58 linki na niedzielę oficjalnie uważam za opublikowane! W tym tygodniu zobaczycie balet na ulicach, część Tokio oddaloną o 358 kilometrów od miasta, panie dowiedzą się jak uwieść mężczyznę a fani „Gry o tron” ile w serialu jest prawdy historycznej. Dodatkowo odwiedzimy najstarsze drzewo w Polsce i przejedziemy się koleją transsyberyjską. A to wszystko w rytm muzyki ulicznego grajka i szumiących śpiących drzew. Ha! i to jeszcze nie wszystko – Zapraszam!

Zdjęcia # 58

Fotograf Omar Robles i jego zdjęć tancerzy baletowych na Kubie.

Strona autora: Omar Robles

Podróże

358 kilometrów od Tokio znajduje się szeroka na 2,5km i długa na 3,5km wyspa. Co ciekawe pomimo odległości administracyjnie należy do stolicy Japonii. Mieszka na niej około 200 osób i tak w zasadzie to jest kraterem aktywnego wulkanu. Co nie zmienia faktu, że jest tam całkiem ładnie.

Aogashima  – mało znana perełka Tokio

linki 58
Linkowskaz # 58 – wyspa Aogashima

separator

Projekt „Out of Eden Walk” ma za cel odtworzenie na piechotę ścieżki migracji człowieka prehistorycznego. Amerykański dziennikarz Paul Salopek podróżuje od trzech lat, z Etiopii trafił na Półwysep Arabski, Lewant i Kaukaz. Planuje z Azerbejdżanu ruszyć na wschód i przez Syberię dostać się do Ameryki Południowej. Za cel obrał sobie Chile, 21 000 mil od punktu startu.

linkowskaz 58
70 000 lat temu rozpoczęła się największa migracja ludzi – 22 000 mil zdjęcie: ArcanaGIS // Harvard University Center for Geographic Analysis

Długi spacer – arcanaGIS

Historia

W tamtym tygodniu wspominałem o pamiętnikach Casanovy oraz 10 radach jak zdobyć kobietę. Tym razem z ukłonem w drugą stronę „Jak rozkochać w sobie mężczyznę – niezawodny poradnik średniowiecznej zielarki”, a w nim:

Aby stać się obiektem westchnień wystarczy udać się nocą na poszukiwania nasięźrzała pospolitego (Gdyby któraś z czytelniczek chciała się wybrać to podrzucam jego wygląd, dobra wiadomość rośnie w Polsce. Zła – jest gatunkiem rzadko spotykanym i narażonym na wyginięcie… widać jest skuteczny). Acha!, trzeba tylko pamiętać aby szukać go nago i chodzić tyłem… bo inaczej nie zadziała.

Dodatkowo jeśli kobieta zechce „wzmóc zainteresowanie” męża wystarczy mieszanka własnej krwi, werbeny, lubczyku i konwalii. Potem tylko spalić, wsypać do kubka/kielicha/szklanki męża i gotowe.

O pocałunkach z hostią w ustach nie wspominam… ok wspomniałem.

separator

Gra o tron jest powieścią fantasy, jednak jak udowadnia HBC autor czerpał wiele z historii świata.

Wikipedia # 58

W województwie dolnośląskim we wsi Henryków Lubański rośnie sobie cis. Cis nazywa się „Henrykowskim” i jest najstarszym znanym drzewem w Polsce. Liczy sobie około 1300 lat więc był tutaj na długo przed krajem w którym aktualnie mieszka.

Co ciekawe ten gatunek drzew cieszył się dużym poszanowaniem już za króla Władysława Jagiełły, który w 1423 roku wydał zakaz wycinania cisów

Jeśliby kto wszedłszy w las, drzewa, które znajdują się być wielkiej ceny, jako jest cis albo im podobne, porąbał, ten może być przez pana albo dziedzica pojman, a na rąkojemstwo tym, którzy oń prosić będą, ma być dan

Nie był on jednak pierwszy – mitologia ludów celtyckich i germańskich również odnosiła się z szacunkiem do tych drzew. Z ich drewna powstawały przedmioty religijne a wycięcie go lub spalenie przynosiło ogromne pecha.

Wikipedia: Cis Henrykowski

Do przeczytania

Najdłuższa linia kolejowa na świecie – 9259 kilometrów, przejazd łączny zabiera 146 godzin i 13 minut, budowało ją 90 000 ludzi, przebiega przez osiem stref czasowych, obsługuje około 30% rosyjskiego eksportu, jeździ od 1903 roku i osiąga zawrotną prędkość 60 km/h (ale Putin obiecał, że zmodernizuje!) – to tylko garstka ze 100 ciekawostek na temat kolei transsyberyjskiej

separator

Dzień Mamy był już jakiś czas temu jednak zawsze warto podkreślać jak ważnymi osobami w naszym życiu są nasi rodzice (bo oczywiście Tata też!). Kameralna zebrała kilka cech swojej mamy, dzięki którym ma zawsze dobry humor i trzyma rodzinę w pionie.

Gdy mówię mojej mamie o swoich obawach, związanych z wydarzeniami w przyszłości, zawsze odpowiada – Teraz się nad tym nie zastanawiaj i nie twórz scenariuszy, zostaw wszystko swojemu biegowi, zobaczysz, że wszystko się ułoży. I przeważnie tak się dzieje. Chyba jeszcze żaden czarny scenariusz się nie sprawdził. Podobnie jest ze sprawami, na które nie mamy wpływu. Nie warto zaprzątać sobie nimi głowy, jeśli nie jesteśmy w stanie nic zrobić

A całość do przeczytania tutaj: Sposoby mojej mamy na szczęśliwe życie

Do zobaczenia

Zbliżają się wakacje i zapewne każdy wyruszający gdzieś dalej będzie miał problem z upchnięciem jeszcze jednej pary kaloszy….

Nauka

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Rockefellera wykazały, że utrzymujący się przez dłuższy czas ciągły stres wywołuje fizyczne zmiany w mózgu. Zmienia się kształt ciała migdałowatego odpowiedzialnego za odczuwanie emocji – w tym strachu i lęku co w dalszej kolejności może doprowadzić do stanów depresyjnych.

Szczęśliwie jest to odwracalne – wystarczy dobór odpowiedniej terapii oraz leków i mózg jest w stanie doprowadzić się do porządku.

Chroniczny stres zmienia połączenia między neuronami

separator

W linkach na niedzielę # 55 wspominałem o „Internecie drzew”. Trzymając się nurtu naszych korowych przyjaciół dzisiaj przywołamy badania na temat ich snu.

Okazuje się, że „Wszyscy śpią, również drzewa”. Dokładne badania przy użyciu skanerów laserowych pokazały, że wraz z nastaniem nocy gałęzie drzew powoli opadają a powstają gdy wstaje nowy dzień.

Oczywiście wydawać się może, że naukowcy nie odkryli niczego nowego, fototropizm i takie tam ale… są przekonani, że to jest bardzo ważny dowód. Zostawiam to Wam do przedyskutowania.

Do posłuchania

Witek Muzyk Ulicy – Charyzmatyczny muzyk uliczny, obdarzony bardzo mocnym głosem.
Po 13 latach mentalnej niewoli i pracy tylko dla pieniędzy postanawia żyć jak żebrak i budować swój świat na nowo…
Zainspirowany uliczną skrzypaczką wychodzi na miasto z akordeonem i tworzy swoją własną, wyjątkową muzykę, pełną refleksyjnych słów.

Cytat # 58

Jeśli zbyt długo patrzysz w czeluść, czeluść zaczyna patrzeć na ciebie.

Fryderyk Nietzsche

Wywiady

Wywiad z Michałem Kicińskim – współtwórcą gry Wiedźmin i prezesem studia CD PROJEKT

Gry przestały mnie kręcić koło trzydziestki, bo z nich wyrosłem. Dlatego też przestała mnie fascynować praca. Stała się za to gigantycznym obciążeniem. Mieliśmy kilka potknięć, które wiele nas kosztowały – byliśmy w tarapatach finansowych, tonęliśmy w kredytach. Jak zaczynaliśmy robić „Wiedźmina”, nie mieliśmy pojęcia, w co się pakujemy, ale chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego, najlepszego. Uczyliśmy się na błędach.

Cały wywiad do przeczytania tutaj

separator

Przez długi czas nie umiałem sobie odpowiedzieć na pytanie, kim tak naprawdę jestem: czy krytykiem filmowym, czy dziennikarzem, czy wydawcą. Dzisiaj nie mam już żadnych wątpliwości. Otóż jestem popularyzatorem kultury. Przede wszystkim – świadomego odbioru filmów. W ten sposób oddaję innym tę nadwyżkę, którą dostałem od losu.

Wywiad z Tomaszem Raczkiem na łamach bloga Halo Ziemia – do przeczytania tutaj

A na koniec

Ostatnio mamy modę na odświeżanie starych filmów lub kręcenie kontynuacji – dla fanów starego dobrego rodzimego kina – nakręcona zostanie nowa część słynnego „Znachora”.  „Wnyki” bo tak będzie się nazywać kontynuacja zostaną sfinansowane z budżetu obywatelskiego miasta Bielsk Podlaski

Szczegóły tutaj

separator

Wyspa Kapibara czy kapibarka?

Starczy tego, koniec 58 numeru. Zapraszam do poprzednich wpisów które znajdziecie u góry, dołu, z prawej… wszędzie. 58

Zostaw po sobie ślad!