81 Linki na niedzielę a w nich: Świat pod mikroskopem, podróżowanie po Polsce i Czechach oraz o tym, jak pewna korporacja zmieniła oblicze całego USA. Historycznie spojrzymy na wybuch wulkanu oraz wojnę w Wietnamie a technologicznie na budowę domu i staruszka SMSa. Wywiady z Markiem Kamińskim oraz Michałem Szafrańskim a oglądanie zabierze nas śladami kolejki w Szwajcarii. Nauka dzisiaj o ziołach oraz zawale serca a na koniec do posłuchania „dlaczego warto podróżować”. 81 linki na niedzielę, zapraszam!

Zdjęcia

Galeria zatytułowana „Właśnie dostałem mikroskop i nie mogę przestać robić nim zdjęć. Myślę, że nie tylko ja odkryję ciekawe rzeczy”

Cała galera znajduje się tutaj

Podróże

U naszych południowych sąsiadów – Czechów – znajduje się unikatowy obszar o powierzchni 94 km², na którym występuje duże nagromadzenie jaskiń – ponad 1100 pieczar (możliwe, że liczba ta oscyluje nawet w granicach 1600). Region ten nazywany jest Krasem Morawskim i słynie z bogatej rzeźby krasowej. Warto wyjaśnić w jednym zdaniu skąd się bierze kras? Otóż woda deszczowa lub roztopowa wsiąka szczelinami w głąb skał wapiennych i rozpuszcza je od wewnątrz.

U naszych południowych sąsiadów – Przepaść Macocha

64

Do przeczytania

„Rok 1939. W USA odbywa się Wystawa Światowa, na której jedną z największych atrakcji jest Futurama, czyli przygotowana przez General Motors makieta prezentująca wizję miasta roku 1960. Wiele pokazanych na niej rozwiązań stanie się rzeczywistością i przekleństwem Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone w roku 1939 jeszcze nie przypominają państwa, które dzisiaj znamy. Pamięć o latach Wielkiego Kryzysu jest ciągle żywa, a znaczna część kraju pozostaje biedna i odcięta od zmian zachodzących w miastach na wschodnim wybrzeżu. Oznaki ożywienia gospodarczego są jednak co raz bardziej widoczne. Największe koncerny przemysłowe z co raz większym optymizmem patrzą w przyszłość. Wśród nich jest i General Motors, które od lat przekonuje amerykanów, że to samochód powinien stać się podstawowym środkiem transportu.

Na Wystawie Światowej General Motors pokazuje makietę prezentującej wizję miasta roku 1960. Do jej przygotowania zatrudniony zostaje Norman Bel Geddes w owym czasie już rozpoznawalny w świecie projektant, który kilka lat wcześniej stworzył podobny model dla firmy Shell. Geddes nie daje się jednak ponieść szalonym wizjom i koncepcjom. Stara się oprzeć na wypracowanych już rozwiązaniach i technologiach, ale skala z jaką je stosuje jest ogromna. Wszystkiego jest większe, wszystkiego jest więcej. Najwięcej jest zaś samochodów.”

Futurama: Czyli o tym jak GM zaprojektowało i zniszczyło Amerykę

Do posłuchania

Dwie wiolonczele w hołdzie Freddiemu Mercury, w kolejną rocznicę jego śmierci (24.XI.1991)

Historia

Siłę jego wybuchu szacowano na 10 000 razy większą niż wybuch bomby atomowej zrzuconej na Nagasaki. W promieniu 60 kilometrów szacuje się, że huk wynosił 350 dB. Do 160 kilometrów było to 180 dB (mniej więcej taki dźwięk wydaje startująca rakieta kosmiczna, odrzutowiec to zaledwie 120 dB). Wybuch słyszany był na odległość od 3500 do nawet 4500 kilometrów. Powstałą falę uderzeniową odnotowały wszystkie stacje na Ziemi, niektóre siedem razy co oznacza, że okrążyła ona Ziemię trzy i pół raza.
Powstałe tsunami miało 40 metrów wysokości i poruszało się z prędkością 700 km/h.

W wyniku erupcji wulkanu Krakatau w 1883 roku zginęło około 40 000 ludzi, okoliczne wyspy dosłownie stały się sterylne – nie było na nich nawet źdźbła trawy. Dopiero 100 lat później wyspy odzyskały swoją bioróżnorodność.

Wyemitowany do atmosfery pył spowodował obniżenie temperatury przez najbliższe kilka lat.

Perspektywa sprawdzenia tego na własnej skórze nie jest zbyt zachęcająca, ale musicie wiedzieć, że od 1927 roku w miejscu po Krakatau rośnie nowy wulkan. Anak Krakatau (Dziecko Krakatau) ma już przeszło 300 metrów i co roku przybywa mu kolejnych 7. Ten teren jest niezwykle aktywny i od 1994 roku można obserwować tutaj ciągłe erupcje.

Erupcja wulkanu, której skutki odczuwano na całej Ziemi przez kilka lat

 


Jeśli chcecie przeczytać o największej zdetonowanej bombie atomowej (której moc była dziesięciokrotnie większa niż wszystkich arsenałów użytych podczas II wojny światowej) możecie przeczytać tutaj: Car wśród bomb


64

… czyli jak została przegrana wojna w Wietnamie. I CZY została przegrana?…

Reklama

Technologia

W ubiegłym roku Polacy wysłali ich 51 900 000 000 (w przybliżeniu), średnio w miesiącu każdy z nas wysyła ich 83.

3 grudnia 1992 roku pracownik brytyjskiej sieci Vodafone wysłał do swoich kolegów życzenia „Merry Christmas”. Rozpoczęła się rewolucja – SMS, krótka wiadomość tekstowa wkroczyła do naszych komórek – już 24 lata temu.

3 grudnia SMS obchodzi 24 urodziny

64

W tamtym tygodniu budowaliśmy most (Linki na niedzielę # 80), w tym coś bardziej nam bliższego – dom, od początku do końca.

Wywiad

Michał Szafrański jest właścicielem bloga „jakoszczedzacpieniadze.pl” oraz autorem książki „Finansowy Ninja”. W tym wywiadzie opowiada o tym, jak zarobił prawie milion złotych na książce, czemu nie kupuje bluzy powyżej 100 złotych i gdzie się widzi za 20 lat.

Bardzo ciekawy i motywujący wywiad, polecam do przeczytania – podobnie jak do kupienia książki „Finansowy Ninja” 

W 2007 roku złamałem obie nogi podczas jazdy na desce snowboardowej. To był moment na przystopowanie w tym pędzie zawodowym i uświadomienie sobie, że to wcale nie jest tak, że nasz czas jest nieskończony. Pytania, które się pojawiły w mojej głowie były następujące: jaką wartość tak naprawdę ma to, co ja wytwarzam? Czy to jest przydatne dla innych ludzi? Miałem taką wewnętrzną potrzebę robienia czegoś, co naprawdę jest komuś potrzebne. Kiedy takie refleksje przychodzą, to człowiek dodatkowo uświadamia sobie, że nie da się radykalnie poprawić swojej sytuacji finansowej pracując na etacie.

Nie chcę wstydzić się za swoje życie

64

Marek Kamiński wędruje od ponad 35 lat, jako pierwszy zdobył oba bieguny w jednym roku, wspinał się na najwyższe szczyty oraz przeszedł pustynię Gibsona w Australii. Autor licznych książek.

Do obejrzenia

Jakiś czas temu była kolejka lego podróżująca po domu i podwórku (Linki na niedzielę # 73). Dzisiaj przeskoczymy trochę – zapraszam do obejrzenia nagrania trasy kolejki w Szwajcarii…. wciąga.

Jeśli się spodobało to zapraszam również do obejrzenia trasy podróży kolejką w Tokyo ze stacji Daiba do Shimbashi.

Cytat #77

Głupota ma pewien urok- ignorancja nie.

Frank Zappa – Takiego mnie nie znacie

Książka

Czerwony rycerz – Miles Cameron

81
Czerwony rycerz – LNN 81

Zapomnijcie o Jerzym i smoku. Zapomnijcie o sir Lancelocie i rycerskich opowieściach. To będzie brudna robota. Poleje się krew, pofruną flaki. Oto najemny rycerz, jakiego jeszcze nie widzieliście.

Dwadzieścia osiem florenów miesięcznie to wygórowana opłata dla człowieka, który ma stawić czoło Dziczy.

Dwadzieścia osiem florenów miesięcznie to stanowczo za mało, kiedy w bitewnym tumulcie szczęki wiwerny zatrzaskują się człowiekowi na hełmie i potwór zaczyna mu odgryzać głowę. Sama taka walka to nie przelewki; dowodzenie kompanią ludzi – a nawet gorzej, kompanią najemników – w obliczu zabójczo przebiegłych bestii z Dziczy jest jeszcze trudniejsze. Trzeba mieć do tego odpowiednie urodzenie, wyszkolenie i diabelne szczęście.

Czerwony Rycerz dysponuje tymi wszystkimi przymiotami, na dodatek jest młody i żądny zarobku. Kiedy więc najmuje się wraz ze swoim oddziałem do ochrony żeńskiego klasztoru, traktuje to zadanie jako jedno z wielu zleceń. Klasztor jest bogaty, siostrzyczki zakonne śliczne, a zagrażający im potwór – wcale nie taki straszny.

Kłopot w tym, że to nie będzie zwykłe zlecenie. To będzie wojna…

Kup książkę |

Film

Autostopem przez galaktykę. Adaptacja książki o takim samym tytule Douglasa Adamsa. Jeśli szukacie ciekawego, zabawnego, irracjonalnego kina to zapraszam do oglądania.

Nauka

Gojnik – zioło rosnące w całej Środkowo-Wschodniej Europie. Znane w Grecji, Turcji, Bułgarii, Macedonii i Albanii ze swoich walorów zdrowotnych. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wzmacnia układ odpornościowy, jest bogaty w składniki mineralne, wspomaga krążenie i oczyszczanie organizmu z toksyn. Wspomaga przy chorobach nerek, zaburzeniach czynności wątroby i chorobach układu oddechowego. Zawiera taniny, olejki eteryczne i jest naturalnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo jest afrodyzjakiem.

Ostatnie badania wykazały, że podnosi on wydajność mentalną mózgu, hamuje stany zapalne i pomaga w walce z demencją starczą i Alzheimerem.

Gojnik – górskie zioło z przytupem

64

Każdego dnia w Polsce ok. 300 osób ma zawał serca. Zawał może się objawiać dolegliwościami, które wcale nie kojarzą się z atakiem sercowym. Właściwe rozpoznanie jest kluczowe dla naszego życia. O tym jak się zachować w takiej sytuacji opowiada nasz ordynator – dr n. med. Rafał Wyderka.

Audycja

Świat widziany na ekranie telewizora, krzyczący nagłówkami gazet i świat widziany okiem podróżnika. Czy to te same przestrzenie? Jak przyznaje prowadzący Tomasz Michniewicz, im dłużej on podróżuje, tym bardziej ma wrażenie, że to dwie zupełnie inne rzeczywistości.

Tomek Michniewicz na Linkowskazie – Świat równoległy | Swoją drogą | Nie jesteś kolorem skóry | Wywiad z Wojtkiem Jagielskim

Na koniec
81
„Jesteś piękna” LNN 81

To wszystko w 81 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

Zostaw po sobie ślad!