52 Linki na niedzielę a w nich: trudny temat aborcji, zmiany klimatu, co mieli na Wałęsę. Znajdą się również lżejsze linki jak zdjęcia od NASA, życie w Australii, śpiewanie szant i nieśmiertelny Churchill. Jak zawsze, zapraszam do czytania.

Zdjęcia

NASA udostępniła zbiory zdjęć zrobionych przez japońskie urządzenie ASTER. Jest to zbiór prawie 3 milionów zdjęć z 16 lat pracy w kosmosie. Wszystkie zdjęcia są udostępnione za darmo na licencji CC0.

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj

Podróże

Peron4 oraz Karolina Sypniewska-Wida zabierają nas do Australii aby opowiedzieć o swoich podróżach i samym życiu w tym odległym miejscu. Do przeczytania tutaj: G’d day, mate! 

separator

9 lutego 2011 roku w Ushuaia (Argentyna) „Selma Expeditions” zakończyła rejs jako pierwszy polski jacht na Morzu Weddella.

Wsród gór lodowych wielkości małego miasteczka, wśród rozciągniętych po horyzont majestatycznych, białych przestrzeni żeglarze podążali śladami pionierskich wypraw Otto Nordenskjölda i Sir Ernesta Henry’ego Shackletona.

O niesamowitej wyprawie Sir Ernesta Shackletona przeczytać możecie na linkowskazie – tutaj: Ostatnia wielka wyprawa polarna

# 52 Cytat
Krytykować może każdy głupiec. I wielu to robi.Winston Churchill
# 52 Wikipedia

Wymieniano za nie bydło, ziemię oraz domy. Były symbolem bogactwa oraz … pierwszą bańką spekulacyjną?

Tulipomania, tulipanomania określenie używane do opisania zjawiska panującego w XVII-wiecznej (szczególnie w latach 1636-1637) Holandii, wiążącego się z ogromnym wzrostem cen cebulek tulipanów oraz niebywałą modą na te kwiaty.

Do zobaczenia

Rzeszów, most im. Tadeusza Mazowieckiego, noc oraz mgła. Bardzo ciekawy rezultat.

Do poczytania

Temat zmian w prawie aborcyjnym – widziany z trochę innego punktu.

Moja przyjaciółka jest smutna i zła a ja mam ochotę wpakować ją do jakiegoś autobusu i zawieść do organizacji przygotowującej nowe przepisy. Zapytać ich co moja przyjaciółka ma robić, zapytać ich jak się kładzie na szali życie to co decyduje które warte jest więcej i w którym momencie przestajemy mieć prawo do własnego bezpieczeństwa. Zażądać by odpowiedzieli, jak ich zdaniem ma się zachować kobieta która chce mieć dziecko ale się boi o własne zdrowie. Uświadomić im, że tu nikogo nie ratują. Co najwyżej ryzykują jednym życiem więcej. Chciałabym zobaczyć jak wygląda ich pewność. Chciałabym też dowiedzieć się co oni naprawdę wiedzą o losie tych 1812 kobiet które w Polsce w zeszłym roku przeszyły legalną aborcję. zpopk.pl

Całość tutaj: Błogosławieni, którzy się smucą

separator

Od kilku lat naukowcy spierają się w kwestii czy na początku XXI wieku doszło do spowolnienia ocieplenia klimatu czy nie. Teza ma tylu zwolenników jak i przeciwników. Spór o spowolnienie trwa.

Kilka ciekawostek na temat zmian klimatycznych możecie przeczytać na linkowskazie – tutaj: Szklarnia zwana Ziemią

Nauka

Doktor Ralph Mobbs przeszedł do historii gdy udało mu się przeprowadzić operację wszczepienia protez zastępujących dwa kręgi w ludzkim kręgosłupie. Sprawa się o tyle komplikowała, że były to Atlas i Obrotnik odpowiadające za ruchy głową.

Zdecydowano się na wykonanie replik już istniejących kręgów – zostały one wydrukowane a następnie wszczepione. Brzmi to banalnie, jednak warto wspomnieć, że podczas trwającej 15 godzin operacji lekarze dosłownie oddzielili ludzką głowę od reszty ciała. Wszystko zakończyło się ogromnym sukcesem.

Lekarze po raz pierwszy wszczepili człowiekowi dwa wydrukowane w 3D kregi szyjne.

separator

Po USA już od dawna jeżdżą autonomiczne samochody od Google i półautonomiczne ciężarówki, wspierające kierowców w długich trasach. Tym razem zawitały one do Europy. Pomysł polega na tym, że w pierwszej ciężarówce siedzi człowiek a kolejne, wchodzące w skład konwoju powtarzają ruchy kierowcy – w pełni automatycznie.

Półautomatyczne ciężarówki w porcie

Do posłuchania

Uliczne wykonanie szanty „Roll the Old Chariot”, mocny, świetny głos oraz chórek robią klimat.

A trochę więcej szant znajdziecie we wpisie Morskie Opowieści (który w tamtym tygodniu obchodził swój pierwszy rok na linkowskazie, ale ten czas leci)

Historia

Bród, syf, brak higieny były standardem biedoty w XVII wiecznym Londyne. Nieszczęśliwie w 1654 roku na niebie pojawiła się kometa – wiadomo, zapowiedź wielkiego nieszczęścia.

Niewielu jednak przypuszczało, że rok później miasto straci 1/4 swoich mieszkańców a następnie spłonie.

Przeczytaj całość: W Londynie trupów pełne ulice

separator

Koniec 52 linków na niedzielę, jak zawsze zapraszam na kolejne oraz do poprzednich

Zostaw po sobie ślad!