57 linki na niedzielę a w nich – nurkowanie w jaskiniach, Kajko i Kokosz, Yellowstone, „de facto”, Casanowa, Marciniak i Shackleton, ogółem pełno wszystkiego, może się połapiecie.. Zapraszam!

Zdjęcia # 57

Torebki do zaparzania herbaty wcale nie muszą być zawsze takie same

Podróże

Ko­urion – miejsce bardzo intensywnych badań archeologicznych. Państwo-miasto leżące na Cyprze było ważnym ośrodkiem w czasach Rzymu. Kres swój zawdzięcza trzęsieniu ziemi oraz najazdowi Arabów.

Współcześnie znajduje się tu duży kompleks miejski oraz świątynia Apollina, dostępny dla turystów. Zawędrowali tam Ania i Jakub z blo­ga podroz­nic­cy.com.

separator

Yukatan oraz nurkowanie w Cenotach „Ustach bogów”, piękne ale bardzo niebezpieczne. Cały półwysep jest poprzecinany labiryntami podziemnych jaskiń, często ciągnących się kilometrami i niezbadanych przez człowieka.

Historia

Wikingowie pojawiają się w telewizji, komiksach, książkach. Stali się w pewien sposób historycznymi celebrytami. Pytanie ile z tego, co ukształtowało się w naszych głowach pokrywa się z rzeczywistością.

Zaczynając od kwestii słynnych rogatych hełmów, przechodząc przez ich specjalizację zawodową (piractwo, grabieże, mordowanie) skończywszy na ich higienie. Historia WP i Łukasz Malinowski rozprawiają się z niektórymi mitami.

Całość do przeczytania tutaj

separator

Giovanni Giacomo Casanova stał się symbolem uwodziciela i kochanka. Wszystko dzięki spisanym przez niego pamiętnikom w których zachowane przed upływem czasu zostały i jego kochanki i metody, jakimi podbijał ich serca.

Ciekawostki historyczne zebrały dziesięć cech, które zapewniły sukces Casanovie, były to np. umiejętność otaczania się ludźmi wartymi uwagi. Gdy sam nie prezentujesz się zbyt dobrze zadbaj o to, aby Twoi znajomi nadrabiali ten brak.

Wspominał również o uporze i cierpliwości

O, jakże uroczy jest ów upór kochanki, który tylko po to opóźnia chwile rozkoszy, by nabrały smaku!

Żeby jednak nie było tak różowo, wspominał również o tym, aby być przygotowanym na porażki… i nie mówimy tutaj o odrzuceniu.

Więcej ciekawych porad od samego Casanovy znajdziecie tutaj.

Wikipedia # 57

Spis najlepiej sprzedających się książek – tutaj oczywiście gwiazdka. Po pierwsze – koniecznie wydanych w Polsce, po drugie – z wyłączeniem książek religijnych, filozoficznych, politycznych i ideologicznych. Dlaczego tak? Trudno jest zbliżyć się do danych, które są rzeczywiste – np. Biblia jest wydawana w tak wielu różnych wydawnictwach i formach, że nie sposób tego zliczyć.

Najlepsze serie wydawnicze:

 1. Harry Potter (7 książek i 3 dodatki) – łącznie ponad 450 milionów sztuk
 2. Seria Gwiezdnych Wojen (300 książek) – 160 milionów sztuk

Wydawnictwa jednotomowe:

 1. Opowieść o dwóch miastach, Karol Dickens
 2. Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien
 3. Hobbit, czyli tam i z powrotem, J.R.R. Tolkien
 4. Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry
 5. Harry Potter i Kamień Filozoficzny, J.K. Rowling
 6. Dziesięciu Murzynków, Agatha Christie
 7. Sen czerwonego pawilonu, Cao Xueqin
 8. Ona czyli historia niezwykłej wyprawy, H. Rider Haggard
 9. Lew, czarownica i stara szafa, C.S. Lewis
 10. Kod Leonarda da Vinci, Dan Brown

Dokładny spis znajdziecie tutaj

Do zobaczenia

Szymon Marciniak – Polski sędzia piłkarski, od 2015 roku sędzia klasy UEFA Elite. Tym razem na podsłuchu dzięki czemu możemy poznać jak wygląda praca sędziego na boisku. Dla mnie rewelacja, jednocześnie podziwiam opanowanie i klasę tego człowieka.

Nauka

Wulkan (a raczej superwulkan) w Yellowstone niepokoi wielu naukowców oraz mieszkańców okolic. Najnowsze badania wskazują, że krąg osób nieufnie zerkających na wulkan powinien być dużo szerszy.

Podczas prac budowlanych w miejscowości Lincoln w Nebrasce odkryto warstwę popiołu pochodzącą z erupcji wulkanu w Yellowstone. Warto dodać że w linii prostej pomiędzy jednym a drugim miejscem jest 1100 kilometrów – pokazuje to ogrom erupcji która najprawdopodobniej miała miejsce około 600 tysięcy lat temu.

Wulkan w Yellowstone od kilkunastu lat wykazuje pewne rozbudzenie w porównaniu do wcześniejszego okresu. Jednak biorąc pod uwagę skalę wulkanu to to co dla nas jest znaczącym syndromem dla Ziemi może być kompletnie niezauważalne. Dlatego też naukowcy nie potrafią ocenić czy superwulkan wybuchnie za naszego życia czy za tysiąc lat.

Źródło: Popiół z Yellowstone odkryty w Nebrasce

separator

Gatunek inwazyjny to obce życie, które rozprzestrzenia się naturalnie lub przy udziale czynników zewnętrznych i stanowi zagrożenie dla fauny i flory danego ekosystemu, konkurując i przyczyniając się do wyginięcia gatunków miejscowych. Tyle teorii.

Artykuł w „Nature” przedstawia nam badania, z których wynika, że człowiek w Ameryce Południowej był właśnie gatunkiem inwazyjnym. Po udanej kolonizacji doszło do błyskawicznego wzrostu populacji, która doprowadziła do „przeciążenia”. W wyniku wyeksploatowania środowiska naturalnego doszło do odwrócenia się krzywych i szybkiego wymierania ludzi.

Wspólne badania prowadzone na całym kontynencie pozwalają na spojrzenie na wyniki badań z szerszej perspektywy. Jeszcze wstępne badania pokazują, że schyłek szczytowego rozwoju ludzi w Ameryce Południowej pokrywa się z wyginięciem wielu gatunków roślin i zwierząt.

Naukowcy zadają sobie również pytanie, czy to co przydarzyło się ludziom w tamtym miejscu nie dzieje się właśnie na skalę całej planety w naszych czasach.

Źródło: Człowiek w Ameryce Południowej jak gatunek inwazyjny

Do posłuchania

Tym razem delikatny chillout, w sam raz do kawy i niedzielnego odpoczywania. Ciekawe czy ktoś pozna, gdzie wykorzystywany jest ostatnio ten utwór.

Cytaty # 57

Bądź miarą jakości. Pewni ludzie nie są przyzwyczajeni do środowiska gdzie wymagana jest doskonałość.

Steve Jobs

Wrzucone w ostatniej chwili

Do przeczytania

Pamiętacie wpis o komiksach z dzieciństwa? Jak nie to oczywiście przypominam – Raczej komiksPodczas Warszawskich Targów Książki Tomasz Kołodziejczak poinformował o planach wydania czterech opowieści o Kajku i Kokoszu, słynnych wojach.

Trochę się tego obawiam, powroty do wspomnień są często rozczarowujące, podobnie jak historie wznawiane po latach.

Chyba na szczęście, wydawca nie zdecydował się na podrabianie stylu Janusza Christa. Autorzy będą mieli prawo do nakreślenia przygód w swoich własnych stylach.

Jako ciekawostkę warto dodać że na okładkach pojawią się niepublikowane rysunki Christa.

Zatem, świetna wiadomość! Na Tryglawa i Swaroga, czekam!.

Źródło: Kajko i Kokosz powracają.

separator

Postacią Ernesta Shackletona jestem zafascynowany od dawna. Opowieść o jego wyprawie, nieludzkim wysiłku i zmaganiu się z naturą nawet 100 lat później wydaje się czymś kompletnie nierealnym. To czego dokonała jego załoga zasługuje na zapamiętanie ( O samej wyprawie możecie przeczytać tutaj: Ostatnia wielka wyprawa polarna ).

Legendarny dowódca wyprawy był wyjątkową osobą przez całe swoje życie. Konsekwencja, upór ale również szacunek i honor kształtowały go od maleńkiego, przygotowując do odegrania bardzo ważnej roli.

Czas Gentlemanów zebrał dziesięć lekcji od Ernesta Shackletona uczących nas „Jak być dobrym liderem”. Pasja, ogłada, empatia, pewność siebie, mądrość, sprawiedliwość, przywództwo, upór, doprowadzanie zadań do końca i lojalność. Bardzo ważne cechy w życiu każdego człowieka.

Całość do przeczytania tutaj: Jak być dobrym Liderem – 10 lekcji Ernesta Shackletona.

A na koniec

US Army słynie z precyzji, profesjonalizmu i dokładności. Jednak chyba nie zawsze… albo testują szybsze metody zrzutów sprzętu. W roli głównej trzy Humvee.

I to wszystko w 57 linkach na niedzielę, cześć! 57 5757 57

Zostaw po sobie ślad!