82 Linki na niedzielę. Dzisiaj spróbujemy schować się przed predatorem i wypuścimy babę Jagę na wolność. Zwiedzimy zamki w Polsce i przeczytamy wywiad z prezesem jednej z największych firm w naszym kraju. Zastanowimy się jak nareperować zniszczoną historyczną mapę oraz posłuchamy rozmowy z Kamilem Durczokiem. Na koniec poznamy ekologiczne rozwiązania na naszą śmierć i przejdziemy „Drogę bałkańską” razem z uchodźcami. Oczywiście to nie wszystko. Zapraszam, linki na niedzielę 82.

Zdjęcia # 82

Ważne wydarzenia historyczne prezentowane za pomocą liczb. Inspiracja z Joe Monster’a. Autor: Levin Patsinashvili

Podróże

National Geographic zabiera nas tym razem w podróż po Polsce i najpiękniejszych zamkach, a jest z czego wybierać bo mamy ich…. 419. Zamki takie jak Czocha czy w Malborku mają już wypracowaną swoją renomę, jednak taki w Krasiczynie, Gołuchowie czy Pieskowa skała nadal zaskakują turystów.

Najpiękniejsze zamki w Polsce 

64

Kołyma. Rzeka znajdująca się w północno-wschodniej części Jakucji. Podróż realizowałem na przełomie Stycznia-Marca 2016 roku. Trasę przemierzałem po korycie rzeki Kołyma z miejscowości Czerski do miejscowości Średniokołymsk. Pokonałem około 540km używając wyłącznie siły swoich mięśni.

Technologia

Wszystko jest eko, samochody, jedzenie, ubrania, styl życia… czemu więc nasza śmierć nie może być eko? Nasze ciało może zostać poddane kremacji, można „przemienić” je w diament albo… sprawić, że stanie się początkiem czegoś nowego, dobrego dla naszej planety. Poznajcie trumnę w stylu eko – nasze prochy umieszczone zostaną w specjalnej tubie wraz z ziemią, nawozem i nasionkiem drzewa. Wszystko ulegnie rozkładowi a drzewo wyrośnie i będzie pięknym pomnikiem naszej pamięci. Pomysł to jakiś jest…

Trumna w stylu eko

64

Czy w przyszłości wiele zawodów wykonywanych przez ludzi będzie zastąpiona przez maszyny?

Zapraszam również do wpisu w 77 linkach na niedzielę „Sztuczna inteligencja – Bóg już istnieje” o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie tworzenia myślących maszyn i programów.

Do przeczytania

Praca na swoim, sam sobie jesteś szefem, nie narzucają Ci terminów, wybierasz projekty, które Ciebie interesują… czy rzeczywiście tak jest?

Wiele osób marzy o tym, żeby przejść „na swoje”, żeby wziąć sprawy w swoje ręce. Też tak miałem i pięć lat temu udało się – założyłem własną działalność. Nie wszyscy jednak są świadomi kosztów jakie trzeba ponieść. Niby wiadomo, że ZUS i jakieś podatki, no, jakoś to będzie. Poza tym przecież można zakupy wrzucać w koszty i będziemy na plusie. Ale czy na pewno?

Ile kosztuje bycie freelancerem

64

Szacuje się, że drogą Bałkańską do Europy trafiło nawet 800 000 ludzi. Przez Grecję, Macedonię, Serbie, Węgry, Chorwację, Austrię… dokąd? Do Niemiec. Po co? Tutaj zapada milczenie, osoby, które przez tygodnie podróżowały nie potrafią odpowiedzieć.

Rok później znajoma pyta – co ma myśleć o uchodźcach. Absolutnie nie wiem, co powiedzieć. Ja sam mam więcej pytań niż odpowiedzi. Ale przecież to widziałeś – dociska.

I co z tego. To źle zadane pytanie. Przecież to nic nie zmieni. Czuję, że zaplątaliśmy się w dyskursie medialnym. Szacunek do bliźniego, chęć udzielenia jakiejś pomocy stały się tożsame ze zgodą na przyjmowanie uchodźców. A strach, obawa, czy jasna deklaracja o niechęci do przyjmowania – stawiają drugich w obozie tych złych ludzi.

Droga Bałkańska

Do posłuchania

Historia

W XVI wieku pewien Polak, Jezuita aż dziesięć razy składał pisemną prośbę do generała zakonu i papieża o udzielenie mu pozwolenia na wyruszenie w podróż jego marzeń.Wyruszył w 1643 roku z Lizbony, ówczesnego okna na świat. Podróżował przez Afrykę do Indii a w końcówce 1644 roku trafił do Macao, portugalskiej enklawy w Chinach. W ten sposób dotarł do kraju swoich marzeń – Chin. Tym samym Michał Boym, syn lekarza królów Polski i mera Lwowa stał się pierwszym naszym rodakiem w tamtym odległym kraju.

Michał Boym – polski Marco Polo

64

W 2007 roku do muzeum narodowego w Szkocji została przyniesiona plastikowa torba. Została znaleziona w jednym z kominków w północno-zachodniej części kraju.Zawierała fragmenty mapy

W 2016 roku trafiła ona do renowacji, oto historia mapy i ludzi, którzy nad nią pracowali.

Reklama

Wywiad

Warto pisać o sukcesach naszych firm. Tym razem wywiad z prezesem Drutex S.A., sprzedającej okna na całym świecie a jednocześnie nadal zachowują charakter rodzinnej firmy.

Zamówienie 10 nowych ciężarówek wygląda tak, że przychodzi do mnie szef sprzedaży i mówi, jakie ma potrzeby. Rozmawiamy o tym 5 minut, a ja często bez zbędnych analiz przekonuję, że lepiej zamówić od razu 20 samochodów i sprawa jest załatwiona

Prezes Drutex S.A. dla Money.pl: Nie wybieram się na giełdę, nie lubię dzielić się władzą

64

Cytat # 82

Niemożliwości to rzeczy jeszcze nie dosyć przemyślane.
Jacek Dukaj – Extensa

Do obejrzenia # 82

Czasem, aby rozwinąć skrzydła trzeba zaryzykować i spróbować.

Nauka

Co roku 800 000 ludzi przechodzi zawał serca, umiera około 8%. Pomoc dociera po mniej więcej 10 minutach… to o 6 zbyt długo dla mózgu, zniszczenia są często zbyt rozległe. A co gdyby na ratunek przylatywał dron wyposażony w system ratunkowy oraz kamerę i ekran, pozwalające na kontakt z wyspecjalizowanym ratownikiem?
Każda minuta mniej podczas ratowania osób z zawałem to około 10% więcej na przeżycie – ambulans-dron jest już testowany w Amsterdamie i wiele wskazuje, że będzie to rozwijany pomysł.

Odlotowy ratunek

Jak rozpoznać zawał serca, jakie są objawy i czego nie można ignorować – zapraszam do 81 Linków na niedzielę gdzie znajdziecie film instruktażowy. 

64

Kamera na podczerwień i różne jej zastosowania.

Na koniec 82

Widzieliście kolejny odcinek Legend Polskich? Tym razem Baba Jaga

„Bazyliszka” zobaczycie tutaj | „Twardowsky’ego część 1” tutaj | Część druga jego przygód tutaj | Współczesny „Smok Wawelski” tutaj

To wszystko w 82 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

Zostaw po sobie ślad!