Wielkanoc! Zgodnie z tradycją, na ten okres przygotowuję specjalne świąteczne wydanie Linków na niedzielę. Co będziecie mogli się dowiedzieć podczas przerwy między sprzątaniem, gotowaniem, rozmowami z rodziną i przygotowywaniem święconek? 

Proponuję wybrać się na Wyspę Wielkanocną oraz do Jerozolimy. Wysłuchać wywiadu o znaczeniu Wielkanocy oraz czemu trudno jej być najważniejszym świętem. W historii poznamy dwa wydarzenia, które miały miejsce podczas świąt – Powstanie wielkanocne oraz Krwawą Wielkanoc. Wybierzemy się na Filipiny gdzie każdego roku odbywają się prawdziwe drogi krzyżowe.

Święta to oczywiście też jedzenie – w tym wydaniu będzie o obchodzeniu ich na Kaszubach oraz o … malowaniu jajek. 

Na koniec dla tych, którzy jeszcze nie przygotowali się duchowo do świąt (oraz tych, którzy chcą przygotować się lepiej) – wprowadzenie do całej liturgii, od Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej

Podróże na Wielkanoc

Historia Wyspy Wielkanocnej jest równie ciekawa, jak historia znajdujących się na niej rzeźb. Wyspa została zasiedlona około IV wieku przez Polinezyjczyków, i źródła historyczne wskazują, że aż do przybycia Europejczyków nie było na niej innych grup etnicznych. Między X – XVI wiekiem ludność wyspy rosła i osady znajdowały się prawie wzdłuż całego wybrzeża a ich poziom cywilizacyjny rozwijał się, czego dowodem są moai i ahu, a także pismo piktograficzne rongo rongo, do dziś nieodcyfrowane. W XVI wieku wyspę dotknął olbrzymi kryzys spowodowany przeludnieniem i zniszczeniem środowiska.

Wyspa Wielkanocna Rapa Nui

64

Nauka

Archeolodzy z Politechniki Narodowej w Atenach odsłonili główną płytę grobowca znajdującą się w najgłębiej położonym miejscu w świątyni. Ostatni raz dokonano tego w 1555 roku. Po odsłonięciu tej płyty naukowcy ujrzeli następną – z wygrawerowanym krzyżem z czasów wypraw krzyżowych. Kontynuując poszukiwania natknęli się na wapienną półkę, na której prawdopodobnie położono ciało Jezusa.

W tym miejscu prawdopodobnie pochowano Jezusa z Nazaretu

64

Ranek w Wielki Piątek rozpoczynano od zabawy w pastwienie się nad postnym jedzeniem. Urządzano pogrzeb żuru, co wedle opisu Jana S. Bystronia polegało na tym, że jakiejś nieświadomej ofierze dla żartu żur ten wylewano na głowę. Z kolei śledzia symbolicznie wieszano na drzewach. „Karząc go niby za to, że przez sześć niedziel panował nad mięsem” – wspominał Kitowicz. Znęcano się nie tylko nad jedzeniem. „Rano budziły nas krzyki z pokoi starszego rodzeństwa, gdzie rózgą dostawali boże rany. Nic nie chroniło nas od tej tradycyjnej w skóry” – wspominała dzieciństwo w Rzeszynku w Wielkopolsce Izabela Drwęska. Co bardziej gustujący w dawnych tradycjach rodzice tego ranka sprawiali lanie dzieciom dla upamiętnienia męki Chrystusa. Następnie brano się do malowania lub dekorowania jaj, które w Wielkanoc dawano obitym wcześniej pociechom do zabawy lub w prezencie przyjaciołom.

Świąteczny armagedon, czyli Wielkanoc po polsku

Do posłuchania

64

Kiedyś już było ale pasuje do świątecznych linków – więc będzie jeszcze raz, a co!

Historia

Świtało. W wielkanocny poranek panowała gęsta mgła. Drogą przez las jechała kolumna pojazdów, które wiozły do Plitvic chorwackich policjantów. Wpadli w zasadzkę. Kilkudziesięciu ludzi kryjących się w śniegu, między drzewami, otworzyło ogień z karabinów i pistoletów. 31 marca 1991 r., niedaleko Parku Narodowego Plitvice padła pierwsza ofiara wojny w byłej Jugosławii. (http://www.tvn24.pl)

Krwawa Wielkanoc

64

24 kwietnia 1916 r. to jedna z najważniejszych dat w historii Irlandii. Tego dnia, w wielkanocny poniedziałek, wybuchło w Dublinie antybrytyjskie powstanie. Mimo że zostało brutalnie zdławione, przyczyniło się do odzyskania przez Irlandię niepodległości po ośmiu wiekach angielskiej dominacji.

Powstanie wielkanocne

Do obejrzenia

Filipiny to najbardziej katolickie państwo Azji. 9 na 10 osób wyznaje wiarę w Jezusa, ale jest tu ona wyjątkowo mocna, żywa i żarliwa. Wielkopiątkowe ukrzyżowania przyciągają tłumy widzów. Filipińczycy uczestniczą w nich całymi rodzinami. Co roku ukrzyżowaniu poddaje się tu kilkadziesiąt osób. Setki – biczowaniu. Ten krwawy rytuał jest świadectwem wiary i aktem pokuty, pomimo, że Kościół na Filipinach go nie popiera. Niedaleko Manilii w prowincji Bulacan Martyna poznała 47 letnią Precy Valencię. Precy na co dzień pracuje jako szwaczka, ma 2 dzieci i 2 wnucząt. Ta z pozoru zwykła kobieta każdego roku w Wielki Piątek idzie na krzyż. Największym wsparciem jest dla niej kochający mąż – Celestino.

Wielkanocny wywiad

„Święta Bożego Narodzenia są z ludzkiego punktu widzenia na pewno milsze, łatwiejsze w odbiorze niż Wielkanoc i stąd może wynikać taka podatność świąt Bożego Narodzenia na komercjalizację” – powiedział ks. Wysocki.

„Wielkanocy nie da się tak spłycić, bo tutaj jest Wielki Piątek, dzień śmierci Chrystusa, nie przystoi, aby coś tu komercjalizować. Zmartwychwstanie też jest świętem radosnym, ale jest ten smutek, cień Wielkiego Piątku i poprzedza je długi Wielki Post” – dodał.

Boże Narodzenie jest prostsze w odbiorze niż wielkanocne

Kulinarnie

Robert Makłowicz wybrał się w świąteczną podróż do miejscowości Dziemiany na Kaszubach. W tamtejszej Chacie Kaszubskiej Koło Gospodyń Wiejskich urządza doroczny konkurs bab wielkanocnych. Panie prezentują swoje wypieki, śpiewają i częstują gości czym chata bogata.

A odcinek zobaczycie tutaj 

64

Reklama

Na koniec # 91

Dla osób, które chcą trochę lepiej poznać Triduum Paschalne, wprowadzenie do liturgii tych dni, wytłumaczenie czemu pewne rzeczy dzieją się w te dni a nawet… jaki dress code obowiązuje w te dni 🙂 Zapraszam – poniżej cała playlista z kolejnymi dniami. Trochę tego jest więc proponuję wracać i słuchać w konkretnym dniu.

 

Wielkanoc 2017! Tyle z mojej strony. Spędźcie te święta z rodziną, na spokojnie, przemyślcie kilka spraw i odpocznijcie. Cześć!

 

Zostaw po sobie ślad!