Najnowsze 71 linki na niedzielę, jak zawsze zapraszam do cotygodniowego zbioru ciekawostek wszelkich. W tym tygodniu w galerii zobaczymy piękno naszej planety, ruszymy w podróż jako samotna kobieta i odwiedzimy znowu Podlasie. W „do poczytania” ciekawy artykuł o destabilizacji Europy oraz o cenach mieszkań w Nowej Zelandii. Tej niedzieli w historii posłuchacie o wyprawach krzyżowych oraz przeczytacie prawdziwą historię „Pana życia i śmierci”. Dodatkowo wywiad z Kazikiem i odpowiedź dlaczego Chiny nie powinny nie brać udziału podboju kosmosu. W polecanych książkach będzie o drodze w zniszczonym świecie a w filmach – dokument o oddziałach specjalnych w Brazylii. Na koniec będzie o fascynującym ludzkim oku oraz pszczołach. Zapewne znajdzie się coś jeszcze, Linki na niedzielę # 71, Zapraszam!


Zdjęcia # 71

23 zdjęcia pokazujące jak niesamowity jest nasz świat. Natura pokazuje swoje piękno a jednocześnie podkreśla, że jesteśmy przy niej malutcy.

Wybór zdjęć z brightside.me

Podróże

Gdy w czasie swojej pierwszej dłuższej podróży w kilka miesięcy przemierzałam Indie, podróżujący w tych samych przedziałach mężczyźni bezpardonowo wyrzucali innych, którzy przychodzili na mnie popatrzeć.

W Iranie goszczące mnie rodziny potrafiły następnego dnia odwieźć mnie 200 km w inne miejsce, w Uzbekistanie poznani w drodze ludzie pokłócili się, kto się mną zajmie – w efekcie trafiłam i na trzydniowe wesele, i na piknik nad Amu Darią.

W Turkmenistanie zaopiekowali się mną poznani na granicy przemytnicy. Gościli mnie przez kilka dni, a gdy wyjeżdżałam, gospodyni wstała o 5 rano, żeby upiec mi świeże czebureki na drogę, bo przecież nie mogę jechać cały dzień o suchym chlebie, dodając do nich ręczniczek, żebym miała w co wytrzeć dłonie.

Te kobiety zwiedzają świat samotnie. Opowiadają o wadach i zaletach takiego podróżowania

64

Podlasie i Polesie na Linkowskazie goszczą często – tutaj znajdziecie bardzo przyjemny artykuł z podróży po tych magicznych krainach Podlasie wszystkimi zmysłami | Tutaj zapraszam do przeczytania o historii wspaniałej miejscowości Alba ducalis, Biała Podlaska | a tutaj zabieram Was w podróż do malowniczego miasteczka na końcu Polski – Kodeń – z wizytą w mieście Królowej Podlasia.

Do przeczytania

Niedawno zostały opublikowane związane z Open Society Fundation, fundacji George’a Sorosa. Niespecjalnie za zgodą właściciela, ale tym się hakerzy nie przejęli. Pokazują one, w jaki sposób (łatwy) dzięki współczesnym mediom można sterować politykami oraz całym społeczeństwem.

Opublikowany raport zatytułowany „Niezawodni sojusznicy w Parlamencie Europejskim” wymienia 226 członków, którzy identyfikują się z postulatami fundacji Sorosa. Mało tego, w PE jest osiem partii – w dokumencie wymienia się członków siedmiu z nich (ósmy składa się z eurosceptyków) – piękna współpraca ponad podziałami.

Open Society Fundation mając takie zaplecze oraz prowadzona przez nią kampania mająca na celu promowanie przyjmowania imigrantów, zniesienia barier w postaci obywatelstwa i granic oraz piętnowania zachowań narodowościowych bardzo sprawnie doprowadza do destabilizacji całego kontynentu.

Po co? Każdy kolejny zamach to powód (wręcz prośba społeczeństwa) na ograniczenia wolności. Niestabilna Europa, może wojna domowa to większe przyzwolenie do działań wojennych na Bliskim Wschodzie a setki tysięcy muzułmańskich imigrantów, tworzących enklawy i domagających się swoich praw bez asymilowania – to powód niechęci do islamu.

Jak zdestabilizować kontynent

64

W ciągu ostatnich pięciu lat cena nieruchomości w Nowej Zelandii podskoczyły o 80% (ostatnie 12 miesięcy to +11%) ustawiając ten kraj na niezbyt zaszczytnym pierwszym miejscu rosnących cen domów i mieszkań. Szacuje się, że co setny obywatel jest bezdomny i mieszka w opuszczonych kontenerach, garażach lub na trawniku.

W połowie XX wieku w stolicy kraju Auckland mieszkało 400 000 ludzi, teraz jest ich 3x tyle. Wraz z przyrostem ludzi nie pojawia się odpowiednia liczba domów a to podnosi cenę już istniejących. Dodatkowo pojawiły się grube ryby skupujące mieszkania i puszczające dalej, drożej. Żeby tego było jeszcze mało Nową Zelandię zalewają obywatele Chin, skutecznie windując ceny.

Hobbit na bruk

Do posłuchania

„Live a life you will remember”

Historia

Oglądaliście film „Pan życia i śmierci”? Oparty jest o losy jednego z najbardziej znanych handlarzy bronią, Wiktora Butta. Wraz z upadkiem ZSRR pojawił się problem z ogromną ilością sprzętu wojskowego, który nieużywany stał w opuszczonych hangarach i magazynach.

Swoje imperium rozkręcał od transportowania wszystkiego i wszędzie. Latał samolotami transportowymi AN-8, kupionymi za dwadzieścia tysięcy dolarów ze złomu, przynajmniej tak widniało w oficjalnej dokumentacji. Interes szybko okazał się żyłą złota, flota rozrosła się do kilkudziesięciu samolotów i kilkunastu spółek na kilku kontynentach.

Sam Wiktor był i nadal jest owiany tajemnicą – nie znamy jego pochodzenia, samo imię również nie jest w 100% pewne. Nie lubił jak robiono mu zdjęcia, grał raczej rolę cichego szefa, poza kamerami. Kolejnym pytaniem na które nie znamy odpowiedzi to czy a jak tak to w jakim stopniu był współpracownikiem / marionetką rządu Rosji. Jedno jest pewne, szło mu zaskakująco łatwo zdobywanie i handlowanie bronią.

Jego firma nigdy nie latała na pusto – jak nie wiozła broni to w ładowni znajdowały się kurczaki, meble, telewizory, żołnierze czy pomoc humanitarna. Woził wszystko, wszędzie bez kierowania się swoimi poglądami – płacili, to było najważniejsze.

Prawdziwa historia pana życia i śmierci

64

Kasztelan zamku Chojnik, Jędrek i jego opowieści o historii. Tym razem o wyprawach krzyżowych.

Reklama

Technologia

Pewne rzeczy bardzo trudno zmienić. Przykładem niech będzie stacja kosmiczna made in China. 29 września 2011 roku rozpoczął swoją misję Tiangogn 1, moduł orbitalny mający być początkiem chińskiej stacji kosmicznej. O bardzo ambitnych planach podboju kosmosu przez Państwo Środka słyszymy co pewien czas (załogowa misja, lądowanie na księżycu, stacja kosmiczna) jednak potwierdza się również pewna prawidłowość. Coś co jest robione szybko i tanio raczej nie będzie zbyt dobrze działało. Już od kilku miesięcy mówiono, że Chiny utraciły kontrolę nad swoją stacją, która powoli „zsuwa” się ze swojej orbity. W ostatnich tygodniach plotki potwierdził rząd zapowiadając, że w 2017 roku stacja spłonie w atmosferze.

Chińska stacja kosmiczna spadnie na Ziemię

Wywiad

Kazimierz Staszewski urodził się 12 marca 1963 roku w Warszawie. Szerokiej publiczności znany jest jako Kazik. Michał Olszański w programie „Godzina prawdy”, Trójka Polskie Radio.

Do obejrzenia

Chris Ryan, były komandos brytyjskiej jednostki specjalnej SAS zabiera nas do Brazylii aby pokazać w jaki sposób pracują ich oddziały specjalne, operujące w trudnych miejskich warunkach.

Zapraszam również do przeczytania o fawelach na Linkowskazie – „Miasto Boga

Wikipedia # 71

Dzisiaj trochę inaczej – ciekawostka statystyczna. 21 lutego 1846 roku w Wolnym Mieście Krakowie doszło do powstania krakowskiego. 26 lutego doszło do jedynej bitwy pod Gdowem. Powstańcy przegrali ponosząc duże straty (154 zabitych, 20 w niewoli – łącznie prawie połowa wojska powstańczego). Za to po stronie Cesarstwa … sami zobaczcie, tabelka po prawej, „Straty”.

Acha, głównodowodzący powstańcami, pułkownik Jakub Suchorzewski podobno nie brał udziału w bitwie… a dowiedziawszy się, że przegrał – dał drapaka.

Bitwa pod Gdowem

Cytat #71

„Dziś rano zorientowałem się, że jestem w trzecim dniu kłótni, o której nie wiedziałem, że w niej uczestniczę.”

Pokolenie Ikea, „Za czym tęsknią faceci”

Książka

71W 2009 roku do kin trafił film „Droga”. Mało osób wie, że jest to ekranizacja napisanej rok wcześniej książki o takim samym tytule. Autor Cormac McCarty zainspirował się swoim własnym dziennikiem w którym zapisał jedną noc, spędzoną wraz ze swoim synem w hotelu w El Paso w Teksasie. Zastanawiali się wtedy, jak może wyglądać miasto i życie w nim za sto lat.

Czytając książkę można dojść do wniosku, że nie doszli do zbyt optymistycznych wizji. „Droga” opowiada o ojcu i jego malutkim synku podróżujących przez zniszczony, postapokaliptyczny świat. Książka nie należy do lekkich, bardzo umiejętnie zbudowany został nastrój beznadziejności, walki o przetrwanie bez szansy na lepszy byt, wegetacji. „Droga” usiana jest resztkami dawnych miast, ludźmi, którzy dawno zapomnieli czynnik człowieczeństwa i wręcz naiwnym dobrem jednego z ostatnich dzieci.

Opowiadając o tej książce usłyszałem najtrafniejszą a jednocześnie bardzo zwięzłą recenzję „Drogi”, a brzmiała ona tak: „Po co żyć w takim świecie”, no właśnie…

Pomimo tego, że książka nie należy lekkich to świetnie wciąga, przeczytałem ją w dwa dni (noce) i zostawiła po sobie ślad w myślach – a to dla mnie jest najlepszy wyznacznik ciekawej opowieści.

Warto również podkreślić, że książka zebrała bardzo dobre recenzje – głównie za pokazanie miłości ojca do syna oraz związku człowieka z naturą.

Jeśli będziecie chcieli kupić „Drogę” to porównanie cenowe znajdziecie tutaj:

|| Książka ||

Ps. Film również jest całkiem dobry, dodatkowo w rolę ojca wcielił się Viggo Mortensen, filmowy Aragorn z „Władcy Pierścieni”, jeden z lepszych aktorów w moim subiektywnym rankingu.

Nauka

Obraz powstający w siatkówce jest odwrócony do góry nogami i całą robotę aby to uporządkować odwala nasz mózg, źrenice najszybciej powiedzą o stanie naszego mózgu – dlatego lekarze świecą latarką w oko. Ludzkie oko nie widzi przedmiotów, ściany, domu, samochodu – widzi to, w jaki sposób odbijają one światło – i przetwarza to na informacje. Czy nasz mózg potrafi odróżnić temperaturę barw i czy da się go w tej kwestii oszukać? Czy wszyscy widzimy dany przedmiot tak samo? A jak widzą je zwierzęta? Dużo pytań, sporo ciekawych i zaskakujących odpowiedzi. Zapraszam

Niesamowite ludzkie oczy – o tym jak działają

64

Na koniec
71
Linki na niedzielę 71 – źródło: tygodnikpowszechny.pl

To wszystko w 71 wydaniu Linków na niedzielę. Zapraszam w kolejny czwartek i oczywiście na kolejne wydanie Linków – w niedzielę. 71 71 71

 

 

Zostaw po sobie ślad!