84 linki na niedzielę – po świątecznej przerwie wracamy do cotygodniowego cyklu. W tym tygodniu – galeria zdjęć wielkich psów i małych ludzi, podróże po włoskich zamkach i islandzkich lodowcach. W do przeczytania dwa ciekawe artykuły – o tym jak można przygotować się na ciężkie czasy oraz co może przynieść 2017 rok. Historycznym okiem zerkniemy na biblijną rzeź niewiniątek oraz za kulisy tworzenia „Ogniem i Mieczem”. Technologia skupi się na sztucznej inteligencji i błyskawicznych drogach. W 84 wydaniu znajdzie się również miejsce na pyszną i zdrową przekąskę i top10 najlepszych filmów tamtego roku. Naukowo dowiemy się o nowym organie w naszym ciele i coś więcej o zamarzaniu wody. 84 linki na niedzielę – zapraszam!

84 Zdjęcia

Zdjęcia pochodzą z „Dzieci i ich ogromni czworonożni przyjaciele” jm – autorem jest Andy Seliverstoff „Little Kids and Their Big Dogs”

Podróże

Okolice Piacenzy we Włoszech to ponad 400 zamków, fortyfikacji i wież. Wyprawa do jednego z piękniejszych miejsc, jednocześnie pomijanych w przewodnikach.

Zamki wokół Piacenzy, czyli Emilia-Romania nieoczywista

64

Do przeczytania

Dwa scenariusze, gdy budzimy się i dookoła trwa chaos oraz gdy budzi nas zagrożenie, ale jesteśmy odrobinę na nie przygotowani. Co warto mieć w domu, po co nam czyste, nieużywane wiadro, jakie zapasy żywnościowe należy zrobić.

Oraz jak to wygląda w naszym kraju? Czemu statystycznie każdy skład paliwa kontrolowany jest co… 94 lata, na ile wystarczy żywności dla cywilów i wojska? Kto i w jakiej liczbie zadba o poszkodowanych.

O tych oraz wielu innych problemach przeczytacie na stronie magazynu Focus.

Jak przygotować się na wojnę

64

Pytania o 2017 rok są powodowane lękiem. Najważniejsze jest to, czy silne gospodarki zdobędą się na skoordynowaną akcję obniżającą wartość dolara i ratującą gospodarki w kryzysie (na przykład włoską), czy giełda amerykańska jest nadmuchaną bańką w przededniu pęknięcia i czy gospodarka Chin jest w podobnym miejscu.

Jaki będzie ten rok – Rok kreacjonizmu

Do posłuchania

Historia

Był jeden świadek oskarżenia, Mateusz Ewangelista – czy pojawiły się inne dowody zbrodni?
Źródła późniejsze mówią o tysiącach zamordowanych dzieci, jednak szacując populację Betlejem i okolic można pokusić się o liczbę od 6 do maksymalnie 20 – 30 „pasujących” do zamordowania.

Warto również wspomnieć, że nie była to jedyna historykom znana rzeź dzieci – towarzyszyły one narodzinom Mojżesza czy króla Sargona. Na Cyrusa Wielkiego morderców nasłał dziadek, usłyszał podobno w przepowiedni, że będzie rządził światem.

Z drugiej strony, Herod nie należał do łagodnych ludzi – na sumieniu miał jego trzech synów, żonę, szwagra, teściową i dziadka żony… zatem czy to tylko legenda?

Czy do rzezi niewiniątek doszło naprawdę?

64

Dzisiaj trochę z innej historycznej strony – kulisy tworzenia filmu „Ogniem i Mieczem”, ciekawostka.

Reklama

Technologia

Japońska firma ubezpieczeniowa Fukoku Mutual Life Insurance właśnie zwolniła kilkudziesięciu swoich pracowników a na ich miejsce „zatrudniła” sztuczną inteligencję. Produkt firmy IBM przeszedł pomyślnie okres próbny w związku z tym zdecydowano się na taki krok. Teraz klienci swoje roszczenia będą załatwiać z komputerem.

Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że do 2020 roku sztuczna inteligencja pozbawi pracy około 5 milionów ludzi.

Sztuczna inteligencja zastępuje nie tylko robotników fizycznych


Bardzo ciekawy artykuł o sztucznej inteligencji i o tym jak zmienia nasz świat przeczytacie w linkach na niedzielę 77 „Sztuczna inteligencja. Bóg już istnieje”


64

Krótki film o budowaniu drogi w Australii

Wikipedia # 83

W drugiej połowie XIX wieku teleskopy coraz częściej patrzyły na Marsa. Wielu z obserwatorów zauważało na jej powierzchni dziwne kanały, zaskakująco złożoną i elegancką sieć na powierzchni planety. Pojawiły się teorie o inteligentnej cywilizacji, która stworzyła ogromną sieć kanałów irygacyjnych i w ten sposób zasila w wodę okolice równikowe swojej planety. Pasowała ta teoria do tego co działo się na Ziemi – w 1869 roku otworzono Kanał Sueski, skoro robiliśmy to my to obcy również powinni działać.

Wraz z nastaniem wieku XX teoria była coraz mniej popularna, w 1909 roku ogłoszono, że kanały to tylko złudzenie optyczne. Dopiero jednak w 1965 sonda Mariner-4 dostarczyła zdjęć powierzchni Marsa, rozwiązując spór.

Jednak właśnie ta teoria przyczyniła się do powstania jednej z najlepszych powieści sf „Wojna światów” (1897). Kosmici najechali naszą planetę w poszukiwaniu wody a ludzkość broniła się… np. strzelając do nich z armat. Polecam książkę (film to wersja uwspółcześniona).

Wikipedia – Kanały marsjańskie

Wywiad

Co sprawia, że pragniemy postępować moralnie? Neuroekonomista Paul Zak pokazuje nam, dlaczego sądzi, że oksytocyna („cząsteczka moralności” jak ją sam nazywa) jest odpowiedzialna za zaufanie, empatię i inne uczucia, które pomagają w tworzeniu stabilnego społeczeństwa.


Więcej nagrań z konferencji TED znajdziecie w serii jej poświęconej. W czwartej części – najsłynniejszy lektor filmowy o swojej pracy, o muzyce klasycznej i jej wpływie na człowieka, czemu wiek trzydziestu lat to nie to samo co dwadzieścia, o roli współczesnego gentelmana i wiele innych fascynujących wystąpień. TED część 4


64

Nie jestem oszalałym ekologiem, ale jak u nas ktoś tak mówi, dostaje etykietę opętanego lewaka, cyklisty i weganina. A ja nie jestem nawet wegetarianinem. To tak się porobiło kompletnie kretyńsko, że jak ktoś powie, że się nie powinno palić węglem, to znaczy, że jest lewakiem – mówi nam Robert Makłowicz, pisarz, publicysta krytyk kulinarny i podróżnik. W szczerej rozmowie z KRKnews.pl opowiada o “kompletnych idiotyzmach” oraz “fatalnym pod każdym względem 2016 roku”.

Makłowicz ostry jak nigdy! Idiotyzmy, burdele i fatalny 2016

Do obejrzenia

Szukacie inspiracji filmowych? Top 10 najlepszych filmów zeszłego roku – wg Kinomaniaka.

Cytat # 83

Podczas ostatniej wojny generał Eisenhower dokonywał inspekcji jednostki wojskowej, w której służył jego syn. Zbliżając się do miejsca, w którym ten stał, zapytał:
– Wasze nazwisko?
– Eisenhower.
Generał tak to skomentował:
– O ile sobie przypominam, dwadzieścia parę lat temu spotkałem waszą matkę…

Kulinaria

Dzisiaj coś nowego, kuchnia. Szybka, smaczna i ciekawa przekąska – pieczona ciecierzyca.

Nauka

Niby nic nowego, był z nami (w nas) od zawsze, jednak dopiero teraz zaczynamy traktować go jako oddzielny organ. Krezka – znajduje się w naszym układzie trawiennym .

Czym zatem jest krezka? To podwójny fałd otrzewnej – wyściółki jamy brzusznej – utrzymujący i stabilizujący narządy wewnętrzne jamy brzusznej: przewód pokarmowy, naczynia krwionośne, jajniki, jajowody, elementy układu wydalniczego i nerwowego.

Odkryto nowy organ

64

Efekt Mpemby. Czy gorąca woda może zamarzać szybciej niż zimna? Fizyk wyjaśnia


A jak zamrozić mydlaną bańkę dowiecie się z linków na niedzielę 69


I to wszystko w 84 wydaniu linków na niedzielę, dzięki za odwiedziny i zapraszam do powrotu! Cześć

2 Replies to “Linki na niedzielę # 84

Zostaw po sobie ślad!