niedziela_4

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Podróże

Elżbieta spakowała do twardej walizki gorset, wachlarz i inne drobiazgi. Mąż Bernard wziął ją pod rękę. Razem z czternastoma innymi rodzinami wsiedli na statek. Kierunek – Paragwaj. Tam mieli stworzyć nowy wspaniały świat. Aryjski.

Dowiedz się więcej

Coś dla oka

Mama
W Korei „ślub” oznacza „Udać się do domu męża”, czyli opuścić swój własny dom. Historia kobiety, która była dzieckiem, córką, żoną i mamą.

Nauka

Jakieś dwa lata temu znajomy z pracy podrzucił mi namiary na „Przestrzenie Banacha”. Tajemniczo rzucił, chyba najbardziej niedoceniony geniusz świata… polak.

Banach znany był ze swej niechęci do formalnych procedur akademickich i nie tylko nie skończył studiów, ale i doktorem został w sposób dość niezwykły. Gdy rozpoczął pracę we Lwowie, był już autorem wielu doniosłych rezultatów i wciąż uzyskiwał kolejne. Jednak na uwagi, że powinien wkrótce przedstawić pracę doktorską odpowiadał, że ma jeszcze czas i może wymyślić coś lepszego, niż to, co osiągnął do tej pory. Jego koledzy wymyślili fortel. Ktoś spisał najnowsze rezultaty jego pracy, co zostało uznane za znakomitą pracę doktorską. Przepisy jednak wymagały również egzaminu, którego Banachowi absolutnie nie chciało się zdawać. Ale Banach był entuzjastą dyskusji naukowych więc pewnego dnia zaczepiono Banacha na korytarzu Uniwersytetu Jana Kazimierza:
– Czy mógłby pan wpaść do dziekanatu, są tam jacyś ludzie, którzy mają pewne problemy matematyczne, a pan na pewno potrafi im wszystko wyjaśnić.
Banach udał się zatem do wskazanego pokoju i chętnie odpowiedział na wszystkie pytania, nieświadom tego, że właśnie zdaje egzamin doktorski przed specjalną komisją.


Coś dla ucha

Wikipedia codzienna

Kosmici, Zoo i ludzkość. Czego więcej potrzeba…

Dowiedz się więcej

Gry
Jeszcze jedna scena z najnowszego wiedźmina, krwawo i mrocznie.

Do poczytania

W sumie na świecie jest dziś 50 mln uchodźców, co stanowi historyczny rekord. Ale wbrew strachom rozsiewanym przez skrajne ruchy polityczne, ta fala wcale nie “zalewa Europy”. W rzeczywistości niemal cały koszt pomocy tym ludziom ponoszą kraje rozwijające się

Dowiedz się więcej

Rozrywka

Minionki

Komiks

Klasyka 🙂

Źródła

Zostaw po sobie ślad!