Linki na niedzielę 42 a w nich: Walka z alkoholem, sztuka karania, kosmos, banany, jazda na lodzie, znowu Tolkien i coś tam jeszcze. Zapraszam!
Zdjęcia
Pokolorowane oryginalne zdjęcia z okresu prohibicji w USA (fotografie wykonane w latach 1920-1930)
Zdjęcia pochodzą ze strony doylecollection.com
Do przeczytania
Piotr Ryczek, którego reportaż o wojnie na Ukrainie mogliście przeczytać w Linkach na niedzielę #37 tym razem udał się do Turcji, tylko tej bardziej nieznanej. W swojej podróży starał się zrozumieć konflikt Turcji z Kurdystanem lub jak wolą to nazywać władze grupkami terrorystów. Więcej o mało znanym nam konflikcie przeczytacie tutaj : Wojna na barykadach
*
O Tolkienie i Władcy Pierścieni nigdy dość. Tym razem „Kulturą w płot” prezentuje nam w jaki sposób film mógł wyglądać, gdyby reżyser nie powstrzymał swojej rozpędzonej wizji. Nie tak miał wyglądać ten Powrót króla.
Gdybyście szukali innych wpisów o autorze i samej książce to tutaj zebrane informacje:
- Linki na niedzielę #3 – ciąg dalszy Władcy
- Linki na niedzielę #9 – „W hołdzie królowi” Zbiór opowiadań, inspirowanych twórczością mistrza,
- Linki na niedzielę 36 – Czy pradziadek Tolkiena zabił Św. Wojciecha
*
El Chapo – od farmera do narkobarona. – Polskie Radio
Dla zainteresowanych tematem – polecam serial „Narcos” opowiadający o życiu Pablo Escobara. Pisałem o nim w Inspiracjach miesiąca
Podróże
Zwiedzać można w najróżniejsze sposoby. W krajach skandynawskich popularną formą jest jazda po lodzie. Piękne krajobrazy, ogromne przestrzenie i uczucie wolności. Sam film zachwyca.
*
Doha lub Ad-Dauha, największe miasto Kataru, państwa leżącego na Półwyspie Arabskim. Znane głównie z jednego z najważniejszych lotnisk świata, jednak miasto samo w sobie oferuje bardzo dużo. Wyruszając na zwiedzanie warto jednak dowiedzieć się kilku cennych rad. Wszystko co musisz wiedzieć o Katarze, zanim tam pojedziesz.
Nauka
Zapewne będzie to zaskakujące ale czy może być tak, że nagle nie będziemy mogli zjeść banana bo… wyginie? Koniec banana
*
Pomiędzy Marsem a Jowiszem znajduje się Pas Planetoid (nazywany również Głównym Pasem z racji, że nie jest to jedyne takie skupisko w naszym układzie). Największym obiektem znajdującym się w tym skupisku jest planeta karłowata Ceres (950km średnicy). Odkryta została w 1801 roku i przez dłuższy okres uważana była za planetę. W późniejszym czasie zrezygnowano z tego określenia. W 2006 roku Ceres została dopisana do planet karłowatych – razem np. z Plutonem.
We wrześniu 2007 roku NASA wysłało w kierunku Ceres sondę Dawn. Za cel miała obrać jej orbitę a następnie systematycznie się obniżać.
W wyniku obserwacji i przesłanych danych stworzono film przedstawiający wygląd nieznanego nam obiektu.
Warto również dodać, że prawdopodobnie na Ceres występuje woda – podobnie jak na Marsie oraz dawniej Wenus. Coraz więcej informacji potwierdza, że woda wcale nie jest tak niespotykana poza naszą planetą.
Wikipedia
O tym, że nie można wierzyć Wikipedii i autorom, wprowadzającym do niej nowe hasła. Historia Henryka Batuta, fikcyjnej postaci o której wpis utrzymał się aż 15 miesięcy. Chociaż pewnie jakiś Henryk Batut zasługuje na swoją stronę… chociażby małą.
Muzyka
Historia
O karach w średniowieczu powiedziano sporo, jednak zawsze znajdzie się jeszcze coś ciekawego co można dodać.
Umiejętności kata musiały być na największym poziomie, tak aby skazanego na powieszenie, ścięcie i ćwiartowanie przeprowadzić przez nie jak najdłużej żywego. Zapraszam do lektury.
*
Do zobaczenia
Choreograf Will B. Bell stworzył bardzo ciekawy układ do utworu Adele „All I Ask”
To wszystko w linkach na niedzielę 42, zapraszam do przeszukania reszty strony (np. zapoznanie się z najczęściej czytanymi wpisami w 2015 roku).
Kilka ciekawostek dla siebie znalazłam. 🙂