summerfield-336675_1280

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Podróże

Magiczna Antarktyda, zdjęcia robione przy użyciu drona oraz GoPro. Ojciec i syn, wspólnie przez 20 dni opamiętali swoją wizytę w tej lodowej krainie.

 

Po wyborach

Zestawienie danych z wyborów prezydenckich w 2010 roku, zmiany pomiędzy 2005 a 2010, zależność pomiędzy danymi demograficznymi a decyzjami na kogo oddać głos, czy zarobki lub praktyki religijne mają wpływ na wybory? Wszystko podane w przyjemnej mapce.

Przechwytywanie2

Dowiedz się więcej

Oraz bardzo ciekawe zestawienie danych PKW z dawną kongresówką

Sport

Mieszane Sztuki Walki (MMA) zostały jeszcze bardziej zmieszane….. liga walk średniowiecznych!

Historia

Ciekawostki historyczne opublikowały interesujące zestawienie pod tytułem „10 rzeczy, których raczej nie wiedziałeś o Hitlerze”

Chciał wywołać II wojnę światową już w 1937 roku. Marzył o wybudowaniu największego stadionu w dziejach ludzkości. I miał zastępy wiernych fanek, śniących o nocy spędzonej z wodzem III Rzeszy. Poznaj dziesięć faktów z życia Adolfa Hitlera, o których milczą podręczniki.

Przeczytaj artykuł

Coś dla ucha

Wikipedia codzienna

Dlaczego nie jadamy świnek morskich oraz czemu nie chodzimy z robakami do łóżka.

Przykładem historycznego tabu roślinnego jest zakaz spożywania bobu u zwolenników Pitagorasa z Samos, jak i u wyznawców orfizmu w czasach starożytnej Grecji. Istnienie tego tabu potwierdzają antyczne źródła, np. teksty Arystotelesa. Obie grupy nie podały przyczyn dla swojego zakazu. Współcześni im próbowali wyjaśnić to zachowanie w różny sposób. Najpopularniejsze wyjaśnienie opiera się na wierze Pitagorasa i orfików w reinkarnację i wędrówkę dusz. Wiara ta zabraniała spożywanie pokarmu „z duszą”, co doprowadziło do tabu pokarmowego (mięso ssaków i ryb). Poza tym uważano także bób za roślinę „uduchowioną”. Arystoteles interpretował to przekonanie orfików w ten sposób, że wyrastając z ziemi łodyga bobu jest w środku pusta, więc ma bezpośrednie połączenie z zaświatem, z Hadesem, w którym odradzają się dusze. W związku z tym powstało ostrzeżenie, że jedzenie bobu, to tak, jakby zjadało się głowy rodziców.

Dowiedz się więcej

Mniej poważnie

Ciekawostki

Krwawiące dziąsła, czarne zęby i ciągły stan lekkiego wstawienia…

„Dzisiaj betel żuje dziesięć procent ludzkości – od małych, ledwie zaczynających chodzić dzieci po pomarszczonych starców. Nałogowców można rozpoznać po krwistoczerwonych dziąsłach i wargach oraz poczerniałych zębach. Zapewne ze względu na powszechne uzależnienie od żucia do dziś na Filipinach i w Indonezji czarne zęby uznaje się za przejaw szyku”

Przeczytaj cały artykuł

Komiks

Źródła

Zostaw po sobie ślad!