Podróże

Europejczyk ma problemy z ogarnięciem Indii.Wszystko tam jest intensywne, podniesione do kwadratu i poza naszą skalą. Joanna Borgieł spróbowała jednak uchwycić trochę tego kraju w swoich zdjęciach.

linkowskaz 59
INDIE, Waranasi. Sadhu przygotowuje się do medytacji. (Fot. Joanna Borgieł)

Pozostałe zdjęcia znajdziecie tutaj: Intensywnie. Z aparatem przez Indie

separator

Rezultat wielu nieprzespanych nocy, setek tysięcy zdjęć i niezliczonych godzin ich robienia. Dwa lata pracy dla najróżniejszych klientów na całym świecie – wszystko w 2:20 minuty.

Historia

Historia trzech włoskich więźniów brytyjskiego obozu nr 354 w Etiopii. Handlując papierosami, przerabiając przedmioty otrzymane od rodzin i szlifując swoją formę szykowali się do szalonego przedsięwzięcia – ucieczki z obozu i zdobycia góry Mount Kenya, drugiego pod względem wysokości (5199 metrów) szczytu Afryki.

Warunki panujące w obozie i dość przyjacielskie stosunki pomiędzy jeńcami a wartownikami powodowały, że sama ucieczka z obozu przeszła bardzo gładko. Co ciekawe, więźniowie zostawili list w którym przeprosili za ucieczkę, opisali co chcą zrobić i obiecali… że wrócą.

Rzeczywiście, po 18 dniach stanęli przed komendantem obozu a ten „w uznaniu za sportowe wysiłki” wtrącił ich do izolatki a następnie ułaskawił.

Całą historię szturmu na Mount Kenya przeczytacie tutaj

separator

XVIII wiek i mały lombard w kamienicy pod czerwonym „rot” szyldem „Schild” – tak powstał jeden z najpotężniejszych rodów ówczesnego świata, bankierów Rothchildów, którzy z czasem finansowali nie tylko gorączkę złota w USA ale również wspierali rozwój kolei w Europie, wydobycie ropy w Baku, kamieni szlachetnych w USA. Ich pieniądze pomagały w prowadzeniu kampanii Napoleona jak i wyposażały w broń jego wrogów.

O drodze Rothshildów do bogactwa można posłuchać w Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego – PR Dwójka.

Technologia

Ekrany dotykowe już na dobre zagościły w naszym życiu, wirtualna rzeczywistość z kontrolerami w dłoni powoli również… dlatego taka wizja przyszłości wcale nie wydaje się nierealna.

separator

Zbieranie i analizowanie danych w ostatnich czasach stało się bardzo dochodowe. Pojęcie „big data” na dobre zagościło w marketingu, informatyce, wszelkiej maści analizach i statystykach.

FBI postanowiło wykorzystać swoją bazę tatuaży w celu identyfikowania ludzi (wzory na ciele uznawane są za dane biometryczne) oraz określenie przynależności do konkretnych grup, organizacji czy … reprezentowanych poglądów.

Wyszukiwanie będzie się odbywać podobnie do przeszukiwania baz z odciskami palców.

Całość do przeczytania tutaj

Reklama

Do obejrzenia

Temat nurkowania – o wynalazkach naszych rodaków.

Do poczytania

Były już „escape room”, pokoje w których zamknięci klienci muszą rozwiązać szereg zagadek aby się z niego wydostać. Teraz nadeszła pora na „Angry room” – pomieszczenie w którym możemy wyzwolić cisnący się w nas gniew. Tłuc talerze, walić młotem w ścianę, rozwalić telewizor. Pokoje Furii zdobywają coraz większą popularność … widać jest potrzeba.

Polskie pokoje wściekłości

separator

Szwajcarski bank Credit Suisse co roku publikuje ranking największych armii świata. Wpływ na pozycję ma sześć kryteriów – liczba żołnierzy, czołgów, helikopterów, samolotów, lotniskowców, łodzi podwodnych.

Na pierwszym miejscu mamy oczywiście USA, drugie zajmuje Rosja a trzecie Chiny. Potem kolejno Japonia, Indie, Francja, Korea Południowa, Włochy, Pakistan i Turcja. Tak wygląda pierwsza 10.

Gdzie w tym całym rankingu jest Polska? Zajmuje 17 miejsce i wyprzedziła Niemcy. Na samym końcu jest Kanada.

Jest to ranking ilościowy – warto wspomnieć, że Kanada wydaje prawie 2x więcej na budżet wojskowy niż my.

Całość do przeczytania tutaj.

Cytaty # 59

59 linkowskaz

Nauka

Dieta wegetariańska jest jedną z najzdrowszych. Jednak nie jest tak, że wszystkożerny człowiek powinien całkowicie porzucić swoje aktualne umiłowanie do mięsa. Naukowcy z Cornell University w USA udowodnili, że wegetarianizm może mieć również negatywny wpływ na nasz organizm.

Zbadali oni dwie społeczności – mieszkańców miasta Pune (Indie) oraz Kansas (USA). Okazało się, że w wegetariańskiej społeczności w około 70% występuje mutację rs66698963 która skracając naukowy wywód ma wpływ na metabolizowanie kwasów Omega-3 i Omega-6 co koniec końców może doprowadzić do choroby serca i jelit.

Wegetarianizm też może zaszkodzić zdrowiu

separator

Komórki macierzyste cały czas nas zaskakują. Tym razem udało się złagodzić a nawet całkowicie „nareperować” uszkodzenia wywołane udarem mózgu.

Naukowcy wstrzyknęli komórki macierzyste bezpośrednio do mózgu i zaobserwowali znaczącą poprawę stanu pacjentów. Pozostaje dalej kibicować w walkach z chorobami ludzkości, przypominam, że jakiś czas temu informowałem o pozytywnych wieściach z frontu walki z Alzheimerem

A całość o leczeniu komórkami macierzystymi do przeczytania tutaj

Do posłuchania

Zwyciężczyni tegorocznej Eurowizji – piosenka opowiadająca o deportacji krymskich Tatarów w roku 1944.

 

a na koniec # 59
59 linkowskaz
Źródło: joemonster.org

I to wszystko w 59 linkach na niedzielę. Jak zawsze dzięki że wpadliście i zapraszam do powrotów. Czołem! 59

Zostaw po sobie ślad!