60 Linki na niedzielę a w nich, Arizona i wspinaczka, rozmowa z profesorem Miodkiem, rzecz o współczesnym handlu niewolnicami, Czerwony Krzyż, powrót ZSRR, wietnamski złamany język, kuchnia w dawnej Polsce i dwa ciekawe wpisy o ludziach. Zapraszam!

Zdjęcia

Konkurs na fotografię 2016 roku z National Geographic, wybór kilku z nadesłanych zdjęć.

Źródło

Cytat # 60

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

Podróże

Singapur, miasto lwa – film pokazujący ogrom miasta oraz to w jaki sposób się zmieniało na przestrzeni wielu miesięcy.

separator

Cathedral Rock w Arizonie, USA. Bardzo ciekawa wycieczka wraz z kanałem InterAmeryka.

Wywiady

Profesor Jan Miodek skończył 70 lat i wybiera się na emeryturę. Jednak dalej będzie dbał o dobre wykształcenie naszych studentów, tylko bez dodatkowych obowiązków.

Jestem tylko człowiekiem, który o wielu rzeczach zapomina. Setki razy zdarzyło mi się, m.in. w programach telewizyjnych, że wiem, że to pytanie ktoś mi już postawił, a ja w tym momencie mam pustkę w głowie. W jednym z ostatnich odcinków „Słownika polsko@polskiego”, jakiś pan zapytał mnie o etymologię wyrazu „uderzać w koperczaki”, czyli starać się o kobietę, zabiegać o względy dziewczyny. Na szczęście leżał na stole słownik etymologiczny Brücknera i przypomniałem sobie, że jednym z wariantywnych określeń zająca był nie tylko filip, stąd sformułowanie „wyrwać się jak filip z konopi”, ale zwano również zająca kopyrą albo koperą. I te koperczaki najprawdopodobniej od tego kopyry, kopery i zająca pochodzą, i stąd można się wykopyrtnąć, czyli przewrócić się. Przytaczam ten przykład, żeby pokazać, że pamięć jest zawodna.

Cały wywiad z profesorem do przeczytania tutaj

separator

3 sierpnia 2014 roku Państwo Islamskie zaatakowało wioskę w prowincji Sindżar. Kilka dni później rozdzielono kobiety i mężczyzn. Pierwsze trafiły do niewoli, drudzy zostali zamordowani.

Jest to opowieść o 19-letniej dziewczynie, Nadia Murad została niewolnicą seksualną ISIS. Udało jej się uciec osiem miesięcy później. Reporterzy VICE dotarli do niej w Niemczech i poprosili o udzielenie wywiadu o tym, co przeżyła.

Murad opowiedziała swoją historię w wielu krajach świata, stając się głosem tych wszystkich, którym nie udało się uciec z „Państwa Islamskiego”.

Całość do przeczytania tutaj: Przeżyłam piekło – relacja byłej niewolnicy seksualnej ISIS

Historia

Tak jakoś się złożyło (przypadkowo) że zaraz po artykule o współczesnych niewolnicach seksualnych będzie wpis o handlu ludźmi w państwie Piastów.

Profesor Henryk Samsonowicz już od dawna głosił że w państwach Europy środkowo-wschodniej jednym z głównych towarów eksportowych byli właśnie ludzie.

Patrząc z drugiej strony – źródła arabskie dość często wspominają, że Słowianie w IX-XI wieku byli towarem dostępnym na ówczesnych rynkach. Mało tego, może nie mamy czym się chwalić ale biali blondyni i blondynki cieszyli się czymś co nazwalibyśmy współcześnie „towarem luksusowym”.

Handel niewolnikami – wstydliwa tajemnica państwa Piastów

separator

Umówmy się, nie ma i nigdy nie będzie samych genialnych przywódców państw. Pewnie gdyby zebrać podobne gwiazdy w Europie to też człowiek by się zdziwił…. Ciekawostki historyczne zebrały gwiazdorów sprawujących władzę w Ameryce Łacińskiej.

Przykładem niech będzie prezydent Meksyku, Antonio Lopez de Santa Anna. Człowiek ten swoimi rządami doprowadził do utraty Teksasu. Za to osiągnięcie został odsunięty od władzy ale…. szybko do niej powrócił doprowadzając do utraty kolejnych ziem: Nowego Meksyku, Kalifornii, Arizony, Nevady, Kolorado, Utah i części Wyoming – czyli plus minus około połowy kraju.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o przyjaźni USA z Meksykiem zapraszam do wpisu „Pancho Villa, terrorysta czy bohater” w którym zastanowimy się czy próba spalenia wioski w USA to dobry pomysł.

Warto wspomnieć również o prezydencie Gwatemali, Rafaelu Carrera, handlarzu świń, analfabecie i alkoholiku. Podobnie jak wspomniany Antonio do największych osiągnięć mógł sobie wpisać oddanie 1/5 kraju Wielkiej Brytanii.

Jeśli nie macie dość to po resztę zapraszam tutaj: Analfabeci, idioci i alkoholicy. Najgorsi tyranii z Ameryki Łacińskiej

Do posłuchania

Reklama

Polecana książka # 60

linkowskaz 60

„Moje misje Czerwonego Krzyża” – jest to dziennik-opowieść Elisabeth Carrier, pracownika Czerwonego Krzyża. Przez ponad trzydzieści lat wyruszała na misje w miejsca gdzie ludzi dotykały nieszczęścia – głód, wojna, trzęsienia ziemi.

Jest to opowieść o walce o życie ludzi. Jednocześnie jest to świadectwo tego, w jaki sposób postrzegamy ludzi oddalonych od nas i znanych tylko z wiadomości. Elisabeth Carrier przybliża nam zwyczajnych ludzi żyjących w niezwyczajnych miejscach. Polecam.

Książka do kupienia tutaj: Elisabeth Carrier Moje misje Czerwonego Krzyża

Ciekawostki

Centrum Lewady w jednym ze swoich sondaży zapytało Rosjan o tęsknotę za ZSRR. Nie jest to nic nowego – to pytanie pada już od kilkunastu lat. Zaskakujące jest jednak to, że jeśli od kilku lat procent „dobrze wspominających” spadał tak w tym roku słupki znowu wystrzeliły do góry.

56% ankietowanych odpowiedziała, że żałuje rozpadu Związku Sowieckiego. Z tej grupy „tylko” 44% stwierdziło, że odbudowa ZSRR w dzisiejszych czasach jest niemożliwa…

56 procent Rosjan żałuje rozpadu Związku Sowieckiego

separator

A tu ciekawostki dotyczące języka wietnamskiego.

Nauka

Ciekawa inicjatywa i rzeczywiście potrzebna. Na Morzu Północnym rusza właśnie budowa ogromnej oczyszczalni wód. Docelowo w pierwszych 10 latach ma zostać usunięte od 4 do nawet 8 milionów ton śmieci.

Jeśli projekt wypali (a mam nadzieję że tak) to za kilka lat podobne oczyszczalnie powstaną w miejscach gdzie tworzą się sztuczne wyspy śmieci „Plamy śmieci”.

Wszystko ma być automatyczne i bezpieczne dla środowiska – śmieci trafiać będą do oczyszczalni a inne związki będą swobodnie ją opuszczać. O potrzebie takiego rozwiązania niech świadczą statystyki mówiące, że w samym Oceanie Spokojnym może być nawet 100 000 000 ton śmieci.

Wielkie sprzątanie oceanów

separator

Teorii o kawie pewnie jest tyle ile dziennie wypija się filiżanek tego czarnego płynu. Jednak nie przeszkodzi mi to wrzucić kolejną z nich!

Tym razem – oczywiście według badań – okazuje się, że kofeina działa na nasz organizm tylko przez 3 pierwsze krótsze w śnie noce.

A co nam z tej wiadomości? Pewnie nic, kawa w robocie musi być… i już.

Kofeina sprawdza się tylko w pierwszych dniach niedospania

Do przeczytania
Kiedy pociąg zatrzymał się na stacji, zrobiło się pusto. Wsiadł i zajął miejsce, bez słowa. Dopiero gdy podniósł oczy do góry zobaczyłam kropkę przy powiece. Ręka mu drżała i schował ją pod udo. Szczupły, zniszczony słońcem, w wyprasowanych spodniach.
Dreszcz przebiegł mi po plecach i nie zdążyłam nic powiedzieć gdy wydukał cicho:
– Pani siedzi, Pani się nie boi. 

Całość do przeczytania tutaj.

Wikipedia # 60

Krótko i na temat – była kasza, piwo i miód pitny. Przyprawiano pietruszką, cebulą, koprem, czosnkiem, kminkiem, makiem, liśćmi wiśni i dębu. Popijano maślanką. Pamiętając słowa jednego z moich profesorów

„Kupcy na długo zanim zobaczyli wioskę już wiedzieli, że do niej się zbliżają”.

Konkrety tutaj

Coś na koniec

60 linkowskaz

To wszystko w 60 wydaniu Linków na Niedzielę, mam nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie. Jeśli ktoś przegapił to zapraszam do czwartkowego wpisu Na wakacje z telefonem – przydatne aplikacje

Zostaw po sobie ślad!