z

Linki na niedzielę #40

Tej niedzieli przeczytamy list Einsteina, zaniesiemy obraz do lekarza, zastanowimy się czemu upadło Imperium Rzymskie i poszukamy nowego wiedźmina. Oczywiście na tym nie koniec. Zapraszam!


Zdjęcia

Syberyjskie jezioro Bajkał, nazywane „syberyjskim morzem” jest siódmym największym takim zbiornikiem na świecie i najgłębszym – 1642 metry.

Jezioro pięć miesięcy w roku jest zamarznięte tworząc fantastyczne formacje.

Foto:  Alexey Trofimov / Foto: Alex Cheban  / Galeria: Amusing Planet

Warto przeczytać

W latach 80 XX wieku córka Alberta Einsteina przekazała 1400 listów napisanych przez jej ojca. W jednym z nich, napisał bardzo mądre ale i zaskakujące słowa

… Kiedy przedstawiłem teorię względności, niewielu mnie zrozumiało, a to co teraz wyjawię, również spotka się w świecie z brakiem zrozumienia i uprzedzeniem. Istnieje potężna siła, dla której jak dotąd nauka nie znalazła oficjalnego wytłumaczenia. Owa siła zawiera w sobie i wpływa na wszystko inne, stoi ponad wszelkimi zjawiskami dziejącymi się we wszechświecie i do tej pory nie została przez nas rozpoznana. Tą uniwersalną siłą jest miłość

Miłość jest światłem, które oświetla tych, którzy ją dają i przyjmują.

Jest grawitacją, ponieważ sprawia, że ludzie czują się przyciągani do innych.

Miłość jest mocą, pomnaża w nas to, co jest najlepsze, nie pozwala zginąć w egoizmie.

Miłość rozwija i ujawnia, dla miłości żyjemy i umieramy.

Miłość jest Bogiem, a Bóg jest miłością.

Ta siła nadaje życiu znaczenie i konieczne jest, byśmy karmili się tym rodzajem energii. Może nie jesteśmy jeszcze gotowi aby stworzyć bombę miłości, wystarczająco potężną aby zniszczyć nienawiść, egoizm i chciwość, które dewastują naszą planetę, ale każdy z nas, nosi w sobie mały ale potężny generator miłości, którego energia czeka na uwolnienie.

Gdy nauczymy się dawać i przyjmować tę uniwersalną energię, moja kochana Elise, potwierdzimy, że miłość pokonuje wszystko, jest w stanie przeniknąć wszystko, jest kwintesencją życia.

Albert Einstein (tłumaczenie Grażyna Dobroń)

*

W dyskusjach na temat islamu bardzo często pada słowo „szariat”, „prawo szariatu”. Bardzo cenną cechą w rozmowie jest znajomość zagadnień na jakie się powołujemy, dlatego warto zapoznać się z artykułem Czym jest szariat

Podróże

*

45 rzeczy które warto wiedzieć wyruszając do USA. Czasami bardzo zaskakujące.

W marketach znajdziemy takie dziwactwa jak ser w aerozolu, jajecznica w płynie, gotowane i już obrane jajka czy zestaw przetrwania na wojnę nuklearną.

Historia

Ostatnio dość często porównuje się Unię Europejską do Imperium Rzymskiego – głównie w temacie jego upadku. Czy rzeczywiście da się zauważyć podobieństwo?

Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego

*

O roku 1982 i młodych ludziach, którzy postanowili zrealizować szalony plan uwolnienia osadzonych w więzieniu na Białołęce.

Ręce do góry! Oddaj broń! W imieniu Powstańczej Armii Krajowej! Jadący do pracy sierżant milicji Zdzisław Karos nie mógł uwierzyć w to, co słyszy. Mroźny lutowy poranek 1982 roku, zapchany warszawski tramwaj linii 24, smutna rzeczywistość stanu wojennego.

Czy ostatnią akcję zbrojną Armii Krajowej przeprowadzono… w 1982 roku?

Do posłuchania

Ciekawostki

Współczesne dzieci mogą nie wiedzieć, że dawniej zdjęcia robiło się całkowicie inaczej niż dzisiaj. Aby przybliżyć im odrobinę tamte czasy stworzono książkę, która po rozłożeniu staje się aparatem fotograficznym. Pomysłowe!

*

Wikipedia

Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu

Kontynuacja podobnych wpisów z Wikipedii: Linki na niedzielę #26 oraz #18

Nauka

Ostatnio pojawił się wpis o dobrej diecie dla naszego mózgu (możecie o tym przeczytać tutaj). Trzymając się tematyki – „Rusz głową, czyli kilka ciekawostek o mógu

O różnicach między ludzkim a zwierzęcym mózgiem, o tym ile myśli rodzi się w nim na godzinę, o słynnej wojnie płci i o wielu innych zagadnieniach.

*

Na co umarła Mona Lisa, czym jest  hypercholesterolemia i czy możliwa jest konsultacja lekarska w oparciu o obraz z początku XVI wieku.

A na koniec

Zapowiedź kolejnego filmu animowanego „Zwierzogród”… tylko się nie śpieszcie.

Zostaw po sobie ślad!