jean Harlow zmarła z powodu, który przyniósł jej sławę – platynowe włosy uzyskiwała mocząc je w utleniaczu, amoniaku, wybielaczu i płatkach mydlanych.
Znalazł się również przypadek postrzelenia się z łuku i chowaniem papierosa pod łatwopalną spódnicą …. no cóż… zapraszam do czytania

Osiem najgłupszych śmierci w dziejach

64

Historia kryminalistyki, Alphonse Bertillon i antropometria.

Reklama

Technologia

Ta wiadomość ucieszy wszystkich, którzy mają problem z utrzymaniem przy życiu kaktusów. Oto inteligentna doniczka. Doskonale sobie radzi w lekkich temperaturach minusowych i znaczących (55 stopni Celsjusza) upałach. Doniczka uczy się w jaki sposób dbamy o daną roślinę a następnie sama zabiera się za dbanie o to. Ogólny stan zdrowia rośliny sprawdza w oparciu o nawożenie gleby, ilość nawozu, temperaturę otoczenia oraz nasłonecznienie. Wszystkie dane są wysyłane na serwery producenta i dodatkowo przetwarzane. Dzięki temu w USA wiedzą dużo lepiej jak zadbać o Twoją paprotkę niż Ty sam.
Oczywiście wszystko jest podpięte pod aplikację w telefonie dzięki czemu stojąc w korku możesz sprawdzić jak się ma roślinka. Wszystko za jedyne 149 euro – oczywiście doniczki sprzedaje się pojedynczo.

Producent doniczek – tutaj

64

Ludzie-latające wiewiórki-odrzutowce wśród wieżowców w Dubaju.

Wywiad

Krzysztof Starnawski, jeden z najlepszych nurków na świecie, rekordzista świata oraz ratownik TOPR odpowiada na pytania Marii Mazurek.

Kolejnych paru nurków Pana klasy już nie żyje. Śmierci się Pan nie boi? Oczywiście, że się boję – pewnie dlatego jeszcze żyję. Ale zarazem cały czas się z nią oswajam. I tu, w górach, gdzie pracuję jako ratownik TOPR, i w świecie nurkowania. Z mojego pokolenia nurków technicznych, którzy nurkowali bardzo głęboko, już wszyscy przenieśli się na tamten świat. Dwa tygodnie temu szukałem ciała swojego kolegi i partnera moich wypraw, który zginął w wodach Bałtyku, nurkując na wrak statku „Franken”. Nurkowanie głębinowe jest niebezpiecznym zajęciem, ale od początku miałem tego świadomość. Wiem, że z którejś wyprawy mogę nie wrócić i myślę, że jestem na to przygotowany.

Wiem, że kiedyś mogę nie wrócić. Jestem przygotowany na śmierć.

Do obejrzenia

Ojciec Adam Szustak gości na Linkowskazie co pewien czas. Jest bardzo wartościowym człowiekiem, więc nic dziwnego. Tym razem zamieszczam świadectwo jego życia i nawrócenia „Jestem nikim”. Prawie godzina do wysłuchania ale uwierzcie, warto.

Z wszystkimi brudami, całym tym szambem w moim życiu poszedłem do niego. Ja mówiłem przez półtorej godziny, stwierdziłem że jadę na ścianę, wszystko co mam wszystko mu dam. Zrobiłem tzw „Danona”, tak to z braćmi nazywamy. Nie wiem czy kojarzycie była kiedyś taka reklama jogurtów Danon gdzie hasło reklamowe brzmiało „Oddaje Tobie co kryję w sobie”

 

Wikipedia # 74

Państwo upadłe – miejsce gdzie struktury władzy i infrastruktura społeczna uległy rozpadowi jednocześnie sam kraj istnieje. Przykładowo Afganistan, Sudan. Istnieje jeszcze termin „całkowite załamanie państwowości” – tutaj przywołuje się Somalię.

Państwo upadłe

Cytat #74

Nie myśl o tym ,że skręcając w lewo powinieneś był pójść w prawo, bo wtedy przegrasz już na starcie.

Joanna Sykat – Jutro zaświeci słońce

Nauka

Plastyka rotacyjna – jest to praktyka chirurgiczna polegająca na zastąpieniu stawu kolanowego stawem skokowym (potocznie „kostką”). W wyniku zabiegu dochodzi do skrócenia nogi oraz obrócenia stopy o 180 stopni.
Czemu to się robi? Najczęściej w odpowiedzi na nowotwór, który uszkadza część nogi i wymagana jest amputacja. Zabieg ten pozwala na przedłużenie amputowanej kończyny oraz poprawienia funkcjonalności nogi. Dzięki temu łatwiej jest przymocować protezę i poruszać nią.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tym zabiegu oraz do czego prowadzi zapraszam do zapoznania się z historią Gabi Shull. Dziewczynka przeszła raka, amputację nogi oraz właśnie zabieg rotacyjny. Dzięki temu dzisiaj nie dość, że może się sama poruszać to jeszcze tańczy. Świetna historia.

64

Niewidzialna depresja – Dystymia czyli „zły stan umysłu”.

Na koniec # 74

Nie wszyscy martwią się nadchodzącymi mrozami, przykładowo taki miś polarny…

To wszystko w 74 linkach na niedzielę. Jak zawsze dzięki za odwiedziny i zapraszam do powrotu. U dołu znajdziecie polecane artykuły oraz miejsce na komentarze, zapraszam ze skargami i pochwałami. Cześć!

One Reply to “Linki na niedzielę # 74”

  1. Inteligentna doniczka…. szczyt potrzeb ludzkości 🙂
    Czekam na deskę w toalecie przypominającą o potrzebie… 🙂

Zostaw po sobie ślad!