Najnowsze Linki na niedzielę wydanie # 64 a w nich: Ciężarówką przez zimową Norwegię, schroniska górskie, Wołyń – próba genezy, historia sygnału SOS, historia piłki nożnej, dentotatuaż, firma CCC, walka ze starością oraz rakiem, druk 3D, nowa planeta, współczesne niewolnictwo w Polsce oraz co po brexicie. Oczywiście znajdzie się coś jeszcze, zapraszam!

Zdjęcia

Fantastyczne zdjęcia widziane z trochę innej strony. Jak powstają te wyjątkowe fotografie.

Źródło: Bored Panda

Podróże

Na wysokie temperatury – śnieżna Norwegia i ciężarówka. Hipnotyzujące.

64

Mamy jedną z największych i najlepszych sieci schronisk górskich. Zawdzięczamy to pasjonatom, klimatowi oraz… wcześniejszemu ustrojowi politycznemu. A plany były o bardziej ambitne, miało być setki miejsc, gdzie turysta mógł się zatrzymać i odpocząć.

Są wśród nich takie, które słynną z niepowtarzalnej atmosfery, wielkości serwowanych dań albo np. braku prądu.

Dlaczego warto odwiedzać polskie schroniska górskie

historia

64

Sekwencja znaków S O S pierwszy raz nadana została 10 czerwca 1909 roku. Zatwierdzony został prawie rok wcześniej – na międzynarodowej konferencji poświęconej alfabetowi Morse’a. „Save our Ship”, „Save our Souls”, „Send Out Succour” – różnie rozwijany jest ten skrót, jednak rozumiany jest na całym świecie. W 1912 roku dzięki nadaniu sygnału SOS przepływająca „niedaleko” Carpathia mogła przyjść z pomocą tonącemu Titanicowi.

Pierwsze nadanie sygnału SOS

Książka

64 LnN

Wspinaczka ku zwycięstwu. Nieznana historia elitarnej 10. Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych.

„Świetnie napisana historia 10. Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych i ludzi, którzy ją tworzyli. Fascynująca lektura dla miłośników historii, alpinizmu i narciarstwa”.

Rzeczywiście, książka wszystkim pasjonatom historii przypadnie do gustu. Ma momentami charakter podręcznikowy ale szczęśliwie autor nie pozwolił aby czytelnik został zasypany zbyt dużą ilością danych.

Prawdziwa zabawa zaczyna się kiedy 10 Dywizja trafia na front. Ciekawa historia dodatkowo i o ludziach i miejscach, które nie miały zbyt dużo miejsca w podręcznikach.

A gdzie można kupić? Tutaj podpowiedź.

cytaty # 64

Umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli ma oczywiście zachować ostrość.

George R.R. Martin – Gra o tron

Do zobaczenia

Historia piłki nożnej, skąd się wzięli sędziowie, czemu machano chusteczką, dlaczego tylko bramkarz może łapać piłkę i jak się dawniej wykonywało rzuty karne.

Wikipedia # 64

Za oceanem popularność zyskują tzw. dentotatuaże, czyli tatuaże na zębach. Tatuaż nanoszony jest na korony zębów, gotowe do wstawienia w miejsce ubytku lub bezpośrednio na zęby pacjentów. Od tradycyjnych tatuaży odróżnia je metoda aplikowania – nie przy użyciu igieł, a pędzelków.

Wikipedia: Tatuaż

Reklama

Do posłuchania

Wywiady

Jest czwartym najbogatszym człowiekiem w Polsce. Wszystko wskazywało, że będzie dobrze zapowiadającym się kolarzem jednak szybko objawił się  w nim i drugi talent – handlowca. Zabierano go często aby pomagał sprzedawać, bo potrafił wcisnąć wszystko wszystkim. Z butami „zapoznał się” dzięki sąsiadowi – po krótkiej rozmowie na jego bazarowym stoisku znalazły się pary butów, które równie szybko znikały. Po pierwszym stoisku pojawiły się kolejne, potem hurtownia a następnie… CCC.

Od zera do miliardera – droga Dariusza Miłka, twórcy CCC

Reklama

Nauka

Marzenie o nieśmiertelności towarzyszy człowiekowi chyba od samego początku. Próbowano oszukać śmierć kąpiąc się w krwi dziewic, zjadając ludzkie organy lub łykając najróżniejsze dziwne mikstury. Współczesna medycyna również poszukuje ścieżki ku wydłużeniu ludzkiego wieku – i  podobno jest o krok bliżej. Japońscy naukowcy prowadzący badania na myszach ogłosili, że wyniki są bardzo zadowalające. Zaobserwowano cofnięcie się klinicznych objawów starości i pora na przeprowadzenie takich badań na ludziach. Pierwsza dziesiątka ochotników już została wytypowana…

Lek przeciwko starzeniu się

64

Tak jak walczymy ze starzeniem tak kolejnym wielkim przeciwnikiem jest rak i komórki nowotworowe. Naukowcy już od dawna wiedzą, że na długo przed pojawieniem się choroby w naszych komórkach dochodzi do zmian, których wynikiem będzie rak. Dzięki poznaniu tego elementu, łatwiejszym będzie i walka z chorobą i jej wykrywanie, na długo przed rozwinięciem się do niebezpiecznej formy.

Polowanie na raka. Czy nowe odkrycie sprawi, że wreszcie pokonamy nowotwory?

Technologia

64

Po problemach z Plutonem i dopisaniu Ceres do listy planet karłowatych (LnN # 42 ) oraz po zagadkowej wiadomości o Planecie X ( LnN # 41 ) przyszedł czas na kolejną nową miniplanetę w naszym Układzie Słonecznym. Bohaterka póki co nazywa się RR246, ma 700 kilometrów średnicy i 700 lat zajmuje jej okrążenie słońca – a odkryta została przez teleskop na Hawajach.

 

Znamy kolejną planetę karłowatą Układu Słonecznego

Do poczytania

Niewolnictwo zaczyna znikać w ostatnim kraju świata, gdzie wciąż jeszcze wygląda jak na filmach kostiumowych. Nie ma się jednak z czego cieszyć: ludzi siłą i groźbą przymuszanych do pracy wbrew ich woli, jest dziś więcej niż kiedykolwiek w historii. I niestety można ich też znaleźć nad Wisłą.

Kunta Kimte w Gdańsku

64

Od zakończenia II Wojny Światowej cały świat mógł obserwować postępujący proces jednoczenia się Europy. Przez kilka dekad był on oczywiście ograniczony terytorialnie istnieniem Związku Radzieckiego, jednak dokonywał się bardzo szybko, umożliwiając zachodnim państwom szybki rozwój gospodarczy i poprawę standardu życia. Po upadku żelaznej kurtyny pojawiła się okazja do dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej i był to wówczas jedyny kierunek, jaki brano pod uwagę.

Im bardziej jednak postępowało jednoczenie się Europy, tym większą rolę odgrywała w tym wszystkim polityka. Unia Europejska przestała koncentrować się na poszerzaniu wolności gospodarczej, stając się zamiast tego biurokratyczną machiną ingerującą w wewnętrzne sprawy poszczególnych narodów. Taki rozwój wypadków musiał spowodować niezadowolenie niektórych państw członkowskich, zwłaszcza tych, które zawsze w zdecydowany sposób broniły własnych interesów. Ostatecznie to Brytyjczycy jako pierwsi postanowili opuścić struktury unijne.

Co po brexicie

 

To wszystko w 64 LnN, dzięki za odwiedziny i zapraszam znowu! 64 

Zostaw po sobie ślad!