44 numer linków na niedzielę a w nich: Diabelski młyn, kocie zaloty, powietrzne zapasy, kosmici, dieta i wąs. Oczywiście to nie wszystko – zapraszam!


 Podróże

Kontynuujemy zwiedzanie miast w Hiszpanii. Po odwiedzeniu pięknej świątyni w Barcelonie (do przeczytania tutaj: Klient, któremu się nie śpieszy) tym razem rozejrzymy się po monumentalnych budowlach w Madrycie – zapraszam.

*

Słyszeliście o High roller w Las Vegas? Jest to największy diabelski młyn na świecie liczący sobie 167 metrów wysokości – podobno zachody słońca wyglądają fenomenalnie.

Las Vegas, High roller
Las Vegas, High roller Zdjęcie: jaion.pl

Więcej zdjęć oraz artykuł znajdziecie tutaj – jaion.pl

Wikipedia

Przeciwstawił się rozkazowi cesarza i udzielał ślubów legionistom oraz ich wybrankom. Niespecjalnie spodobało się to władzom i wtrąciły świętego Walentego do więzienia. Jednak i tam potęga miłości pokazała co potrafi.

Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269.Wikipedia: Święty Walenty

Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej o biskupie Terni to zapraszam do całego wpisu.

Nauka

Ostatnio wiele się dzieje w kwestii kosmosu. Niedawno pisałem o Planecie Xlądowaniu na karłowatej planecie Ceres czy o podpisaniu ustawy o kosmicznym górnictwie.

Tym razem wrócić chcę do tematu bardzo dziwnej formacji krążącej wokół planety KIC 8462852Pojawiło się odrobinę więcej informacji na ten temat. Wydawałoby się, że w astronomii im nowsze obserwacji tym dokładniejsze – jednak tym razem sięgnięto do badań z wielu lat wstecz. Co ciekawe, chwilę zajęło ściągnięcie jednego z nielicznych naukowców, którzy potrafią jeszcze badać „artefakty” astronomii.

Wynik był zaskakujący i odrzucono kolejną teorię „naturalną” – komety. Czyżby było coraz mniej argumentów mówiących, że to nie są kosmici? 

*

O niszczeniu przez „Państwo islamskie” pozostałości po jednym z najstarszych miast świata pisałem już w Linkach na niedzielę 31

Jednak dewastacja dziedzictwa ludzkości odbywa się na całym terenie kontrolowanym przez terrorystów. Przykładem jest (był) klasztor Dair Mar Elia (Klasztor świętego Eliasza) wybudowany w VI wieku w Iraku, Niniwie. Najprawdopodobniej jeszcze w 2014 roku został wysadzony w powietrze.

Do posłuchania

Historia

Słyszeliście kiedyś o Żmijowych Wałach? Jest to konstrukcja licząca sobie około 2000 kilometrów i leżąca (a raczej jej resztki) całkiem niedaleko naszej granicy.

Według ludowych podań Żmijowe Wały to ślad po straszliwym smoku, który porywał i pożerał dzieci mieszkańców wschodniej Słowiańszczyzny. Potwora pokonał wschodniosłowiański Szewczyk Dratewka – Cyryl Kożemiaka, czyli Cyryl Garbarz, po czym zaprzągł go do ogromnego pługa, którym wyorał wielką bruzdę – wał i towarzyszący mu rów. Miały one oddzielać tereny zamieszkałe przez ludzi od tych, które należeć miały do pokonanego potwora. Ostatecznie jednak smok niczego nie dostał, zmęczony pracą dotarł do rzeki, gdzie opił się wody i pękł podobnie jak jego wawelski pobratymiec. Tyle staroruska legenda.Żmijowe Wały

Słowiański wielki mur – Żmijowe Wały

*

Heinrich Schliemann, nazywany odkrywcą Troi pozostawił po sobie wielkie odkrycia ale i wiele niedomówień. Umiejętnie podkreślał swoje osiągnięcia ale i przekręcał informacje o odkryciach powodując wiele pytań i wątpliwości.

Audycja „Klubu ludzi ciekawych wszystkiego” do przesłuchania tutaj: Heinrich Schliemann – odkrywca Troi

Do zobaczenia

Ciekawostki

Bardzo dobrze zrobiona reklama gry „Far Cry Primal” – żeby jednak nie było, to żywi aktorzy.

Do przeczytania

Akcja „To nie musi być wiek, to może być chłoniak”. Dobrze wiedzieć jak rozpoznać objawy i że nie jest to wyrok śmierci. Zawsze warto przeczytać, może dzięki temu zaobserwujemy coś odpowiednio szybko.

Chłoniaka nie trzeba się bać! Ale trzeba o nim pamiętać bo jeśli go zbagatelizujemy, może pokazać swoje groźne oblicze.bakusiowo.p

*

Chcesz schudnąć? Posprzątaj blat w kuchni – naukowcy nie mogą się mylić.

Chaotyczne środowisko i uczucie pozbawienia kontroli nie sprzyjają diecie. Wydaje się, że ludzie myślą: skoro wszystko wydaje się wymykać kontroli, czemu ja mam się kontrolować? Podejrzewam, że to samo zjawisko występuje u mężczyzndr Lenny Vartanian

Podobno bałagan w kuchni powoduje u nas stres co prowadzi do… podjadania. Źródło 

*

Tego dnia dochodzi do zbiorowych ślubów, ze sklepów znika czerwona bielizna, pokojówki polują na przechodzących mężczyzn a niektórzy nie mogą się od siebie odkleić godzinami. O zwyczajach walentynkowych w różnych krajach świata przeczytać możecie tutaj.

A na koniec, bo przecież Walentynki!

Zostaw po sobie ślad!